Praha - Více než dva týdny po odhalení padělaných jízdenek už policisté vědí, že mají co do činění s profesionály.
Soudní znalci, kteří na případu spolupracují, nezávisle na sobě označili kvalitu padělků za velmi vysokou. Příprava na jejich výrobu musela zabrat nejméně měsíc a vyžadovala prvotřídní technické zázemí.
Kolik kusů padělků je v oběhu, není známo.
Znalci si jsou ale jistí, že zatím neznámí pachatelé měli v plánu zbohatnout rychle. Padělky se totiž v oběhu objevily až zhruba tři měsíce před zahájením výkupu jízdenek. Cílem celé akce tedy bylo odprodat padělky na pobočkách dopravního podniku v Praze a neposílat je do oběhu.
Tuto verzi potvrdili deníku Aktuálně.cz nezávisle na sobě dva odborníci na padělatelství i generální ředitel DPP Martin Dvořák. Pražská policie se vzhledem k probíhajícímu vyšetřování odmítá k jakýmkoliv podrobnostem vyjadřovat.
"Výkup je ideální způsob, jak se padělků rychle zbavit," sdělil Aktuálně.cz soudní znalec v oboru kriminalistika Miloslav Musil. Podle něj se podobné případy objevují také ve chvílích, kdy jsou vykupovány bankovky s končící platností. Padělatelé se na takové příležitosti často zaměřují.
Tři roky bez padělků
Velmi kvalitní padělky šestadvacetikorunových jízdenek odborníci prvně odhalili zhruba před třemi měsíci. Do té doby policie ani dopravní podnik neobjevil v oběhu větší množství plagiátů po dobu více než tří let.
"Rozsáhlejší výskyt padělků jsme zaznamenali naposledy asi před čtyřmi roky u starého typu jízdenek, poté ale došlo k zpřísnění ochranných prvků," popsal poslední případ Martin Dvořák.
Odhalené plagiáty navíc patří svojí kvalitou mezi velmi zdařilé.
"Jde o kvalitně provedenou a pečlivě načasovanou práci, její přípravu odhaduji nejméně na jeden měsíc," dodává Musil.
Jakým způsobem padělky vznikly, vyjasní až výsledky vyšetřování policie. Nabízejí se ale dvě možné cesty.
"V dnešní době existují speciální grafické programy, které jsou schopny přečíst ochranné prvky z kvalitního obrázku," vysvětluje Musil. Druhou možností je tiskové podklady získat přímo od zdroje, tedy Státní tiskárny cenin nebo DPP.
Fix ani UV lampa nestačí
Soudní znalci v rozpoznávání padělků Vladimír Sitta i Miloslav Musil shodně uvádějí, že běžně používané metody na jejich odhalení nestačí. Ochranné prvky viditelné na UV světle i chemickou reakci kontrolní fixy se podařilo padělatelům napodobit, a tak hlavním rozpoznávacím znakem zůstává vodotisk a barva papíru, na který je lístek vytisknutý.
Ta se pozná natrhnutím jízdenky.
"Originál je v roztrženém místě po celé výšce zelený, zatímco u padělku jsou vidět z obou stran vrstvy barvy a mezi nimi bílý papír," popsal hlavní rozpoznávací znak Vladimír Sitta.
Podle DPP se do 19. 7. podařilo odhalit padělky za 7 176 korun z celkové hodnoty dobropisů, která je více než 6,7 milionu korun.
Vladimír Sitta, který byl v prvních třech dnech k výkupu přímo dopravním podnikem přizván, ale tvrdí něco jiného.
Výkup probíhá do konce srpna
"Na základě místního šetření (třetí den výkupu) na centrálním dispečinku, přepážka č. 9, tedy na místě dopravním podnikem označovaným jako největším sběrným a výkupním místem, bylo mnou zjištěno, potvrzeno a vyselektováno velmi vysoké procento padělaných jízdenek v nominální hodnotě 26 Kč… Padělky byly potvrzeny i policií. Jako závěr místního šetření, bylo za přítomnosti policie a vedoucího interního auditu stanoveno velmi rezervovaným odhadem, že jde o padělky v celkové hodnotě min. 30 000 Kč, a že jde o 1/3 z mnou kontrolovaných vykoupených jízdenek v nominální hodnotě 26 Kč," popisuje vlastní zjištění soudní znalec.
Generální ředitel Dopravního podniku města Prahy v úterý nevyvrátil, že vzniklá škoda může být vyšší. "Reálně je možné, že nám některé padělky unikly," odpověděl na otázku Aktuálně.cz, jestli považuje vyčíslenou škodu prvních dní za konečnou. Celkovou sumu dopravní podnik zveřejní až po ukončení výkupu, tedy na začátku září.
Výkup jízdenek pokračuje na všech předprodejních místech až do konce července. Od 1. 8. 2011 bude pouze možný na centrálním dispečinku DPP v ulici Na Bojišti.