Brambory meziročně zdražily o 88,4 procenta. U řady potravin došlo buď k přechodu v růst, nebo ke zmírnění cenového poklesu. Ceny masa byly vyšší o 2,2 procenta. Ceny ve skupině mléko, sýry, vejce vyrostly o 1,7 procenta. Ceny ovoce byly v květnu nižší o 7,5 procenta a cukr zlevnil o 23,8 procenta.
Analytici očekávali zpomalení meziroční inflace na 2,6 procenta. Proti dubnu spotřebitelské ceny vzrostly o 0,7 procenta. Ovlivnily to zejména vyšší ceny potravin a nealkoholických nápojů.
"Zejména rostoucí ceny energií a zeleniny jsou pro každého Čecha opravdu citelné. A třeba pivo meziročně zdražilo o více než 7 procent, což je v létě v českém spotřebním koši poměrně významná položka. Rostoucí náklady na bydlení se pak dotýkají úplně všech. Pokud by měly ceny potravin a energií růst dál vysokým tempem, může to být pro řadu lidí existenční problém," říká Jana Mücková, ekonomka Bondster.
"Obecně platí, že ve směru růstu cen působí letos zejména ceny služeb. Ty představují necelých 40 % spotřebitelského koše, v letošním roce však rostou poměrně svižně," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom pro Česko.
Podle něj byl rostly ceny služeb na začátku roku o necelá 4 procenta, v květnu pak o 3,4 procenta. Hlavní roli v tomto ohledu hrají ceny bydlení, které letos rostou téměř o 6 % a přispívají k růstu inflace více než polovinou.
"Ceny bydlení však začaly i z titulu zvýšení ceny elektřiny zrychlovat také citelněji v druhé polovině minulého roku. Vyšší srovnávací základna tak bude působit nejen u cen pohonných hmot, ale i cen bydlení, a bude také postupně zpomalovat meziroční růst inflace. To se tak projeví i ve zpomalování jádrové inflace, tedy inflace bez cen pohonných hmot a potravin," dodal Seidler.