Produkce v pozemním stavitelství se meziročně zvýšila o 5,3 procenta a v inženýrském o 2,7 procenta. V pátek o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
"Stavební produkce v listopadu dosáhla dobrých výsledků, které podpořilo také příznivé počasí. Vzrostlo především pozemní stavitelství, kde se intenzivně dokončovaly byty, a také výstavba inženýrských staveb byla meziročně vyšší," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
"Orientační hodnota stavebních povolení naopak zaznamenala pokles, ten byl ovšem způsoben převážně vysokou základnou z listopadu 2018," dodala Cuřínová.
Stavební úřady vydaly v listopadu 6979 stavebních povolení, meziročně o 2,2 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb ale klesla o 15,1 procenta na 30 miliard korun. Počet zahájených bytů klesl meziročně o 11,8 procenta na 2613 bytů, počet dokončených naopak o 38 procent vzrostl, činil 3596 bytů.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se loni v listopadu meziročně zvýšil o 1,9 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 7,3 procenta.
Farmaceutickému průmyslu se dařilo
Oproti tomu průmysl v Česku loni v listopadu zrychlil meziroční pokles na 5,7 procenta z říjnových tří procent. Negativně se na tom podepsala zejména výroba ostatních dopravních prostředků, jako jsou lodě, lokomotivy nebo letadla, a výroba strojů a aut. "Pokles průmyslu byl v listopadu o něco hlubší, než analytici očekávali," sdělil analytik UniCredit Bank Jiří Pour.
Dařilo se výrobě elektrických zařízení a plastových výrobků a farmaceutickému průmyslu. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů byla průmyslová produkce meziročně nižší o 3,2 procenta.
"Pokles průmyslové produkce v listopadu je částečně způsoben vysokou srovnávací základnou předchozího roku, kdy v listopadu 2018 dosáhla průmyslová výroba svého maxima," uvedl ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Výroba ostatních dopravních prostředků v listopadu meziročně klesla o 28,8 procenta, strojní výroba se snížila o 7,6 procenta a produkce automobilových výrobců byla nižší o tři procenta. Opačný vývoj byl v oblasti výroby elektrických zařízení, která meziročně stoupla o 6,6 procenta. Produkce plastových výrobků narostla o šest procent a farmaceutickým výrobcům se zvýšila o 14,8 procenta.
Nových zakázek průmyslovým podnikům v listopadu ubylo. Jejich celková hodnota meziročně klesla o 2,9 procenta, přičemž výrazněji ubylo tuzemských zakázek než zahraničních. Tržby průmyslových podniků v listopadu meziročně klesly o šest procent. Tržby z vývozu byly nižší o 7,7 procenta, domácí tržby o 3,7 procenta.
"Celkově je zřejmé, že Česko zažívá očekávané ochlazení přicházející z exportních trhů, především pak Německa. Ani výhled do blízké budoucnosti není zatím zcela růžový," domnívá se analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.
Průmyslové podniky v listopadu zaměstnávaly o 1,7 procenta méně lidí než před rokem, průměrná mzda zaměstnanců stoupla o 3,6 procenta. "Průmyslové podniky jsou kvůli slábnutí poptávky nuceny snižovat stavy svých zaměstnanců. Zatím to mnohde řeší tak, že nedoplňují zaměstnance, kteří sami odejdou, například do penze. Dochází však již k vlastnímu propouštění zaměstnanců, kteří by rádi pracovali dále," vysvětlil hlavní analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.
Nižší vývoz aut i počítačů
Útlum zaznamenal loni v listopadu také přebytek zahraničního obchodu ČR, když meziročně klesl o 6,9 miliardy korun na 10,2 miliardy. Nepříznivě se na tom podepsal nižší vývoz aut, počítačů, elektronických a optických přístrojů.
"Přesto zůstala celková bilance kladná, a to především díky nižšímu deficitu bilance ropy, zemního plynu a základních kovů," uvedla k listopadovým výsledkům zahraničního obchodu ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.
Podle ČSÚ bilanci obchodu s cizinou negativně ovlivnilo především obchodování s počítači, elektronickými a optickými přístroji, které vykázalo meziročně o 6,6 miliardy korun vyšší schodek. Horší výsledek proti listopadu 2018 měl i obchod s motorovými vozy, jeho aktivum kleslo o pět miliard korun. O miliardu pak meziročně stoupl deficit obchodu s elektrickými zařízeními.
Naproti tomu bilance obchodu s ropou a zemním plynem díky poklesu cen na světových trzích vykázala meziročně o dvě miliardy nižší deficit. O 1,8 miliardy nižší schodek mělo také obchodování se základními kovy a schodek obchodu s chemickými látkami byl meziročně nižší o 1,1 miliardy Kč.
Celkový vývoz loni v listopadu klesl proti stejnému měsíci předchozího roku o 6,2 procenta na 325,5 miliardy Kč a dovoz o 4,4 procenta na 315,4 miliardy Kč.
Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončila loni v listopadu přebytkem 64,8 miliardy Kč, meziročně to byl o 7,5 miliardy korun horší výsledek. Schodek obchodu se státy mimo unii klesl o 900 milionů na 53,2 miliardy Kč.