Praha - Peníze, rodinné domy, byt, ale i akcie či podíl ve firmě vyšetřovatelé zablokovali obviněným, které policie stíhá v korupční kauze Nemocnice Na Homolce.
Rozsáhlý majetek v řádu desítek milionů korun vyšetřovatelé zmrazili poté, co nemocnice vyčíslila škodu na 49,5 milionu korun.
Co žalobce zmrazil obviněným z kauzy Nemocnice Na Homolce?
Emilie Bialešová:
- rodinný dům
- 100% prodíl ve firmě Bialešová s. r. o.
- 3 akcie firmy EBIA REAL v hodnotě 700 000 korun
- 1 akcie firmy Eurybia Audit v hodnotě 3 000 000 korun
Roman Žďárek:
- finanční prostředky na účtu až do výše 14,6 milionu korun
- cenné papíry
- bytový dům, rodinný dům a byt v Praze, pozemky na Berounsku a chata v Krkonoších
Zdeněk Čáp:
finanční prostředky na účtu až do výše 3 miliony korun
garáž a nemovitosti v Praze a Mělníku
Josef Kantůrek:
- finanční prostředky na účtu až do výše 1,2 milionu korun
- pozemky na Kolínsku
Neznámý obviněný:
- finanční prostředky na účtu až do výše 13,7 milionu
Policejní plomba (přehled v infoboxu) je podle informací deníku Aktuálně.cz na nemovitostech účetní Emilie Bialešové, bývalého externího právníka nemocnice Romana Žďárka a poradců Zdeňka Čápa a Josefa Kantůrka. Žalobci dosáhli mimo jiné i na pozemky, které Kantůrek spoluvlastní se svou manželkou - soudkyní Okresního soudu v Kolíně Libuší Kantůrkovou.
Obvinění se proti zmrazení majetku bránili. Ale neuspěli. "Proti těmto usnesením byly podány stížnosti, soudem byly zamítnuty," potvrdil žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Zdeněk Matula, který kauzu dozoruje.
Policie zajistí i peníze, které na účty přijdou
Některým obviněným byly obstaveny také bankovní účty. Žalobce nejprve prověřil, kolik mají obvinění na svých kontech, pak jim peníze zajistil. Když však obviněný na účtu dostatek peněz nemá, může o peníze přijít i dodatečně: poté, co mu na něj přitečou.
Celkově by tak mohli žalobci zmrazit podle usnesení, které má redakce k dispozici, finanční prostředky až do výše 32,3 milionu korun. Nejvíce by se to mohlo dotknout Romana Žďárka. Ten podle zmíněného usnesení může přijít až o 14,6 milionu. Vedle toho má Ždárek policejní plombu také na svém bytě a bytovém domě v Praze, pozemcích na Berounsku nebo chatě v Krkonoších. Žalobci zajistili také cenné papíry, které vlastní.
Takto rozsáhlý majetek vyšetřovatelé zajistili poté, co Nemocnice Na Homolce vyčíslila škodu na 49,5 milionu korun. Ta jí měla být údajně způsobena při přidělení zakázky na medicínské, právní nebo poradenské služby. Vyšetřovatelé tvrdí, že si obvinění mezi sebou v souvislosti s těmito tendry předali úplatky v celkové výši převyšující deset milionů.
"Škoda byla poškozeným vyčíslena a odpovídá zjištěním v rámci vyšetřování," uvedl Matula. Vše se ale může ještě změnit. A nakonec by mohlo dojít i k tomu, že soud řekne, že byla škoda ve zcela jiné výši.
Firma dostala 155 milionů. Podíl účetní zmrazili
Vyšetřovatelé zajistili také stoprocentní obchodní podíl Emilie Bialešové ve firmě Bialešová s. r. o. a její akcie v dalších dvou společnostech. Detektivové během vyšetřování zjistili, že právě firma Bialešová s. r. o. získala od Nemocnice Na Homolce mezi roky 2008 a 2012 přes 155 milionů korun.
"Po konzultaci s klientkou sděluji, že se v současné době nebudeme jakkoliv vyjadřovat k probíhajícím úkonům v trestním řízení," uvedl advokát Martin Hádek, který zastupuje Emilii Bialešovou.
Ostatní obvinění telefon od čtvrtka nebrali. Roman Žďárek se pouze reportéra Aktuálně.cz dotazoval, kde informace o zmrazení majetku získal. Na otázky ale následně neodpověděl. Stejně jako další obvinění. Již dříve však veškerou vinu odmítli.
V kauze Nemocnice Na Homolce bylo již obžalováno dalších sedm lidí. Šest z nich se podle vyšetřovatelů podílelo na zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů. Nemocnici prý způsobili škodu téměř 57 milionů korun. Je mezi nimi také hlavní postava případu, bývalý ředitel špitálu Vladimír Dbalý. Městský soud v Praze začne tuto část kauzy řešit na začátku příštího roku.