Konkurzní správce prodal dům H-Systemu za čtvrtinu. Škodu má zaplatit, rozhodl soud

Radek Nohl Radek Nohl
4. 10. 2015 18:10
Konkurzní správce Josef Monsport v kauze H-System prohrál další soud. Poté, co neuspěl se žalobou, kterou chtěl docílit vystěhování více než padesát rodin, rozhodl Okresní soud Praha-západ, že má uhradit škodu přes 2,5 milionu. Tu údajně způsobil prodejem jednoho z domů. Monsport proti platebnímu příkazu podal odpor, a tak se tímto případem bude ještě soud zabývat.
Společnost H-Systém zkrachovala v roce 1997. Lidé si pak dostavěli domy z vlastních prostředků.
Společnost H-Systém zkrachovala v roce 1997. Lidé si pak dostavěli domy z vlastních prostředků. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V době, kdy Nejvyšší soud řeší snahu konkurzního správce Josefa Monsporta o vystěhování více než pěti desítek rodin, které si po krachu firmy H-System z vlastních prostředků dostavěly rodinné domy v Horoměřicích na okraji Prahy, se jiný soudce postavil na jejich stranu.

Okresní soud Praha-západ rozhodl v případě domu, který Monsport v roce 2013 prodal společnosti CIB Property za cenu 1,5 milionu korun. Ve vile o 380 metrů čtverečních je osm pokojů, dvě koupelny, sklad, garáž a k tomu i pozemek o rozloze přes 700 metrů čtverečních. A dnes ho realitní společnost prodává za 5,9 milionu.

Poté, co byl dům, v němž žil Jaroslav Sýkora, prodán, se družstvo Svatopluk, sdružující bývalé klienty H-Systemu, rozhodlo podat na konkurzního správce žalobu o náhradu škody. Soudce Zdeněk Blažek z Okresního soudu Praha-západ nyní uložil Monsportovi, aby zaplatil pohledávku a vedle toho uhradil družstvu i náklady řízení. Celkově jde o částku 2,79 milionu korun.

Jenže konkurzní správce podal proti zaplacení platebního příkazu odpor. A tak se případem bude okresní soud ještě zabývat. "Ve věci podali žalovaní odpor. Žaloba jim byla zaslána k vyjádření a jejich vyjádření bylo následně zasláno žalobci," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Okresního soudu Praha-západ Anna Ryšánková.

Soud rozhodl bez vyslechnutí důkazů

Josef Monsport uvedl, že o platebním příkazu soudce rozhodl bez provedení důkazů. Kdy se jimi ale bude soud zabývat, zatím není jasné. Termín dalšího jednání ještě nebyl nařízen.

Pochybení při prodeji domu konkurzní správce odmítá. Získala ho podle Monsporta společnost, která dala nejvyšší nabídku. Smlouva byla uzavřena po souhlasu členů věřitelského výboru.

Monsport navíc uvedl, že vila byla nabízena řadě zájemců již od roku 2009. Konkurzní správce podle svých slov opakovaně oslovil i družstvo Svatopluk a Jaroslava Sýkoru. "Neučinili žádnou samostatnou nabídku k odkupu předmětného majetku," podotkl Monsport. Družstvo podle něj mohlo podat také žalobu, aby byl dům vyloučen z konkurzní podstaty. To ale prý neudělalo.

Za dům zaplatil miliony

Mluvčí družstva Svatopluk Tereza Melišová uvedla, že Josef Monsport nabídl v roce 2012 Sýkorovi prodej k odkupu, ale za cenu 2,2 milionu korun. Což Sýkora odmítl, jelikož měl doplatit jen 900 tisíc korun.

"Pan Sýkora do dostavby domu investoval nejprve 2,5 milionu prostřednictvím SBD Svatopluk a dále další dva miliony, aby proměnil dům z holobytu na obyvatelný dům," uvedla Melišová. Zmíněných 2,5 milionu jsou peníze, které družstvo v současné době požaduje po Monsportovi zpět. Vyjádření Sýkory se získat nepodařilo, podle Melišové je ve špatném zdravotním stavu.

Nejvyšší soud řeší dovolání

Kauzu H-System řeší i Nejvyšší soud. Ten se zabývá dovoláním konkurzního správce, který chce nechat byty vyklidit, nemovitosti zpeněžit a částku rozdělit mezi všechny podvedené klienty firmy – tedy i ty, kteří si nemovitosti nedostavěli. Žalobu již dříve zamítl městský i vrchní soud.

Domy chce ale správce konkurzní podstaty prodat, i kdyby mu Nejvyšší soud nevyhověl. "Ať už spor dopadne jakkoli, tak v každém případě já budu zpeněžovat," uvedl v České televizi Monsport.

Bytové domy byly v Horoměřicích u Prahy dostavěny za prostředky členů bytového družstva, kteří investovali ze svého kolem 80 milionů korun za souhlasu dřívějšího správce konkurzní podstaty.

 

Právě se děje

Další zprávy