Drsná léčba. Lékař dával muži opiáty, vydělal tak miliony

Radek Nohl Radek Nohl
11. 8. 2014 5:30
Lékař je obžalovaný z těžkého ublížení na zdraví a v pondělí stane před Městským soudem v Praze. Hrozí mu až dvanáct let vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Čtyři roky léčby u doktora Pavla Brejly se staly pro jeho pacienta utrpením. Místo toho, aby se zbavil vážného zánětlivého onemocnění, přišly další zdravotní problémy, nemohl téměř pracovat a získal závislost na opiátech.

Muž za to navíc lékaři platil miliony korun ročně. Teď je ale Pavel Brejla obžalován z těžkého ublížení na zdraví a v pondělí stane před Městským soudem v Praze. Hrozí mu až dvanáct let vězení.

Podle obžaloby začal muž lékaře navštěvovat v březnu 2008. Tehdy ho vyhledal, protože trpěl zánětlivým onemocněním v oblasti konečníku. Pár měsíců po první návštěvě mu lékař začal podávat i opiát Dolsin k tišení bolesti.

Léčba opiáty nepomohla

Jenže stav pacienta se začal zhoršovat. A Brejla místo konzultací s lékaři ze specializovaných pracovišť zvolil vlastní postup.

"S úmyslem získat od poškozeného neoprávněný majetkový prospěch postupoval vědomě způsobem, který neodpovídá léčebným možnostem," stojí v žalobě, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Muži podával opiát dál a podle vyšetřovatelů opakovaně překračoval povolené maximální dávky, až si pacient na látce utišující bolest vytvořil závislost. Policie přitom zadokumentovala, že si Pavel Brejla od pacienta vzal nejméně 11,5 milionu korun.

S podáváním opiátu neskončil ani poté, co začal mít muž podle policistů další zdravotní komplikace. Proč léčil právě touto cestou, odmítá komentovat. "Nebudu k tomu nic říkat," reagoval Brejla, když se ho Aktuálně.cz začalo na detaily případu ptát.

O práci lékař nepřišel

Žalobce uvedl, že se lékař k přípravku obsahující opiát - tedy látku patřící podle nařízení vlády mezi omamné - dostával tak, že ho na vlastnoručně vyplněný recept vyzvedával v lékárnách v Mělníku či několika fakultních nemocnicích v Praze.

Celkem tak podle žaloby získal přes 7000 ampulí Dolsinu. "Tím způsobil poškozenému lékařsky navozenou těžkou závislost na opiátech," píše se v žalobě.

Přestože Brejla stane za těžké ublížení na zdraví před soudem, o svou práci nepřišel. Je jednatelem, společníkem a vedoucím doktorem ve zdravotnickém zařízení, které se zaměřuje na ambulantní léčbu nemocí konečníků a specializuje se mimo jiné na odstranění hemoroidů.

Komora vyčká na soud

Zástupce České lékařské komory říká, že profesní organizace podle zákona nemá nástroj k tomu, aby obžalovanému lékaři předběžným opatřením zastavila činnost.

"Je až do pravomocného rozhodnutí soudu nevinný. Soud má však také možnost uložit mu zákaz výkonu činnosti," řekl mluvčí komory Michal Sojka.

Tento případ je přitom poměrně výjimečný. Žádnému lékaři v poslední době nehrozil před soudem tak vysoký trest. Brejlův čin totiž policie klasifikovala jako těžké ublížení na zdraví ze zavrženíhodné pohnutky. Neboli označila dlouhodobé konání doktora za naprosto nemorální a bezcitné.

Doktoři souzeni byli, ale dostali nižší trest. Například v roce 2010 byl odsouzen k 1,5 roku vězení Zbyněk Veselský. Ten podle soudu nejprve stanovil špatnou diagnózu a poté od pacientů vylákal 300 tisíc korun.

Známý je i příběh lékaře Jaroslava Bartáka, ten ale nebyl odsouzen za pochybení v lékařské praxi, ale za týrání a znásilňování svých asistentek.

 

Právě se děje

Další zprávy