V Česku víte, že se Rusko nezastaví na Ukrajině, řekl Biden při jednání s Fialou

Vojtěch Štěpán ČTK Vojtěch Štěpán, ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2024 23:24
Český premiér Petr Fiala se v Bílém domě setkal s americkým prezidentem Joem Bidenem. Jednání bylo podle Fialy velmi přátelské a Biden opakovaně ocenil vzájemné vztahy obou zemí. Státníci probírali bezpečnostní otázky i pomoc Ukrajině, která je podle obou potřebná. Řeč přišla i na situaci na Blízkém východě. Mluvilo se také o obchodu mezi zeměmi, hlavně o jaderné energetice.
Českého premiéra Petra Fialu přijal v Oválné pracovně Bílého domu americký prezident Joe Biden.
Českého premiéra Petra Fialu přijal v Oválné pracovně Bílého domu americký prezident Joe Biden. | Foto: Reuters

"Prezident Biden opakovaně říkal, jak má rád Česko a zná ho," uvedl Fiala. "Říkal, že je naším velkým přítelem, několikrát ocenil naši muniční iniciativu," dodal. Biden podle něj prohlásil, že rozšíření Severoatlantické aliance o Česko v roce 1999 byl významný krok pro bezpečnost. 

Biden vyzdvihl především českou podporu Ukrajiny, konkrétně snahu zajistit pro Ukrajince dělostřeleckou munici. "Jste skvělým spojencem, jsme si stále bližší, jsme silnější, prohloubili jsme obrannou spolupráce, společně pracujeme i na čisté energii. Vážím si toho, jak pomáháte Ukrajině," prohlásil na tiskové konferenci. Dále řekl, že je důležité aby Kongres schválil zákon o pomoci válce zasažené zemi. "Vy v Česku víte, že se Rusko nezastaví na Ukrajině," dodal.

"Dnes jsme chráněni NATO. A její evropská část ukazuje větší odpovědnost než dříve a je připravena dávat více peněz na obranu," uvedl premiér. Řekl, že je přesvědčen, že řada dalších zemí pozorně sleduje, jaký bude osud ruské agrese na Ukrajině. "A pokud uspěje, tak to bude signál pro další agresivní státy," dodal.

"Bavili jsme se o možnostech spolupráce v byznysu. Energetika byla hlavním tématem. To, o co máme zájem, je spolupráce v oblasti malých modulárních reaktorů," popsal dále Fiala jednání. "Spojené státy jsou významným dodavatelem zkapalněného plynu do Evropy, což nám pomohlo se zbavit závislosti na Rusku," připomněl Fiala.

Další možnost spolupráce mezi Českem a Spojenými státy vidí například v pomoci Ukrajině s obnovou jejich jaderných kapacit. "Nemůžeme připustit, aby ruská agresivní politika slavila úspěch," řekl dále premiér ohledně ruské invaze na Ukrajinu.

Státníci také probírali situaci na Blízkém východě. Napětí podle Fialy ohrožuje i bezpečnost Evropy a útok Íránu na Izrael uklidnění situaci příliš nepomáhá.

Premiér zmínil rovněž loňský podpis dohody o obranné spolupráci se Spojenými státy či schválený nákup amerických letounů páté generace F-35. V závěru pak mluvil o dlouhé tradici česko-amerických vztahů, které jsou podle něj silné. V této souvislosti připomněl například pobyt prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v USA či bývalou americkou ministryni zahraničí Madeleine Albrightovou, která se narodila v Česku.

"Spolupracujeme v podnikání a obchodu a co je nejdůležitější - sdílíme stejné hodnoty," uvedl dále Fiala. "Naše spolupráce je významná pro stabilitu ve střední a východní Evropě," řekl dále.

Fialu v úterý čeká návštěva Kongresu, kde se pokusí členy přesvědčit k podpisu další finanční podpory Ukrajiny. "Netrpím sebepřeceňováním, určitě nezměním situaci v USA projevem v Kongresu, ale mohu sdílet svou zkušenost a to, jak se my na věci díváme ve střední Evropě," zhodnotil.

Český premiér považuje za symbolické, že jeho návštěva se koná v roce, kdy si Česko v březnu za přítomnosti bývalého amerického prezidenta Billa Clintona v Praze připomnělo čtvrtstoletí od vstupu do Severoatlantické aliance.

Video: "Naprosto nadstandardní." Reportér popsal výjimečný rozměr Fialovy cesty do USA (15. 4. 2024)

Spotlight News - Jan Horák | Video: Martin Krepindl
 

Právě se děje

Další zprávy