Obnovili rašeliniště, rozvolnili potoky, sází lesy. Pomáhají přežít přírodě i lidem

Obnovili rašeliniště, rozvolnili potoky, sází lesy. Pomáhají přežít přírodě i lidem
Nacházíme se v Malém Boru na Šumavě, kde probíhá revitalizace pramenišť a rašelinišť. Jedná se o jednu ze 47 částí přeshraničního projektu Život pro mokřady / Life for Mires. Tato iniciativa se snaží vrátit krajině její původní podobu.
Jak připomínají autoři tohoto projektu, až třetina Šumavy bývala v minulosti zavodněná. Později však byla voda z více než poloviny této plochy různými způsoby rychle odváděna. Nejvíce se to dotklo právě rašelinišť – těch je nyní odvodněných až 70 procent.
To má samozřejmě špatný vliv nejen na schopnost šumavské krajiny hospodařit s vodou, ale i na fungování rašelinišť a celkovou rozmanitost oblasti. Voda za tání nebo větších srážek rychle odtékala pryč a v suchých obdobích v krajině chyběla.
V kotlině Křemelné na území Národního parku Šumava bylo kdysi obnoveno velké prameniště a navazující rašelinné mokřady. Celkem se zde zrušilo 2,4 kilometru odvodňovacích kanálů. Drobné potoky v délce téměř jednoho kilometru, které byly více jak 60 let uvězněny v síti hlubokých kanálů, byly navráceny do svých původních tras. Zobrazit 41 fotografií
Foto: Adapterra Awards - Nadace Partnerství (Vojta Herout)
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 8. 2021 9:58
Soutěž Adapterra Awards, kterou každoročně pořádá Nadace Partnerství, hledá cesty, jak se adaptovat na klimatické změny a extrémní počasí. Redakce Aktuálně.cz přináší druhou část inspirativních projektů, které se dostaly do finále ankety. Všechny jsou k nalezení na stránkách Adapterraawards.cz, kde o nich lze hlasovat.
 

Právě se děje

Další zprávy