Zahraničí - Moskva se vzdává další části svého protiraketového deštníku v zahraničí.
Ruská armáda se po letech rozhodla opustit ázerbájdžánskou radarovou stanici Gabala, která mimo jiné kontroluje starty íránských raket.
Koncem prosince má vypršet platnost desetileté smlouvy o pronájmu a Rusko se s Ázerbájdžánem nemohlo dohodnout na podepsání nové. Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí již od ruské strany obdrželo diplomatickou nótu, že ruská armáda přestala protiraketový radar používat.
„Ázerbájdžán byl připraven pokračovat ve spolupráci s Ruskem v otázce Gabalinského radiolokátoru. Cena pronájmu radaru byla celkem nízká, ale Rusko s novým návrhem Ázerbájdžánu nesouhlasilo,“ prohlásil šéf tiskového odboru ázerbájdžánského ministerstva obrany Eldar Sabiroglu.
Jak informovala agentura Interfax- Ázerbájdžán, Baku chtělo z původních 7 milionů dolarů ročně zvýšit pronájem nejdříve na150 anásledně na 300 milionů.
Radar v Gabale byl součástí ruského systému včasného varování před raketovým útokem. V roce 2007 Vladimir Putin navrhl tehdejšímu americkému prezidentu Georgi Bushovi, aby USA místo rozmisťování protiraketové obrany v Evropě společně s Ruskem používaly ázerbájdžánský radiolokátor, který monitoruje zónu od Arabského poloostrova přes Africký roh až do Indie.
Washington tuto nabídku odmítl.
V roce 2009 se Rusko podobně rozhodlo ukončit používání radarů na Ukrajině, které pozorovaly starty raket z prostoru severní Afriky a Blízkého východu.
Jak sdělil Insideru Anatolij Cyganok, ředitel ruského Centra pro vojenské plánování, odchod ruské armády z Ázerbájdžánu neohrozí bezpečnost země. Místo radaru v Gabale bude používat vlastní zařízení.
„To, že se Rusko rozhodlo přerušit používání vojenského objektu v sousedním státu, potvrzuje, že Kreml nepovažuje za bezprostředně nutné mít v bývalých státech Sovětského svazu své základny. Z tohoto hlediska je pro Rusko mnohem výhodnější mít vlastní radar v Krasnodarském kraji než jednat o pronájmu s jinými státy. Obzvlášť pokud tento stát požaduje velmi vysokou cenu,“ myslí si Cyganok.
Podle experta má ruská armáda v Krasnodarském kraji na jihu Ruska postavený mnohem výkonnější radar, jenž je schopen kontrolovat i celý prostor Indického oceánu. Do plného provozu by měl být uveden příští rok na jaře.
Cyganok upozorňuje, že díky strategické poloze by o využití radaru v Gabale mohlo projevit zájem Turecko, Spojené státy nebo Izrael.
Rusko zároveň plánuje modernizovat protiraketový štít chránící Moskvu. V příštím roce by měly být zahájeny intenzivní testy nové protiraketové střely systému A-235.
Ten by měl nahradit již notně zastaralý A-135, který byl vyvíjen v 70. letech a od začátku 90. let chrání moskevské nebe před raketovým útokem.
Systém A-135 používá dva druhy antiraket s jadernou hlavicí, které mají nepřátelskou střelu zlikvidovat explozí, o síle podobné té, jakou měla atomová bomba shozená na Hirošimu v srpnu 1945.
Antiraketa systému A-235 může být podle zdroje deníku Izvestija vybavena jadernou hlavicí, nebo cíl může likvidovat přímým nárazem pomocí kinetické energie.
Jiří Just, Moskva