Brusel odloží verdikt o ČEZu, Beneš a Tykač dostali víc času

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 12. 2012 15:03
O tom, že plán ČEZu na prodej Dětmarovic vázne, svědčí i zintenzivnění jednání mezi Tykačem a generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem o situaci v Počeradech. Oba muži se tento týden - shodou okolností také ve středu, kdy zástupci Czech Coal pobývali v Bruselu - sešli k osobní schůzce.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Ještě nedávno to vypadalo, že řadu let doutnající válka mezi polostátní firmou ČEZ a uhelnou firmou Czech Coal Pavla Tykače skončí do Silvestra letošního roku. Podle posledních informací z obou znesvářených stran se rozuzlení, jež ovlivní český energetický trh na řadu let dopředu, odkládá.

Pro celý spor je klíčový verdikt Evropské komise o ukončení řízení evropského antimonopolního úřadu s ČEZem. Šéfové české energetické jedničky doufali, že nejpozději na posledním letošním zasedání Rady EK 19. prosince padne verdikt, jímž Brusel schválí plán ČEZ na prodej jedné či dvou elektráren z předloženého seznamu a tím definitivně ukončí tříletý proces. ČEZ zamýšlel, že v takovém případě prodá černouhelnou elektrárnu Dětmarovice, čímž by výrazně posílil svou pozici ve sporu s Tykačem.

Jenže verdikt z Bruselu, v ČEZu čím dál netrpělivěji očekávaný, do konce roku zřejmě nepadne. Shodují se na tom zdroje z obou stran.

„Je možné, že rozhodnutí EK se posune na začátek příštího roku,“ připustil v neformálním rozhovoru pro Insider jeden z vrcholových manažerů ČEZ.

„Verdikt nepadne letos v žádném případě a ani v následujících týdnech se nedá čekat, že by plán předložený firmou ČEZ komise hladce schválila,“ tvrdí blízký spolupracovník Pavla Tykače, jehož vyslanci ve středu jednali přímo v Bruselu s evropskými antimonopolními úředníky. (Czech Coal patří k účastníkům antimonopolního řízení s ČEZ jako jeden z konkurentů).

Oficiálně žádná ze stran nechce jednání s Evropskou komisí komentovat.

O tom, že rozhodnutí Evropské komise a tím pádem i plán ČEZ na prodej Dětmarovic vázne, svědčí i zintenzivnění jednání mezi Tykačem a generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem o situaci v Počeradech. Oba muži se tento týden - shodou okolností také ve středu, kdy zástupci Czech Coal pobývali v Bruselu - sešli k osobní schůzce. Beneš s Tykačem nedošli k žádnému přelomovému rozhodnutí. Podstatné však je už to, že obnovili jednání o budoucnosti Počerad.

„Budeme dále hledat řešení. Tedy jednat o tom, jak budou Počerady fungovat po Novém roce (až jim vyprší současný dlouhodobá dodavatelská smlouva na uhlí z Tykačova dolu Vršany – pozn. red.). Snažíme se o vyjednání dalších dodávek uhlí. Ve hře je stále celá řada variant řešení,“ řekl Insideru generální ředitel ČEZ Beneš. Detaily jednání a jednotlivé varianty však odmítl komentovat.

Ochotu k jednání s ČEZ potvrdil i zdroj blízký Tykačovi.

Kompromis je v zájmu všech

Je velmi pravděpodobné, že ani poté, co Počeradům letos na Silvestra skončí dlouhodobá dodavatelská smlouva, příliv uhlí z Tykačových dolů pro tuto nejvýkonnější uhelnou elektrárnu ČEZ se nezastaví. A ČEZ nebude muset sáhnout k nouzovému řešení, na něž se chystal – nebude muset začít zásobovat Počerady z vlastních Severočeských dolů za cenu zvýšení jejich těžby a prudkého růstu nákladů na výrobu elektřiny v Počeradech.

Naopak - je stále pravděpodobnější, že se obě strany nakonec dohodnou na kompromisu a Czech Coal bude Vršany krmit svým uhlím dál. Jak pro ČEZ, tak pro Tykače, jsou totiž ve mnohem důležitější věci, než otázka lednových dodávek.

Oč hraje Tykač? Celkový výsledek jeho války s ČEZ rozhodne o osudu dolu Vršany na zhruba 40 let dopředu a bude mít zásadní dopad na hodnotu jeho firmy. Pokud by Tykač definitivně přišel o odbyt v Počeradech, které jsou klíčovým zákazníkem Vršan, musel by zahájit útlum lomu a začít propouštět stovky lidí. To ale není problém jen pro něj, tady už jde o riziko i pro vládu, která v ČEZ zastupuje hlavního akcionáře, tedy stát.

Také šéf ČEZ Beneš hraje vysokou hru. Rozuzlení sporu bude důležité pro jeho další kariéru ve státních službách.

Rostoucí napětí mezi oběma znesvářenými stranami v posledních týdnech vyústilo v pověsti, že se Benešova židle v ČEZ otřásá, protože premiér Nečas ztrácí s nekončícím sporem trpělivost. Ve vedení polostátní energetické firmy je údajně manažer, který by se s Tykačem dokázal snáz dohodnout na oboustranně přijatelném kompromisu. Tím má být obchodní ředitel Alan Svoboda, který by podle pověstí šířících se mezi energetickými analytiky a pražskými byznysmeny mohl Beneše vystřídat.

O údajně blížícím se Benešově odvolání z ČEZ před pár týdny psal otevřeně ve svém blogu na Aktuálně.cz James Candole, energetický lobbista, šéf poradenské firmy Candole Partners. „Nemáme o chystaném odvolání Beneše žádné přímé nezpochybnitelné informace, ale tomu, že se to chystá, nasvědčuje řada indicií,“ říká Jan Ondřich z vedení Candole Partners.

Ani Insider nezískal žádné konkrétní informace, svědčící o brzkém Benešově konci. Není divu. Pokud se takový krok chystá, vědí o něm v této chvíli jen dva, či tři lidé – premiér Petr Nečas, ministr financí Miroslav Kalousek, případně jeho kolega z resortu průmyslu Martin Kuba.

„Zaručené informace“, kolující mezi pražskými znalci energetického prostředí, jsou tak nejspíš jen spekulacemi, jež žijí svým vlastním životem a bobtnají či hynou podle toho, kdo je dál šíří a s jakým zájmem.

Deník Insider oslovil s dotazem na údajné personální výměny v ČEZ i Beneše a Svobodu, oba manažeři ovšem podle očekávání zmiňované spekulace nekomentují.

Rozhodne se v Bruselu

Obě strany v posledních měsících hrály vabank a tvářily se neústupně. ČEZ se chystal Evropskou komisi uspokojit prodejem Dětmarovic, o něž Tykač zájem nemá, a uhlobarona přitlačit ke zdi hrozbou, že Počerady bude zásobovat sám ze svých Severočeských dolů, takže mu Vršany budou k ničemu. Tykač se tvářil, že nekývne-li ČEZ na jeho požadavek nechat mu jednu elektrárnu, nebo nakupovat uhlí mnohem dráž než dosud, nechá surovinu raději pod zemí a doly zavře, i za cenu masivního propouštění. „Dobrý koňak se ve sklepě nezkazí,“ prohlašoval ještě před rokem.

Teď Tykač stále sází na to, že prodej Počerad nařídí státní energetické firmě nakonec Brusel, stejně tak doufá ČEZ, že Evropské komisi postačí pro ukončení antimonopolního řízení i prodej jiné elektrárny, tedy Dětmarovic.

I přes zdánlivou neústupnost obou stran je ale zřejmé, že se zamrzlá jednání mezi Tykačem a Benešem opět rozjela. O jakých variantách mohou dál jednat?

Czech Coal stále usiluje o koupi Počerad. Tykač léta touží po vlastním uhelném zdroji, kde by mohl spalovat, co vytěží. Největší zájem má o Počerady, za něž nabídl firmě ČEZ zhruba 16,5 miliardy korun. Je ochoten k nim přikoupit i elektrárnu Chvaletice (podle zdroje z Tykačova okolí zhruba za 4 až 5 miliard korun), případně vzít si pouze Chvaletickou elektrárnu.

Jak Počerady, tak Chvaletice jsou na seznamu elektráren, jejichž prodejem chce ČEZ vyřešit své antimonopolní řízení s Evropskou komisí. Šéfové ČEZ se ovšem Počerad vzdát nechtějí  -jde o nejziskovější a nejperspektivnější zdroj, jehož prodej by obtížně vysvětlovali akcionářům.

Tykač na Počerady prodloužil oficiální nabídku odkupu, na Chvaletice nikoliv. „Deklaroval ale ČEZu, že jeho zájem i o tuto elektrárnu trvá,“ tvrdí zdroj z jeho blízkosti.

Dokud nepřijde z Evropské komise definitivní verdikt, bude se oběma mimořádně tvrdým protihráčům – Benešovi a Tykačovi – ustupovat těžce. Řešení nelze odkládat donekonečna, i když se obě strany pro první měsíce či týdny roku 2013 domluví na provizorním zásobování Počerad z Vršan bez pevné dlouhodobé smlouvy.

 

Právě se děje

Další zprávy