Zvony českých kostelů se v úterý rozezní na památku kněze zabitého ve Francii islamisty

ČTK ČTK
31. 7. 2016 15:19
Česká biskupská konference vyzvala farnosti, aby v úterý v 15 hodin rozezněly zvony ve svých kostelech. Uctít tak mají památku francouzského kněze Jacquese Hamela, kterého v úterý zabili při mši v severofrancouzském Saint-Étienne de Rouvra dva ozbrojenci.
Zvony se rozezní také v brněnské katedrále svatého Bartoloměje.
Zvony se rozezní také v brněnské katedrále svatého Bartoloměje. | Foto: Aktuálně.cz

Na mnoha kostelech v Česku se v úterý rozeznějí zvony k uctění památky kněze zavražděného při nedávném útoku islamistů v kostele na severu Francie. Ke zvonění v den pohřbu kněze v 15:00 vyzvala Česká biskupská konference.

Velká část kostelních zvonů se zřejmě rozezní v českobudějovické, plzeňské nebo litoměřické diecézi, znít bude také například nejstarší a největší zvon v Brně.

V plzeňské diecézi budou do 15:10 zvonit všechny kostely se zvony v Plzeňském kraji. V katedrále svatého Bartoloměje v Plzni se rozezní všech pět velkých zvonů, řekl plzeňský farář Emil Soukup. "Výzvu jsme samozřejmě rozeslali do všech farností a všem kněžím. Podle zpětných reakcí jsme přesvědčeni, že se připojí všichni nebo alespoň drtivá většina," uvedl sekretář diecézního biskupa v Českých Budějovicích Pavel Ambrož.

Zapojení mnoha kostelů očekává také litoměřická diecéze. "Vždy, když probíhá taková výzva, tak opravdu kdo může, tak se připojí. A vzhledem k tomu, jaký obsah má tato výzva a proč se tak bude dít, velmi bych se divila, kdyby kněží nezareagovali," řekla mluvčí diecéze Jana Michálková. "Už to máme v ohláškách. Liberec se připojí komplet," uvedl arciděkan římskokatolické církve v Liberci Radek Jurnečka.

Deset minut budou zvony znít také z ostravské katedrály Božského Spasitele. "A my se budeme modlit v kapli v katedrále. Pomodlíme se za Evropu a za zemřelého kněze. Jsou pozvaní i lidi, takže kdo chce, může přijít," pozval zdejší farář Jan Plaček.

Lidé v úterý odpoledne uslyší také nejstarší a největší zvon v Brně, a to na kostele svatého Tomáše. "Je to strašná věc, co se stala, je to šílenství. Doufám, že budou zvonit všichni, kdo mohou," řekl farář tamní římskokatolické farnosti Jan Mráz. V Pardubickém kraji se k výzvě České biskupské konference připojí například chrudimská farnost. Zvony se rozeznějí v největším místním kostele Nanebevzetí Panny Marie. "Nechceme ale pomstu, tato chvíle má především charakter modlitby," řekl chrudimský vikář a arciděkan římskokatolické církve Jiří Heblt.

Pět minut na Svaté Hoře

Zvony budou znít také na nedávno opravené Svaté Hoře v Příbrami, která je nejvýznamnějším mariánským poutním místem v Čechách. "Budeme zvonit určitě, potrvá to minimálně pět minut," uvedl farář Jan Sokulski.

Zavražděný farář Jacques Hamel zasvětil svůj život službě bohu a zahynul při výkonu svého povolání, napsali ve výzvě biskupské konference pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a olomoucký arcibiskup Jan Graubner. "Hlas zvonů a modlitba je výrazem lítosti nad krutým činem, ale také apelem k míru a připomínkou umučení našeho Pána, v jehož náruči tento mučedník spočinul," píšou také.

Dvojice vyzbrojená noži vtrhla do kostela v severofrancouzském Saint-Étienne de Rouvray během úterní dopolední mše, držela v zajetí šest lidí a šestaosmdesátiletého kněze Hamela zavraždila. Policisté útočníky zastřelili, když s rukojmími vyšli z kostela. K činu se přihlásila organizace Islámský stát.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy