Nad Norskem nelétalo UFO, ale Američané

ČTK ČTK
4. 7. 2014 10:43
O zářících předmětech v neuvěřitelných výškách si Norové v padesátých letech mysleli, že jde o UFO. Po více než šedesáti letech CIA přiznala, že to byly americké výzvědné letouny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.youtube.com

Oslo/Washington - Zprávy pilotů, kteří v 50. letech v Norsku hlásili záhadné objekty letící vysokou rychlostí, se dočkaly vysvětlení.

Zmíněné předměty, o nichž svědkové na zemi hovořili jako o zářících předmětech v neuvěřitelných výškách, byly podle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) výzvědné letouny Lockheed U-2.

"Pamatujete si na zprávy z 50. let o neobvyklé aktivitě na nebi? To jsme byli my," uvedla CIA.

Američtí piloti tehdy prováděli testovací lety špionážních strojů U-2. Ty létaly ve výškách přes 18 000 metrů v době, kdy letadla s cestujícími nepřekračovala výšku 6000 metrů a vojenská 12 000 metrů.

Zmíněné záblesky na noční obloze CIA vysvětlila tím, že ačkoli již slunce bylo z pohledu lidí na zemi či pilotů letících v nižších výškách za horizontem, stoje U2 byly stále dost vysoko, aby odrážely sluneční paprsky.

Podle norského deníku Aftenposten přiřadili Američané v rámci projektu Blue Book (Modrá kniha) hlášení z Norska k letounům U-2, neboť jejich lety se s nimi shodovaly.

Výsledek vyšetřování Američani drželi v tajnosti kvůli probíhající studené válce.

Americké vojenské letectvo v době projektu Blue Book mezi lety 1947 až 1969 prověřilo takřka 13 000 svědectví lidí, kteří tvrdili, že viděli neidentifikovaný létající předmět (UFO).

Armádní vyšetřovatelé nakonec došli k závěru, že ani v jednom případě nešlo o bezpečnostní hrozbu, ani o zásah mimozemšťanů.

 

Právě se děje

Další zprávy