Zlom: Lékaři vám o rakovině plic řeknou díky výtěru úst

Jakub Novák
15. 10. 2010 16:42
Díky novému objevu už nemusí lékaři testovat přímo rakovinnou tkáň
Rakovina plic hrozí více těm, kdo začali kouřit v dřívějším věku.
Rakovina plic hrozí více těm, kdo začali kouřit v dřívějším věku. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Chicago - Lékaři objevili novou metodu, která jim umožňuje odhalit časné stádium rakoviny plic. Stačí jim k tomu prostý výtěr ústní dutiny.

Z hlediska diagnostiky se jedná o výrazný posun, neboť během vyšetření již není potřeba testovat přímo rakovinnou tkáň.

Testovací studie, při níž byly pomocí biofotonické technologie vyšetřeny vzorky buněk odebrané z úst, se výrazně lišily u kuřáků s rakovinou v porovnání s těmi bez rakoviny plic.

"Vyšetřením výstelky tváří pomocí této optické technologie máme možnost předběžně otestovat pacienty s vysokým rizikem plicní rakoviny, jako jsou kuřáci, a identifikovat jedince, pro které by bylo vhodné použít více invazivní a dražší testy oproti těm, kteří další testy nepotřebují," objasňuje doktor Hemant K. Roy, ředitel gastroenterologického výzkumu na NorthShore University.

Lékaři odhalí i časnou rakovinu

Onou technikou je částečná vlnová spektroskopie, vyvinutá Vadimem Backmanem, profesorem na Northwestern University. Technika umožňuje zjistit změny v buněčné struktuře až do úrovně 20 nanometrů, které jsou obvyklými mikroskopickými technikami nezaznamenatelné.

Bylo zjištěno, že v některých případech i buňky vzdálené od rakovinné tkáně mohou podstupovat různé molekulární změny. Ty je nyní možné pomocí nové techniky odhalit.

Slibné také je, že tyto změny nejsou závislé na tom, zda je rakovina v časném či pozdějším stádiu. Už během prvních pokusů se týmu profesora Backmana podařilo pomocí této metody úspěšně identifikovat pacienty s rakovinou slinivky břišní a tlustého střeva.

Úspěšná léčba při včasném zjištění

"Výsledky jsou podobné dalším úspěšným technikám, jako jsou Papovy výtěry," vysvětluje Backman. "Chceme vyvinout techniku, která může zlepšit míru úspěšnosti v odhalování dalších typů rakoviny. Cílem je poskytnout možnost časné léčby, tak jako Papovy výtěry drasticky zvýšily míru přežívání v případě rakoviny děložního čípku."

Pokud se tyto výsledky potvrdí také v rozsáhlejších studiích, bude mít medicína k dispozici další efektivní nástroj k včasné identifikaci i raných stádií rakoviny plic.

Tato rakovina je poměrně úspěšně léčitelná v případě, že je odhalena včas, obvykle se ale zjistí až později po vyvinutí dalších symptomů. Pětiletá míra přežívání je u pacientů s tímto onemocněním pouhých patnáct procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy