Zlom: Lékaři vám o rakovině plic řeknou díky výtěru úst

Jakub Novák
15. 10. 2010 16:42
Díky novému objevu už nemusí lékaři testovat přímo rakovinnou tkáň
Rakovina plic hrozí více těm, kdo začali kouřit v dřívějším věku.
Rakovina plic hrozí více těm, kdo začali kouřit v dřívějším věku. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Chicago - Lékaři objevili novou metodu, která jim umožňuje odhalit časné stádium rakoviny plic. Stačí jim k tomu prostý výtěr ústní dutiny.

Z hlediska diagnostiky se jedná o výrazný posun, neboť během vyšetření již není potřeba testovat přímo rakovinnou tkáň.

Testovací studie, při níž byly pomocí biofotonické technologie vyšetřeny vzorky buněk odebrané z úst, se výrazně lišily u kuřáků s rakovinou v porovnání s těmi bez rakoviny plic.

"Vyšetřením výstelky tváří pomocí této optické technologie máme možnost předběžně otestovat pacienty s vysokým rizikem plicní rakoviny, jako jsou kuřáci, a identifikovat jedince, pro které by bylo vhodné použít více invazivní a dražší testy oproti těm, kteří další testy nepotřebují," objasňuje doktor Hemant K. Roy, ředitel gastroenterologického výzkumu na NorthShore University.

Lékaři odhalí i časnou rakovinu

Onou technikou je částečná vlnová spektroskopie, vyvinutá Vadimem Backmanem, profesorem na Northwestern University. Technika umožňuje zjistit změny v buněčné struktuře až do úrovně 20 nanometrů, které jsou obvyklými mikroskopickými technikami nezaznamenatelné.

Bylo zjištěno, že v některých případech i buňky vzdálené od rakovinné tkáně mohou podstupovat různé molekulární změny. Ty je nyní možné pomocí nové techniky odhalit.

Slibné také je, že tyto změny nejsou závislé na tom, zda je rakovina v časném či pozdějším stádiu. Už během prvních pokusů se týmu profesora Backmana podařilo pomocí této metody úspěšně identifikovat pacienty s rakovinou slinivky břišní a tlustého střeva.

Úspěšná léčba při včasném zjištění

"Výsledky jsou podobné dalším úspěšným technikám, jako jsou Papovy výtěry," vysvětluje Backman. "Chceme vyvinout techniku, která může zlepšit míru úspěšnosti v odhalování dalších typů rakoviny. Cílem je poskytnout možnost časné léčby, tak jako Papovy výtěry drasticky zvýšily míru přežívání v případě rakoviny děložního čípku."

Pokud se tyto výsledky potvrdí také v rozsáhlejších studiích, bude mít medicína k dispozici další efektivní nástroj k včasné identifikaci i raných stádií rakoviny plic.

Tato rakovina je poměrně úspěšně léčitelná v případě, že je odhalena včas, obvykle se ale zjistí až později po vyvinutí dalších symptomů. Pětiletá míra přežívání je u pacientů s tímto onemocněním pouhých patnáct procent.

 

Právě se děje

Další zprávy