Zkoušené Špicberky. Arktické souostroví znečišťuje lidská činnost

Zkoušené Špicberky. Arktické souostroví znečišťuje lidská činnost
Pobřeží nedaleko města Longyearbyen je poseto vraky lodí a železnými konstrukcemi nejen na břehu, ale také pod vodou
Nákladní přístav v Longyearbyenu, zde se nakládalo vytěžené uhlí.
Odpa, který moře pravidelně vyplavuje na břeh. Podle místních obyvatel jde mnohdy o odpad, který připluje s proudem a nepochází tedy přímo ze špicberk
Přes léto v Longyearbyenu probíhají stavební práce 24 hodin. Slunce totiž nezapadá. Bagry vyjíždějí na stavbu i o půlnoci (na snímku)
Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz
21. 8. 2007 15:05

Nejprve to byli velrybáři, kteří zdecimovali množství místních velryb. Poté přišli lovci, kteří zdecimovali populaci ledních medvědů a polárních lišek. Následoval oběv uhlí a masivní těžba. Teď přichází globální oteplování, které ohrožuje to, co z přírody na souostroví ještě zbylo.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy