Zkoumali stárnutí rostlin, vznikl léčivý krém pro lidi

Josef Tuček
8. 6. 2009 16:00
Čeští botanikové prodali licenci do Spojených států
Pětašedesátiletá pacientka při klinickém testu dosáhla po dvanácti týdnech významného zjemnění pokožky na obličeji. Díky léku, který vznikl v důsledku výzkumu stárnutí rostlin.
Pětašedesátiletá pacientka při klinickém testu dosáhla po dvanácti týdnech významného zjemnění pokožky na obličeji. Díky léku, který vznikl v důsledku výzkumu stárnutí rostlin. | Foto: Senetek

Praha - Šek na sto tisíc dolarů (1,9 milionu korun) převzala v pátek pro svou instituci ředitelka Ústavu experimentální botaniky Akademie věd Eva Zažímalová od americké kosmetické firmy Senetek. Je to jen část z licenčních poplatků, které vědci dostávají za využití poznatků ze svého výzkumu.

V tomto případě čeští botanikové zkoumali cytokininy, rostlinné hormony, které - mimo jiné - zpomalují stárnutí pletiv a rostlinných orgánů. Z jednoho z těchto hormonů vytvořili odvozenou chemickou sloučeninu. Ve spolupráci s dánskou Univerzitou v Arhusu pak potvrdili, že sloučenina ovlivňuje i regeneraci živočišných buněk.

"Při všech kontrolách se ukázalo, že látka nemá toxické ani rakovinotvorné účinky," konstatuje profesor Miroslav Strnad, vedoucí společné laboratoře olomoucké Univerzity Palackého a akademického Ústavu experimentální botaniky.

Licenční krém na americkém trhu

Sloučenina z laboratoře profesora Strnada je nyní patentována a licenci na její využití si zakoupila zmíněná společnost Senetek z kalifornského města Napa. Ta z ní vyvinula přípravek, který omezuje zdrsnění a loupání lidské pokožky a také snižuje projevy akné, kožních zánětů nebo kožního onemocnění zvaného růže. V celkovém důsledku tedy vlastně omlazuje vzhled pokožky.

"Testovali jsme jej na kalifornské univerzitě v Irvine stejně jako jiné léky," říká ředitel Seneteku Frank Massino. Právě klinické testy s lidskými pacienty jsou nejdražší částí výzkumu. Proto výzkumné ústavy prodávají licence bohatým farmaceutickým firmám, protože samy by takové testy nezaplatily.

Ze stejných důvodů například byly do Spojených států už dříve prodány licence na protivirové léky z laboratoře proslulého českého chemika Antonína Holého.

Výsledek základního výzkumu

Prostředek na ochranu lidské pokožky se pod názvem Pyratine-6 již dostal na americký trh, později zřejmě pronikne i do Evropy. Další léčivé kožní prostředky založené na jiných látkách ze Strnadovy laboratoře procházejí testováním nebo se už také chystají do výroby.

Čeští vědci nechtějí zatím prozradit, kolik peněz by měli z licenčních poplatků pro svůj další výzkum získat.

"Celá Akademie věd dostane letošní rok ze státního rozpočtu pět miliard korun a další dvě miliardy korun získává za různé patenty a poskytované služby," konstatuje její předseda Jiří Drahoš. "A sem patří i licenční poplatky za využití této sloučeniny."

Jsou výsledkem dlouhodobého základního výzkumu, při němž vědci zjišťují, jak vlastně příroda "funguje". Získané poznatky se pak mohou využít až nečekaným způsobem. Jako v tomto případě, kdy chemická látka vyvinutá díky výzkumu rostlinných tkání našla uplatnění v léčebné kosmetice.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 19 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy