Zkamenělý brontosaurus nebo observatoř?

ven, dan, Reuters
6. 3. 2007 12:11
Lima - Zřejmě nejstarší funkční sluneční observatoř na západní polokouli objevili archeologové v horách jihoamerického Peru. Uvnitř VIDEO .

Podle odhadu vědců je observatoř stará více jak dva tisíce tři sta let. Postavena však byla nejspíše už někdy kolem roku osm set před Kristem.

O lidech, kteří ji postavili, se toho ví velmi málo. Ještě donedávna si navíc vědci ani nebyli jistí, k čemu byla observatoř a přilehlé stavby určena. Jednou z teorií bylo například to, že pozorovatelny byly pevnosti, které měly ukrýt jejich stavitele před nájezdníky.

Foto: reuters
Foto: reuters
Foto: reuters
Foto: reuters

        KLINĚTE NA VIDEO, UVIDÍTE VÍC

Stavby nyní vědci označili na sluneční observatoř. Ta se skládá ze třinácti kamenných věží a dvou pozorovatelen. Z nich tehdy lidé sledovali pohyby Slunce na obloze. Pomáhalo jim k tomu právě ony kamené věže. Celý komplex je znám jako "Třináct chankillských věží" a nachází se 15 kilometrů jižně od města Casma ve středním Peru.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

před 11 minutami

Seriál ze světa Pán prstenů stál 10 miliard korun, čtvrtinu Nový Zéland vrátí Amazonu

Kvůli seriálu ze světa Pána prstenů navýší Nový Zéland jednorázově pobídky pro zahraniční filmaře. Cílem je povzbudit ekonomiku a turismus. Firma Amazon, která seriál natáčí, místo dříve slíbených 20 procent dostane zpět až 25 procent prokazatelně utracených peněz, informovala agentura Reuters.

Amazon za první řadu utratí okolo 650 milionů novozélandských dolarů, v přepočtu 10 miliard korun. Pokud je správně vyúčtuje, Nový Zéland firmě vrátí čtvrtinu, tedy 2,5 miliardy korun. "Dohoda s Amazonem vytváří nová pracovní místa a zvyšuje poptávku u místních dodavatelů. Přispěje také k rozvoji turismu a propagaci Nového Zélandu v zahraničí," vysvětluje novozélandský ministr pro ekonomický a regionální rozvoj Stuart Nash.

Díky natáčení první řady seriálu v největším novozélandském městě Auckland vzniklo přes 1200 pracovních míst. Prvních osm epizod bude mít ve videotéce Amazon Prime premiéru letos, na druhé řadě už se pracuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy