V Praze začal summit lídrů 44 evropských zemí. Zástupci Ruska a Běloruska chybí

ČTK ČTK
6. 10. 2022 11:59
Na Pražský hrad přijeli účastníci premiérového zasedání evropských zemí ve formátu Evropského politického společenství. Uvítal je předseda vlády Petr Fiala (ODS). Kromě premiérů a prezidentů států Evropské unie se středečního zasedání účastní například lídři Velké Británie, Turecka či Ukrajiny.
Záznam: První jednání Evropského politického společenství | Video: ČTK

Po úvodním Fialově projevu ke kolegům promluvila čtveřice mimounijních vůdců včetně britské premiérky Liz Trussové. Na dálku se s nimi spojil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V Praze se ve středu schází nejvyšší představitelé 44 evropských zemí na první jednání širšího formátu evropských států, pozvány nejsou Rusko a Bělorusko.

"Nejsou tu s námi zástupci Ruska - státu, který geograficky zdánlivě patří do Evropy, ale z hlediska svých hodnot a chování je nejvíce protievropským státem na světě," prohlásil na summitu Zelenskyj podle přepisu projevu, který jeho úřad zveřejnil na svých stránkách.

Summitu se účastní i ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Podle jeho slov ho v Praze čeká desítka bilaterálních jednání, mnohá z nich o dodávkách zbraní. Šmyhal vyzdvihl jednotu evropských států v postoji vůči "zvěrstvům, která jsou páchána na Ukrajině".

"Především bych rád poděkoval českému lidu za kolosální podporu Ukrajiny a ukrajinského lidu. Dobře víme, že nasbírali peníze, koupili tank pro Ukrajinu, podporují nás z hlediska sankcí, sankční politiky. Podporují naši snahu stát se členem Evropské unie," uvedl Šmyhal. Ocenil také návštěvu premiéra Fialy v Kyjevě.

Prvním z politiků, který se ve čtvrtek po poledni na delší dobu zastavil u desítek novinářů shromážděných na prvním nádvoří Pražského hradu, byl belgický premiér Alexander De Croo. "Je tu celý kontinent s výjimkou Běloruska a Ruska. Na tom je vidět, jak jsou tyto země izolované," uvedl Belgičan.

Už ve čtvrtek ráno řekl v Praze novinářům šéf evropské diplomacie Josep Borrell, že pražské setkání je signálem Rusku, které v únoru vojensky zaútočilo na sousední Ukrajinu, o jeho izolaci. "Neznamená to, že chceme Rusko izolovat navždycky, ale tohle Rusko nezačleníme. Jsme tu, abychom Rusku vyslali signály," řekl Borrell k nyní začínajícímu setkání.

Pokračující ruské agresi vůči Ukrajině se v první části svého úvodního projevu věnoval premiér Fiala. Evropa podle něj v současnosti čelí těžkostem a nejzávažnějším problémem je právě tato agresivní válka. Následně hovořil o samotné platformě Evropského politického společenství, které podle něj nemá nahradit stávající formáty spolupráce, ale má umožnit upřímnou diskusi. V předchozím vyjádření pro novináře Fiala řekl, že čtvrtek může být díky premiérovému jednání společenství velkým dnem pro Evropu.

Na setkání dorazil i francouzský prezident Emanuel Macron. "Sdílíme společný prostor, často i společnou minulost a cílem  Evropského politického společenství je sdílet i společnou budoucnost," řekl šéf Elysejského paláce. Doufá ve věcnou diskusi o míru a bezpečnosti, migraci nebo energetice, které jsou důležité pro občany, dodal.

Macrona na Pražském hradě přivítal český premiér Petr Fiala, státníci se oslovili křestními jmény. Macron poděkoval Fialovi za organizaci a vyjádřil naději, že setkání Evropského politického společenství se budou konat pravidelně každých šest měsíců.

Politici se často vyjadřovali k ruské invazi na Ukrajinu. "Ruská válka proti Ukrajině ovlivňuje nás všechny v oblastech bezpečnosti a ekonomiky kvůli rostoucím cenám energií," řekl lotyšský premiér Krišjánis Kariňš. Je podle něj nutné spolupracovat nejen v rámci Evropské unie, ale se všemi evropskými státy. Británie je podle něj klíčovým partnerem i při podpoře Ukrajiny.

Británie byla podle nizozemského premiéra Marka Rutteho klíčovým hráčem po začátku ruské agrese proti Ukrajině. Vzdal hold britské premiérce Liz Trussové, která ve čtvrtek na Pražský hrad přijela mezi prvními státníky. Rutte s ní chce ve čtvrtek probrat bilaterální agendu, ale též vztahy mezi EU a Británií, komplikované po britském odchodu z unie.

Nyní politici usednou ke kulatým stolům, u nichž proberou dva okruhy témat. Prvním bude mír a bezpečnost, druhým ekonomika, energie a klima. Prostor bude následně na bilaterální jednání. Na neformální večeři ke státníkům promluví prezident Miloš Zeman.

 

Právě se děje

Další zprávy