Energetici odvolali kalamitní stav kvůli větru, výstraha platí do středy

Online
Česko se také v úterý vypořádávalo s extrémně silným větrem. Hasiči v pondělí vyrazili na více než pět tisíc výjezdů, na mnoha místech zasahovali také v úterý. Odpoledne společnost ČEZ odvolala kalamitní stav na svém distribučním území. Vítr zasáhl velkou část Evropy. Oběti na životech hlásí Velká Británie, Švédsko či Polsko. Situaci sleduje Aktuálně.cz v on-line reportáži.
Bouře Sabine v Praze kácela stromy. Některé spadly i na parkující auta. | Video: HasiciPraha
Online
15:20

ČEZ odvolal kalamitní stav na celém svém distribučním území. Zbývajících 12 900 odběrných míst by mělo být připojeno ještě dnes. On-line reportáž pro tuto chvíli končí.

15:14

Silný vítr i dnes zaměstnává hasiče v Moravskoslezském kraji, od půlnoci do dnešních zhruba 14:00 vyjeli už k 80 událostem. Stejně jako v pondělí odstraňují spadlé stromy a provizorně upevňují či odklízejí střešní krytiny, především plechové. Nejvíce práce stále mají na Frýdecko-Místecku. Novinářům to dnes sdělil mluvčí hasičů Petr Kůdela. Bez proudu bylo odpoledne v regionu asi 2200 lidí.

14:50

Kvůli pondělnímu větru zůstává v Česku bez elektřiny zhruba 24 500 odběrných míst. Kalamitní stav vyhlášený distribučními firmami ČEZ a E.ON trvá v části šesti krajů. V pondělí byly dodávky přerušeny i pro víc než 300 000 míst, dnes dopoledne bylo bez proudu přes 40 000 domácností.

14:43

Kvůli silnému větru byly i dnes odpoledne ve Zlínském kraji stovky domácností bez dodávek elektrického proudu. Podle energetiků přetrvávají problémy především na Uherskohradišťsku. Je jich však výrazně méně než dnes ráno, kdy bylo bez elektřiny v kraji asi 1800 domácností, v pondělí odpoledne jich bylo zhruba 5200.

14:17

Silný vítr v pondělí a dnes napáchal škody i ve školním lesním podniku brněnské Mendelovy univerzity. Vytěžit se bude muset asi 5600 metrů krychlových dříví. Lesní pozemky univerzity jsou na rozloze 10.205 hektarů, jde o souvislý komplex lesů bezprostředně navazující na severní okraj Brna sahající až k Blansku.

13:25

Hasiči ve Zlínském kraji dnes znovu vyjíždějí k popadaným stromům. Zaměstnaly je také poškozené střechy, nahnutý komín a převrácený přívěs nákladního automobilu. V souvislosti se silným větrem zaznamenali od 06:30 v regionu 25 výjezdů, události se obešly bez zranění, řekla ČTK krátce před 13:00 mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

12:47

Energetici odvolali kalamitní stav v Jihomoravském kraji, který vyhlásili v pondělí večer. Stále ale evidují asi 1000 domácností bez elektřiny. Hasiči dnes v souvislosti se silným větrem vyjížděli bezmála k 70 událostem.

12:44

V Jizerských horách je pro běžkaře na magistrále upravená jen základní trasa, na níž se minulý víkend konal vytrvalostní závod Jizerská 50. Důvodem je varování meteorologů před silným větrem. 

12:29

Od rána se v Karlovarském kraji podařilo zprovoznit všechny železniční tratě včetně těch do Německa. Vlaky tak už jezdí normálně. Výjimkou je trať Mariánské Lázně - Chodová Planá, na kterou spadly ráno opět stromy. Její zprovoznění se očekává po 15:00, pokud vítr nestrhne na trať další stromy.

12:22

Letiště Praha dnes eviduje kvůli silnému větru jen jeden zrušený zpáteční let do Amsterodamu. V pondělí bylo zrušeno deset letů, řekla ČTK mluvčí Kateřina Pavlíková. 

12:20

V Jihočeském kraji zůstává kvůli silnému větru bez elektřiny stále 9500 domácností. Poruchy nejčastěji způsobily stromy, které spadly na vedení. Distribuční společnost E.ON proto vyslala od rána do terénu maximální množství pracovníků. Pro Jihočeský kraj dál platí kalamitní stav, který E.ON vyhlásil v pondělí. Hasiči od rána kvůli větru zasahovali v devíti desítkách případů.

12:17

Na Sněžce i dnes dosahoval vítr v nárazech rychlosti orkánu, tedy více než 117,7 kilometru v hodině. Personál České poštovny na Sněžce, která je nejvýše položenou stavbou v ČR, proto plánuje návrat až ve středu, řekl dopoledne správce poštovny Dalibor Blaha. Od neděle je zabezpečená proti silnému větru a prázdná.

Větrná bouře Sabine dosahovala v ČR největší síly právě na Sněžce. "Dnes to ještě není úplně bezpečné. Nahoru bychom proto měli vyrazit zítra (ve středu)," řekl Blaha.

12:16

Pražští lesníci zjišťují škody v lesích a parcích způsobené silným větrem, který Česko zasáhl v noci na pondělí. Orientačně lze zatím říci, že nejsou velké, uvedla mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Nadále podle ní mají ale lidé při pohybu v lesích a parcích dbát zvýšené opatrnosti, protože v korunách stromů mohou být ulomené větve. V metropoli je kvůli nepřízni počasí stále přerušen provoz přívozu v Troji a jsou uzavřeny hřbitovy. Hasiči v noci zasahovali u dalších osmi případů, do dnešního rána tak evidovali kvůli silnému větru 305 případů.

11:41

V Plzeňském kraji se postupně uklidňuje situace po pondělním silném větru. Klesá počet domácností bez elektrické energie, oproti pondělku výrazně klesl počet výjezdů hasičů. Silný vítr v kraji foukal zejména dopoledne, před polednem se začal zklidňovat. "Bez elektřiny je nyní v kraji 1600 odběrných míst a jejich počet klesá," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Foto: HZS Plzeňského kraje
11:34

Silný vítr i dnes zaměstnává hasiče v Moravskoslezském kraji, od půlnoci do dnešních 11:00 vyjeli už k 60 událostem. Stejně jako v pondělí odstraňují spadlé stromy a provizorně upevňují či odklízejí střešní krytiny, především plechové. Nejvíce práce stále mají na Frýdecko-Místecku. Novinářům to dnes sdělil mluvčí hasičů Petr Kůdela. Bez proudu bylo v regionu okolo 11:00 asi 1200 lidí.

11:26

V Pardubickém kraji hasičům práce ubývá jen velmi pomalu.

11:25

Odstraňování následků po silném větru zaměstnává hasiče ve zvýšené míře i dnes. K 10:00 měli 617 technických zásahů, nejvíc výjezdů má Středočeský a Jihočeský kraj a Vysočina, řekla mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená.

11:12

Bez dodávek elektřiny je dnes kvůli silnému větru přibližně 42 000 českých domácností. V síti distribuční společnosti ČEZ je to přes 23 000 odběratelů, společnost E.ON má bez proudu 19 000 míst. Nejvíce poruch je v jižních Čechách a Libereckém kraji. Společnosti předpokládají, že většinu zákazníků připojí zpět k síti ještě dnes. 

11:09

Aktualizovaná výstraha platí od dnešních 10:30 do středečních 18:00. Vítr může lámat stromy a větve, působit menší škody na budovách a komplikace v dopravě, varuje ČHMÚ. Lidé mají být opatrní při pohybu venku a při řízení vozidel, na horách by měli omezit túry a nechodit na hřebeny.

11:02

V Královéhradeckém kraji se energetikům daří opravovat poruch způsobené silným větrem. K dnešním 10:00 bylo bez elektřiny přibližně 5000 domácností, zatímco ráno jich bylo bez proudu zhruba 10 000. Kalamitní stav trvá v okresech Náchod a Trutnov. Řekla to regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Nejhorší situace v kraji s dodávkami elektřiny při orkánu Sabine byla v pondělí odpoledne, kdy bez proudu v jednu chvíli bylo 59 000 odběrných míst.

10:56

Ve většině Evropy se počasí sice ve srovnání s pondělím uklidnilo, varování před dozvuky mohutné bouře ale trvá. Déšť doprovázený silným větrem hlásí v úterý ze severovýchodu i jihovýchodu Německa, rakouští meteorologové před větrem varovali především obyvatele a návštěvníky hor.

Výstraha před bouřkami a místními záplavami platí nadále na severu Francie, na ostrově Korsika naměřili vítr o rychlosti téměř 220 kilometrů za hodinu. Nepříznivé počasí dál panuje i na jihu Polska, slovenští meteorologové naopak výstrahy od pondělí snížili.

10:35

Energetikům se v Pardubickém kraji daří postupně odstraňovat poruchy způsobené silným větrem. V regionu v 6:00 zůstávalo 11 poruch na vedení vysokého napětí. Bez energie bylo asi 5000 odběratelů, uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

10:26

Silný vítr s nárazy nad 65 km/h bude v Česku foukat až do středečního večera. Meteorologové prodloužili platnost výstrahy, platí pro všech 14 krajů.

10:13

Rohozná na Jihlavsku, kde žije přes 400 obyvatel, začíná sčítat škody způsobené pondělním silným větrem. Poškozené střechy má asi 50 nemovitostí včetně rodinných domů, hospodářských budov nebo hasičské zbrojnice. Nejpoškozenější dům měl střechu takřka novou. Na opravách pracují klempíři, někteří se obci nabídli už v pondělí. ČTK to řekla starostka obce Štěpánka Šteflová.

"Budu chodit s paní místostarostkou po všech, kteří mají postižené objekty a budeme zjišťovat, jakou pomoc od nás potřebují," řekla Šteflová. S odklízením následků poryvu větru, který dva sousední domy zcela připravil o střechu a další střechy poničil, pomáhají dobrovolní hasiči. Podle starostky nabídly pomoc i okolní obce.

V Rohozné na Jihlavsku strhl orkán Sabina střehu z jednoho stavení.
V Rohozné na Jihlavsku strhl orkán Sabina střehu z jednoho stavení. | Foto: ČTK
10:11

Plzeňští hasiči varují před kluzkými silnicemi. Po této nehodě u Mariánských Lázní skončil jeden člověk v péči záchranářů.

Nehoda u Mariánských Lázní.
Nehoda u Mariánských Lázní. | Foto: Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje
09:46

Na Příbramsku dnes ráno kromě silného větru potrápila řidiče také sněhová přeháňka. U Narysova sjel autobus na kluzké silnici do příkopu, nikdo nebyl zraněn.

09:36

V Jihočeském kraji zůstává kvůli silnému větru bez elektřiny stále 9500 domácností. Nejvíce jich je na Českokrumlovsku, Jindřichohradecku a Táborsku.

09:36

Hasiči měli v pondělí kvůli silnému větru 5018 výjezdů, což je třicetinásobek dlouhodobého denního průměru. Takzvaných technických zásahů bývá průměrně 162 za celý den. Nejhorší situace byla ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji a v Praze, v průběhu dne se přidával Liberecký, Ústecký a Moravskoslezský kraj.

Hasiči budou v odstraňování následků silného větru pokračovat i dnes. Od půlnoci do 7:00 vyjeli k 223 technickým zásahům, nejčastěji ve středních Čechách. Foukat má v ČR i dnes, ale vítr už nemá být tak silný.

09:24

Kvůli silnému větru byly dnes ráno ve Zlínském kraji stovky domácností bez dodávek elektrického proudu. Podle energetiků přetrvávají problémy na Vsetínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku. Je jich však výrazně méně než v pondělí odpoledne, kdy byly v regionu bez elektřiny tisíce odběratelů.

"Bez elektřiny je nyní zhruba 500 domácností z okolí Strání na Uherskohradišťsku a Bezměrova na Kroměřížsku. Na odstranění poruch se pracuje," řekla ČTK dnes před 09:00 zástupkyně společnosti E.ON Božena Herodesová.

09:23

Silný vítr poškodil v pondělí stožár vysokého napětí poblíž Lutína na Olomoucku.

Silný vítr poškodil v pondělí stožár vysokého napětí poblíž Lutína na Olomoucku.
Silný vítr poškodil v pondělí stožár vysokého napětí poblíž Lutína na Olomoucku. | Foto: ČTK
09:18

Silný vítr i dnes zastavil oba úseky kabinové lanovky na Sněžku. Mimo provoz se kvůli silnému větru ocitly i některé lanovky ve skiareálu Špindlerův Mlýn, uvedli na webu správci lanovky. Provoz lanovky na Sněžku je možný do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Podle dat polské horské služby dosahoval dnes ráno vítr na Sněžce rychlosti 112 kilometrů v hodině. V pondělí odpoledne měl vítr na Sněžce v nárazech rychlost až 198 kilometrů v hodině.

09:10

Čísla nejsou konečná, hlásí hasiči z Pardubického kraje.

09:07

Správa železnic děkuje hasičům za jejich pondělní zásahy.

08:49

Kvůli silnému větru je bez proudu v Moravskoslezském kraji zhruba 3000 odběratelů. Problémy jsou především na Bruntálsku a Novojičínsku. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Vladislav Sobol. Moravskoslezští hasiči od půlnoci vyjížděli ke zhruba 30 zásahům po celém regionu. Podle mluvčího hasičů Petra Kůdely většinou kvůli spadlým stromům.

08:48

Hasiči ve Zlínském kraji dnes ráno znovu vyjíždějí k popadaným stromům. Zaměstnal je také nahnutý komín a převrácený přívěs nákladního automobilu. V souvislosti se silným větrem zaznamenali od 06:30 v regionu 11 výjezdů, události se obešly bez zranění, řekla ČTK po 08:30 mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

08:47

Jihomoravští hasiči už dnes ráno vyjeli k více než třiceti událostem.

08:39

Pracovníci energetické společnosti ČEZ už v Olomouckém kraji odstranili všechny závady na rozvodné síti, které v pondělí způsobil silný vítr. "Připojeni jsou všichni odběratelé," řekl dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol. V Olomouckém kraji byly v pondělí kvůli vichru bez proudu tisíce domácností.

08:37

Silný vítr komplikoval práci hasičů v Úvalech u Prahy, kde dnes hořela střecha skladu. Předběžná škoda je odhadnuta na deset milionů korun. Požár je pod kontrolou, příčinu bude zjišťovat vyšetřovatel, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

08:34

I přes silný vítr na mnoha místech i včera padly teplotní rekordy.

08:32

Kvůli silnému větru vyjížděli pražští hasiči v noci k osmi případům. Kvůli nepřízni počasí nejezdí od pondělního rána přívoz mezi Císařským ostrovem a Trojou. Problémy působí vítr také v autobusové a železniční dopravě v okolí Prahy. Vyplývá to z informací pražských hasičů a společnosti Ropid, která organizuje pražskou veřejnou dopravu.

08:31

Pražská zoo bude otevřená i dnes, vítr žádné škody nezpůsobil.

08:22

Dálnici D3 u Soběslavi na Táborsku zhruba na hodinu uzavřel spadlý strom. Místo bylo od 7:00 zhruba hodinu neprůjezdné. Překážka zablokovala oba pruhy ve směru na České Budějovice. Do stromu narazila dvě auta, nikdo nebyl zraněn.

08:22

Karlovarský kraj se po pondělní vichřici vrací zvolna do běžného stavu. Hasiči ještě od rána vyjížděli asi k dvacítce událostí, nejčastěji k padlým stromům. Energetici už také odvolali večer kalamitní stav. Zastavený provoz je ještě na tratí Františkovy Lázně - Hazlov.

08:19

Situace v Olomouckém kraji v souvislosti se silným větrem se z pohledu hasičů zatím zklidnila. Do půlnoci hasiči zaznamenali 180 výjezdů, v noci na dnešek to byly čtyři případy týkající se popadaných stromů. Dnes ráno hasiči zasahovali v Přerově, kde uvolněné plechy padaly na auta na ulici, vše se obešlo bez zranění.

07:52

V Ústeckém kraji energetici odvolali kalamitní stav, který v pondělí vyhlásili kvůli silnému větru. Hasiči měli od půlnoci sedm výjezdů v souvislosti s počasím. Stále se nedoporučuje lidem vstupovat do lesů. Na horách si řidiči musí dát pozor na sněhové jazyky, zjistila dnes ČTK.

07:44

Kvůli poruchám elektrického vedení způsobeným silným větrem na Vysočině stále platí kalamitní stav vyhlášený v pondělí. Podle Boženy Herodesové, mluvčí společnosti E.ON, která zásobuje většinu Vysočiny, potrvá minimálně do 12:00. Trvání kalamity ráno potvrdila i společnost ČEZ Distribuce, která má zákazníky na Havlčíkobrodsku. Silný vítr dál láme stromy a komplikuje dopravu. Hasiči v kraji už kvůli nim vyjížděli asi na dvacítku míst.

07:43

V Plzeňském kraji se postupně uklidňuje situace po pondělním silném větru. Klesá počet domácností bez elektrické energie, oproti pondělku výrazně poklesl počet výjezdů hasičů. Silný vítr v kraji bude foukat zejména dopoledne, odpoledne se začne uklidňovat, řekli dnes ČTK meteorologové a mluvčí hasičů a ČEZ.

Bez elektřiny je nyní v kraji 3500 odběratelů, řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. "Během noci pokračovaly opravy vedení tam, kde to bylo z bezpečnostních důvodu možné," uvedla. Kalamitní stav, který ČEZ v pondělí dopoledne vyhlásil v celém kraji, trvá v okrese Klatovy, dodala.

07:40

Kvůli silnému větru je ve Středočeském kraji bez elektřiny zhruba 10 000 odběratelů. Hasiči dál vyjíždějí k popadaným stromům, problémy jsou i v dopravě. Silný vítr má v kraji foukat až do dnešních 20:00. V části kraje nadále trvá kalamitní stav, který vyhlásil ČEZ.

Mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová potvrdila, že jsou hasiči stále voláni k popadaným stromům nebo uvolněným střechám. Přesný počet výjezdů zatím nemá k dispozici. Dnešní práci hasičům komplikuje také rozsáhlý požár haly v Úvalech u Prahy, vyhlášený byl třetí stupeň poplachu ze čtyř možných.

07:39

Kalamitní stav, který na jihu Moravy vyhlásili energetici v pondělí večer, potrvá nejméně do dnešního poledne. Bez proudu bylo dnes ráno 4500 domácností. 

"Řešíme poruchy na Znojemsku, Břeclavsku, Hodonínsku a ve městech Jevišovice a Lednice. Naši montéři od 7:00 ráno znovu pracují v terénu," uvedla mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

07:15

Vítr bude podle meteorologů foukat až do večera, rychlost větru má dosahovat 55 až 90 kilometrů za hodinu, na horách až 110 kilometrů za hodinu.

06:56

Bez dodávek elektřiny je v úterý ráno kvůli silnému větru 37 000 domácností v síti ČEZ. Ráno začalo opět foukat a poruch přibylo. Nejvíc jich je ve Středočeském a Královéhradeckém kraji, na obnovení dodávek čekají odběratelé v Libereckém, Pardubickém a Plzeňském kraji. ČEZ předpokládá, že většinu zákazníků připojí zpět během dne.

V pondělí ve 23:00 bylo bez proudu také 19 000 odběrných míst distribuční společnosti E.ON.

06:22

Správa železnic v úterý ráno na twitteru uvedla, že po pondělním vichru obnovila provoz na drtivé většině tratí. "Ale máme i nějaké nové," dodala. Vzhledem k dozvukům bouře a trvající nepřízni počasí jsou některé tratě a úseky stále se zastaveným provozem.

06:10

Kvůli silnému větru je v úterý ráno přerušen provoz vlaků na zhruba desítce tratí. Jde třeba o spojení mezi Klatovy a Plzní, Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi nebo Jindřichovým Hradcem a Počátky.

Vyplývá to z informací Českých drah na webu. V pondělí, kdy silný vítr zasáhl Česko, byl přerušen provoz na 132 tratích.

00:03

Počet odběratelů, kteří byli kvůli silnému větru v Česku bez elektřiny, klesl k dnešní 23:00 na 44 000. Vyplývá to z vyjádření distribučních společností. Odpoledne jich přitom bylo přes 300 000. 

23:35

Bouře, která se v neděli a v noci na pondělí prohnala Evropou, si vyžádala nejméně devět lidských životů. Živlu je připisována smrt pěti lidí, kteří ve Slovinsku, Anglii, Německu, Švýcarsku a Česku zahynuli při autonehodách, v Polsku přišli o život tři lidé a další člověk zemřel ve Švédsku.

21:37

Železniční doprava stála hlavně v Čechách, například od rána nejezdily vlaky z Českých Budějovic. Před 21:00 Správa železnic evidovala 114 úseků, na nichž už obnovila provoz, a 18 tratí, kde vlaky stále nejezdily. Někde bude provoz obnoven ještě dnes, jinde potrvá omezení až do úterý.

21:35

Počet odběratelů, kteří jsou kvůli silnému větru v Česku bez elektřiny, klesá. Odpoledne jich bylo přes 300.000, večer se počet snížil na zhruba 127.000. Vyplývá to z vyjádření distribučních společností. Firma ČEZ měla k 20:00 bez elektřiny 94.000 odběrných míst a distribuční síť E.ON po 18:00 přes 33.000 domácností. Kalamitní stav je vyhlášen v deseti ze 14 krajů, platí všude kromě Prahy a Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

21:15

Na jižní Moravě odpoledne a v podvečer citelně přibylo lidí bez elektřiny, společnost E.ON kvůli tomu vyhlásila kalamitní stav. Zatímco okolo 15:00 jich bylo ani ne 2000, kolem 19:00 už jich bylo 16.000 na Břeclavsku, Znojemsku, Vyškovsku i Blanensku. Ve tmě se ocitlo například celé centrum Břeclavi. Opravy v terénu navíc energetici večer již ukončili a budou pokračovat až ráno za světla, uvedla v tiskové zprávě mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková.

20:52

Energetici v Pardubickém kraji v 19:00 evidovali 19 poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektrické energie bylo asi 10.000 odběratelů. V 16:00 evidovali energetici v kraji 25 poruch na vedení vysokého napětí a bez dodávek elektřiny bylo asi 28.000 odběratelů.

20:32

Hasiči v Plzeňském kraji celý den odstraňovali následky silného větru. K prvním popadaných stromům vyjeli už před nedělní půlnocí, v terénu pak po celý den pracovaly profesionální i dobrovolné jednotky. Od půlnoci do dnešního večera zasahovali u víc než 700 událostí. Nejčastěji likvidují popadané stromy a uvolněné střešní krytiny, řekl mluvčí hasičů Petr Poncar.

19:57

Na úterý má pražské letiště potvrzen zrušený jeden let, ranní linku z Amsterodamu.

"O rušení letů rozhodují aerolinky, ať už kvůli nepříznivému počasí po Evropě nebo z provozních důvodů," vysvětlila Kateřina Pavlíková z tiskového odboru letiště.

19:56

Energetikům se už většinu závad na vysokém napětí podařilo odstranit a elektřinu nemá posledních 1100 domácností na Šumpersku.

 "Nyní zbývá poslední porucha na vysokém napětí, která se týká zhruba 1100 domácností v okolí Starého Města na Šumpersku," řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

19:10

Společnost E.ON vyhlásila na Vysočině kvůli poruchám způsobeným větrem kalamitní stav. Bez dodávek je tam asi 6900 jejich odběratelů, uvedla mluvčí společnosti Martina Slavíková. Kalamitní stav tak už platí v devíti ze 14 krajů.

18:51

V Praze se situace uklidňuje.

18:48

Aktuální situace v Libereckém kraji:

18:08

Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila kvůli poruchám způsobeným silným větrem kalamitní stav i v Pardubickém kraji. Platí tak už v osmi krajích a jednom okrese Vysočiny. 

18:06

Aktuálně omezené linky v důsledku popadaných stromů 

17:50

Energetici vyhlásili v několika krajích kalamitní stav, bez elektřiny bylo odpoledne přes 300 tisíc domácností, k 17:00 se počet odběratelů bez proudu snížil na zhruba 206 tisíc. Preventivně byly uzavřeny některé školy, parky, hřbitovy či zoologické zahrady.

17:24

Orkán Sabine způsobil v Německu kromě hmotných škod a komplikací v dopravě rovněž prudký růst výroby větrné energie. Její dodávky do elektrické sítě se v jednu chvílí vyšplhaly až na zhruba 43,7 gigawattu. Překonaly tak dosud rekordních 43,4 gigawattu. Větrná energie v období od nedělního do pondělního poledne pokrývala zhruba 60 procent německé spotřeby elektřiny.

17:20

Za smrtelnou nehodu možná může silný vítr.

16:59

Česká pošta musela kvůli bouři Sabine omezit provoz u zhruba stovky z 3200 poboček. Hlavním důvodem bylo přerušení dodávek elektrického proudu. S výpadky energie se potýkaly i desítky základnových stanic mobilních operátorů. Vyplývá to z informací firem.

16:58

I když v noci na Sněžce dosáhla rychlost větru v nárazu 184 kilometrů v hodině, síly orkánu vítr spojený s tlakovou níží Sabina v Česku nedosáhl. Musel by vát minimálně deset minut silou nejméně 108 kilometrů v hodině, řekl ČTK meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Pavel Šimandl.

16:13

Sabine je zatím osmou nejtragičtější bouří v Evropě za deset let, píše ČTK. Hodnocení agentury vychází z počtu obětí. Dosud zemřelo pět lidí.

Nejtragičtější byla bouře  Xynthia, která se v únoru a březnu 2010 přehnala přes západní Evropu a vyžádala si 65 obětí.

15:35

V pondělí německá letiště zrušila na 800 letů, proto na letištích vznikají dlouhé fronty na změnu letenek. Video je z letiště v Mnichově.

15:18

V pražských Klánovicích spadl strom a zranil nezletilou dívku a chlapce. 

15:15

Škody způsobené bouří Sabine, která zasáhla Česko dnes v noci, dosahují desítek milionů korun, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Nejčastěji jde o poškozené střešní krytiny a střešní okna, okapy a skleníky. Následky by ale podle prvních odhadů pojišťoven neměly být tak velké jako v případě orkánů Kyrill (2,2 miliardy Kč) a Herwart (1,5 miliardy) v minulých letech.

15:03

Hasiči v Praze do 15:00 evidují 245 událostí spojených se silným větrem.

 

14:53

Středočeští hasiči vyjížděli mezi 13:00 a 14:00 k 339 událostem, minimálně 322 z nich souvisí se silným větrem, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Další zásahy jsou například nehody, mezi nimi i převrácené kamiony, je tak pravděpodobné, že i tyto události způsobil silný vítr.

14:29

Silný vítr a déšť dnes značně znepříjemňoval procházky Prahou, turisty ale stejně neodradil.

Foto: Jakub Plíhal
14:30

Podívejte se na fotografie z Velké Británie a z Německa, kde orkán od nedělního rána zastavoval dopravu, rušil sportovní utkání a způsobil záplavy. 

14:26

Energetici vyhlásili ke 13:00 kalamitní stav v Libereckém a Ústeckém kraji. Poruchy jsou na 62 vedeních vysokého napětí. Bez elektřiny je 50 000 odběrných míst, 38 000 v Libereckém kraji a zbylých 12 000 v Ústeckém kraji.

14:18

V Estonsku se ocitlo bez elektřiny 2300 domácností, v Litvě asi tři tisíce, uvedla agentura DPA s odkazem na místní úřady. Silný vítr ovlivnil i místní leteckou a lodní dopravu.

14:17

Energetici vyhlásili ke 13:00 kalamitní stav v Libereckém a Ústeckém kraji. Poruchy jsou na 62 vedeních vysokého napětí. Bez elektřiny je 50 000 odběrných míst. 

"Přes zásobovací území ČEZ Distribuce bohužel přišla další vlna o síle vichřice. Ze západních Čech se přes severní Čechy přesunula směrem na východ," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

14:03

Německo v neděli zrušilo na celém svém území dálkovou železniční dopravu, kterou začalo obnovovat až v pondělí dopoledne. Výjimkou jsou spoje do Bavorska a Bádenska-Württemberska, kde platí kvůli vichru až do úterního dopoledne nejvyšší stupeň varování.

"I zde platí, že bezpečnost má absolutní přednost - bezpečnost cestujících i našich spolupracovníků," řekl DPA v pondělí v poledne mluvčí železniční společnosti Deutsche Bahn Achim Stauss. Živel si v Německu už vyžádal několik těžce zraněných.

13:59

Po silném větru, dešti a záplavách, které orkán způsobil, zasype podle meteorologů Velkou Británii až 20 centimetrů silná vrstva sněhu. 

13:54

Následky silné bouře je aktuálně postiženo 31 tratí nebo traťových úseků. Pokud se chystáte jet kamkoli vlakem, sledujte aktuální seznam, který aktualizuje Správa železnic na svém Facebooku a webu

13:54

Dvě z nově nahlášených obětí, kterých je nyní pět, byly matka a dcera. Ty přišly o život v polském lyžařském středisku Bukowina Tatrzańska na jihu země, když je na parkovišti zasáhla padající střecha. Další dvě osoby utrpěly zranění.

13:48

Po 13. hodině vítr opět zesílil v Praze a Středočeském kraji, hasiči tak opět zaznamenali větší počet událostí, k nimž museli vyjíždět. 

13:45

Výpadek proudu kvůli silnému větru postihl dopoledne nemocnici v Domažlicích, využila záložní generátor, a pacienti tak nebyli ohroženi. Dodávka proudu již byla obnovena.

13:43

Energetici vyhlásili kalamitní stav i v Královéhradeckém kraji, problémy jsou hlavně v okolí Trutnova a Jaroměře.

13:41

Středně těžké zranění utrpěla dnes cizinka, na kterou v rekreační oblasti u Doks na Českolipsku spadl strom. Záchranáři ji převezli k dalšímu ošetření do českolipské nemocnice. Zranění utrpěla turistka na Jarmilině stezce ve Starých Splavech.

13:39

Bouře doprovázená větrem o síle hurikánu a vydatným deštěm si v Evropě vyžádala nejméně pět obětí. Dvě ženy, matka a její dcera, zemřely v Polsku, po jednom mrtvém hlásí Švédsko, Slovinsko a Británie.

13:38

Hasiči zasahovali také u stržené střechy v Rohozné na Jihlavsku.

V Rohozné na Jihlavsku strhl orkán Sabina střehu z jednoho stavení.
V Rohozné na Jihlavsku strhl orkán Sabina střehu z jednoho stavení. | Foto: ČTK
13:23

Středočeský kraj uzavřel silnici druhé třídy 277 mezi Mnichovým Hradištěm a Mohelnicí nad Jizerou na Mladoboleslavsku kvůli velkému množství spadlých stromů.

13:22

Dnešní ráno bylo v ČR velmi teplé. Nejvyšší teplotu 15,8 stupně naměřili v Českých Budějovicích. V Praze teplota zřejmě pokořila rekord z roku 1775.

13:21

Provoz je aktuálně stále zastaven na více než dvou desítkách tratí. Jejich seznam pravidelně aktualizuje na svém Facebooku Správa železnic.

13:08

Orkán Sabine komplikuje také leteckou dopravu. Za náročné přistání se silným protivětrem sklidili na sociálních sítích obdiv piloti letadla přistávajícího na birminghamském letišti. 

13:03

Bouře si vyžádala dalšího mrtvého. Druhou obětí je 58letý muž, které byl zabit stromem, který spadl na jeho auto poblíž Hampshiru na jihu Velké Británie. Podle britského deníku The Independent to uvedla místní policie.

13:01

Ve Smetanových sadech v Jeseníku polámal silný vítr dnes dopoledne tři desítky stromů. Zástupci radnice proto doporučují lidem, aby se tomuto městskému parku vyhnuli. 

V Jeseníku polámal orkán Sabine tři desítky stromů.
V Jeseníku polámal orkán Sabine tři desítky stromů. | Foto: ČTK
12:56

V německém Frankfurtu nad Mohanem bouře Sabine převrhla jeřáb, který poničil střechu slavné Císařské katedrály, která je oblíbeným turistickým cílem ve městě.

Ve Frankfurtu nad Mohanem bouře Sabine převrhla jeřáb, který poničil střechu Císařské katedrály.
Ve Frankfurtu nad Mohanem bouře Sabine převrhla jeřáb, který poničil střechu Císařské katedrály. | Foto: ČTK
12:55

Ve Starém Městě u Frýdku-Místku dnes před 10:30 narazil osobní vlak do spadlého stromu. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, vlaky ale na trati nejezdí a mezi Frýdkem-Místkem a Baškou je zavedena náhradní autobusová doprava. Nehoda se podle policie stala kousek před přejezdem. "Provoz bude přerušený předběžně do 13:00," řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

12:47

Německá letiště dnes kvůli nepříznivému počasí zrušila více než 800 letů. Kvůli živlu zůstaly v některých částech Německa uzavřené školy, týká se to například celého Bavorska, kde bylo dopoledne na 50 tisíc domácností bez elektřiny. V celém jižním Německu dnes platí druhý nejvyšší stupeň varování, v některých regionech Bavorska a Bádenska-Württemberska dokonce stupeň nejvyšší. Meteorologové zde očekávají extrémně nepříznivé počasí.

Zasněžené letiště ve Frankfurtu.
Zasněžené letiště ve Frankfurtu. | Foto: ČTK
12:46

V Německu si bouře Sabine vyžádala několik těžce zraněných. Orkán v neděli pozdě večer vážně zranil dva lidi v Saarbrückenu na západě Německa, když na ně spadl strom. Život jednoho z nich je v ohrožení.

12:35

Orkán Sabine si ve Švédsku vyžádal jednu lidskou oběť. V neděli večer se tam se dvěma rybáři převrátil na jezeře člun, jeden z mužů zahynul a po druhém záchranáři pátrají. Záchranáři tělo utonulého muže našli na břehu jezera a převezli ho do nemocnice. Lékařům se ho ale již nepodařilo zachránit, informoval švédský deník Expressen. Naděje na přežití druhého z mužů jsou podle švédských úřadů mizivé.

12:30

Zavřené dnes kvůli větru zůstaly i některé školy. Dnešní výuku zrušily třeba ve středních Čechách Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře nebo Střední odborná škola Čelákovice. Liberecký kraj kvůli orkánu už v neděli večer doporučil rodičům nechat raději děti doma.

12:29

Spadlé stromy kromě výpadků proudu a přerušení železniční i silniční dopravy mohou také za jedno zranění. Na Prachaticku byl jeden člověk lehce zraněn po pádu stromu na auto.

12:25

Bez elektrického proudu je stále asi 76 000 odběratelů. Kalamitní stav nadále platí pro ČEZ v Karlovarském, Plzeňském a Středočeském kraji a E.ON v Jihočeském kraji. Na elektrickém vedení je nadále evidováno asi 178 poruch.

12:17

Orkán Sabine v lesích státního podniku Lesy České republiky podle prvních odhadů zatím poničil asi milion metrů krychlových dřeva. Lesníci předpokládají, že nejvíce budou poškozené porosty po kůrovcové těžbě, které hůře odolávají bořivému větru. Vítr stromy buď zlomil, nebo vyvrátil. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil. "Skutečný rozsah škod upřesníme později, až se vítr utiší a lokality budou přístupné. Vstup do lesů nyní rozhodně nedoporučujeme," řekla mluvčí Lesů ČR.

Foto: HZS Karlovarského kraje
11:48

Nejméně jednoho mrtvého si vyžádala bouře Ciara (Sabine) ve Švédsku. V neděli večer se tam se dvěma rybáři převrátil na jezeře člun, jeden z mužů zahynul a po druhém záchranáři pátrají. 

K nehodě rybářského člunu došlo ve Švédsku v okrese Svenljunga na jihozápadě země. V noci záchranáři našli jednoho z pohřešovaných mužů ve věku mezi 30 a 40 lety na břehu jezera a převezli ho do nemocnice. Lékařům se ho ale již nepodařilo zachránit, informoval švédský deník Expressen. Naděje na přežití druhého z mužů jsou podle švédských úřadů mizivé.

11:46

Aktuální stav distribuce elektřiny na konkrétních místech je možné sledovat na webu společnosti ČEZ bezstavy.cz, kde je také možné poruchu nahlásit. 

11:39

Kalamitní stav stále zůstává nadále vyhlášen v jižních Čechách, ačkoliv počet domácností bez elektřiny se snížil na 35 tisíc. Zvýšil se však počet poruch na vedení vysokého napětí, ze šesti desítek na 80. Nejvíce postižené jsou obce Nová Bystřice nebo Studená na Jindřichohradecku.

11:36

Vedení hlavního města zatím nebude kvůli silnému větru svolávat zasedání magistrátního krizového štábu. V pohotovosti je operační středisko, které situaci sleduje. Prozatím jsou uzavřeny všechny hřbitovy, lidé by měli zvážit také vstup do parků. Magistrát rovněž doporučuje nezdržovat se v blízkosti větších stromů a nechodit do lesů.

11:35

Na pobřeží Dánska a západního Norska nyní panují obavy z možných záplav. Dánský meteorologický ústav varoval, že dnes odpoledne by se hladina vody při přílivu mohla zvednout až o 3,5 metru nad normální stav. Ve Švédsku podle listu The Local zůstávalo dnes ráno v zemi na 16 tisíc lidí bez dodávek elektřiny. 

11:28

Silný vítr se nyní přesouvá nad východní část republiky. Ke škodám způsobeným větrem už nyní začínají vyjíždět i hasiči v jihomoravském kraji. 

11:20

Hasiči kromě popadaných stromů likvidují také škody způsobené větrem na budovách. V Kladně zasahovali u uvolněné střechy domu. 

V Kladně zasahovali hasiči u sesunuté střechy, kterou poničil silný vítr.
V Kladně zasahovali hasiči u sesunuté střechy, kterou poničil silný vítr. | Foto: HZS Středočeského kraje
11:16

V Plzeňském kraji je kvůli silnému větru nyní bez elektřiny 14 000 odběrných míst, zejména na Klatovsku a na jižním Plzeňsku. Energetici z ČEZ kvůli tomu vyhlásili kalamitní stav. 

11:11

Silný vítr pravděpodobně způsobil převrácení vleku u nákladního vozidla na silnici u Uherského Brodu na Uherskohradišťsku ve směru na Vlčnov.

Silný vítr pravděpodobně způsobil v pondělí převrácení vleku u nákladního vozidla na silnici u Uherského Brodu na Uherskohradišťsku ve směru na Vlčnov.
Silný vítr pravděpodobně způsobil v pondělí převrácení vleku u nákladního vozidla na silnici u Uherského Brodu na Uherskohradišťsku ve směru na Vlčnov. | Foto: ČTK
11:10

Bouře nyní přidělává práci především záchranným složkám v Moravskoslezském kraji. Do dnešních 10:20 evidují tamní hasiči více než 150 výjezdů.

11:02

Pražští hasiči evidují již přes sto událostí, u nichž museli zasahovat. Nejvíc práce měli mezi 6. a 8. hodinou, jednalo se především o popadané stromy nebo uvolněné plechy. 

11:00

Kam volat a na koho se obrátit, když se vaše auto stane obětí vichřice? Martin Přibyl z auto týmu radí, jak v takovém případě postupovat. 

10:57

Bouře trápí celý severozápad Evropy, zrušeny kvůli ní musely být stovky letů i vlakových spojení.  Největší rychlost větru - 150 kilometrů za hodinu - zaznamenali ve vesnici Aberdaron ve Walesu. I dnes stále platí přes 170 vydaných varování před záplavami, ohrožen je zejména sever Anglie i jižní pobřeží, nejvíce pak hrabství Yorkshire a Lincolnshire. Výstraha zůstává nadále v platnosti například pro Belgii. 

10:49

V Jihočeském kraji je momentálně nejhorší situace na Jindřichohradecku, kde zůstává bez elektřiny 22 000 domácností. Energetici se na řadu míst ani nedostanou. "Počasí je ale na mnoha místech extrémní, takže v určitých lokalitách, kde hrozí pády stromů a situace je pro práce v terénu velmi nebezpečná, provádíme jen dálkové manipulace," řekla Martina Slavíková ze společnosti E.ON.

09:51

Kalamitní stav kvůli poruchám na vedení vyhlásil také E.ON v Jihočeském kraji. Bez proudu je v regionu asi 50 000 odběratelů, v celém Česku přes 120 000.

10:57

V Belgii v noci na dnešek rychlost větru v nárazech přesahovala rychlost 120 kilometrů za hodinu, což je podle místních meteorologů nejvíce za posledních několik let. Na některých místech kvůli popadaným stromům nabíraly velké zpoždění vlaky, v Bruselu v neděli večer a dnes ráno nejezdila část městské dopravy.

V belgické metropoli měli hasiči v noci téměř 800 výjezdů. Museli se vypořádat se sedmi desítkami popadaných stromů a množstvím poničených přístřešků či částí budov. Zdravotníci ošetřili několik desítek lehčích zranění, žádná vážnější nejsou hlášena. Výstraha před silným větrem platí v Belgii i pro dnešek.

09:47

Kvůli hromadění poruch na vedení vyhlásil ČEZ kalamitní stav v Karlovarském, Plzeňském a Středočeském kraji. V síti ČEZ je 70 000 míst bez proudu.

09:40

Pro veřejnost jsou zavřeny také všechny pražské hřbitovy. "Naplánované obřady se uskuteční pod dohledem zaměstnanců Správy pražských hřbitovů," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofmann. Do odvolání nejezdí také žádný z pražských přívozů.

09:30

Padající stromy si už vyžádaly několik vážně zraněných. V Saarbrückenu na západě Německa v neděli pozdě večer strom těžce zranil dva lidi, z nichž jeden je v ohrožení života. Vážné zranění hlavy utrpěl také šestnáctiletý mladík, na kterého v lese u Paderbornu v Severním Porýní-Vestfálsku spadla větev stromu.

09:29

Kvůli větru zůstanou z bezpečnostních důvodů uzavřené zoologické zahrady v Ústeckém kraji, a to v Ústí nad Labem, Děčíně a Chomutově. 

09:27

Kvůli orkánu Sabine, jehož vítr místy dosahuje až 180 kilometrů za hodinu, dnes německá letiště zrušila přes 800 letů (letiště v Mnichově 420 letů, letiště ve Stuttgartu 35, Frankfurt nad Mohanem 140 letů, Hamburk kolem 90). Dopady to má i na spojení s Prahou, několik letů bylo zrušeno.

Stejným potížím čelí i železniční a automobilová doprava. Dálkové vlaky po celém Německu nezačnou vyjíždět dříve než v 10:00. I poté se ale očekává řada výpadků. S těmi musí počítat i cestující mezi Berlínem a Prahou.

09:20

Kvůli bouři Ciara (jak se bouři říká v Británii) musely být dnes na severozápadě Evropy zrušeny stovky letů i vlakových spojení. Francouzská meteorologická služba již v neděli večer vydala oranžovou, tedy druhou nejvážnější výstrahu pro 42 departementů a varovala před vysokými "záplavovými vlnami" na pobřeží. Zejména na sever Británie bouře přinesla rozsáhlé záplavy, meteorologové i nadále varují před silným větrem, vydatným deštěm a sněhem.

09:17

V Brně kvůli nebezpečnému větru uzavírají veřejné parky. V této chvíli se uzavírá Wilsonův les, začíná se uzavírat park Špilberk, pak přijdou na řadu podle ředitele Denisovy sady, Koliště 1, Lužánky a Tyršův sad. Cesty jsou uzavřeny páskou, v místě je i informační plastová cedule varující před pádem větví. Zavřené zůstanou i hřbitovy.

09:08

Hasiči nyní zažívají největší nápor. Situace se zatím stále zhoršuje, což je dáno i tím, že lidé vyrazili do práce. Jen od 6 do 7 hodin vyjížděli celkem k 259 událostem.

09:01

S orkánem se potýkají také redaktoři ČT v terénu. 

08:53

Kvůli silnému větru nejezdí žádné vlaky z Českých Budějovic. Provoz na všechny směry z jihočeské metropole blokují popadané stromy nebo porušené vedení. Zatím není jasné, jak dlouho omezení potrvá. 

08:47

Hasiči po celé republice stále likvidují škody po bouři Sabine. Nejhorší situace je ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji a také hlavním městě.

08:27

Pražští hasiči se stále potýkají s následky bouře Sabine. Práci jim komplikuje neustávající vydatný déšť.

08:25

Kvůli větru zůstane dnes uzavřená pražská zoologická zahrada v Troji.

08:21

Horská služba Krkonoše nedoporučuje kvůli silnému větru hřebenové túry. Na Sněžce v noci na dnešek dosahoval vítr rychlosti až 180 kilometrů za hodinu, hrozí také lavinové nebezpečí. Mimo provoz je kvůli nepříznivému počasí také lanovka na Sněžku.

08:15

Nejhorší situace s výpadky elektřiny je ve středních Čechách, kde je bez proudu kolem 37 000 domácností. "Jedná se především o Kladensko, Příbramsko, Benešovsko a Rakovnicko," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

08:11

Vítr nadále komplikuje i dopravu na Letišti Václava Havla. Qatar Airways se po neúspěšném pokusu o přistání rozhodli letadlo odklonit do Vídně, upozornil server zdopravy.cz

Dosud byly zrušeny také lety do do Curychu, Mnichova, Frankfurtu, Düsseldorfu, Londýna a Amsterdamu.

08:04

V Karlovarském kraji byl v noci na dnešek kvůli větru přerušen provoz na některých regionálních tratích. Karlovarský kraj preventivně zastavil provoz na trati Mariánské Lázně - Bečov - Karlovy Vary. Provoz byl podle webu Českých drah zastaven i na trati Vojtanov - Bad Brambach, nepojedou i vlaky z Chebu na Norimberk a z Aše do Hofu. 

Do rána vyjížděli karlovarští hasiči ke 14 případům. Po 7:00 se ale vítr v kraji uklidnil.

07:58

Ke 156 událostem vyjeli od půlnoci plzeňští hasiči. 

07:51

Bez proudu zůstala kvůli silnému větru asi stovka tisíc odběratelů po celém Česku. V síti ČEZ je bez elektřiny 90 000 míst a v síti E.ON 6000.

07:50

Kvůli silnému větru dnes zůstane uzavřen například Safari Park Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku. "Omlouváme se za jakékoli případné komplikace, avšak zdraví jak našich návštěvníků, tak našich zvířat a zaměstnanců, je pro nás na prvním místě," uvedl Safari Park. Areál bude uzavřený po celý den.

07:48

Případů výjezdů hasičů v Praze přibývá, dosud jich evidují nejméně 60. Aktuálně zasahují na několika místech, kde způsobil komplikace nejen vítr, ale i silný déšť. 

07:46

Kvůli silnému větru bylo na pražském Letišti Václava Havla zrušeno pro dnešek zatím sedm zpátečních letů. Další spoje mohou kvůli nepříznivému počasí nabírat zpoždění na příletu i na odletu. Letadla zaparkovaná na ploše byla zajištěna, případně umístěna do hangárů, sdělila dnes ráno Kateřina Pavlíková z tiskového odboru letiště.

07:43

Ústečtí hasiči zaznamenali v souvislosti s bouří Sabine nejméně 33 výjezdů profesionálních i dobrovolných jednotek. Likvidovali především vyvrácené a spadlé stromy, které blokovaly průjezdnost komunikací.

07:36

Pro Zlínský kraj platí zatím nižší stupeň výstrahy před větrem. Hasiči tam zatím vyjížděli k 11 případům, většinou se jednalo o stromy spadlé na komunikace.

07:31

Hasiči měli kvůli silnému větru v Moravskoslezském kraji zatím 41 výjezdů. Ze dvou třetin šlo o zásahy kvůli popadaným stromům, dále vyjížděli kvůli uvolněným plechům či spadlým drátům. Události se obešly bez zranění.

07:25

Kde všude nejezdí vlaky? 

07:19

Na operačním středisku linek 112 a 150 mají napilno. 

06:51

Hasiči v Libereckém kraji měli přes noc skoro 50 výjezdů k popadaným stromům, nejčastěji v okolí Raspenavy na Liberecku. Nikomu se nic nestalo, řekl zastupující mluvčí hasičů David Kořínek. To nejhorší ale teprve čekáme, dodal.

06:41

Silný vítr také přerušil dodávky proudu. K 06:00 bylo bez proudu kvůli pádům stromů a větví na vedení 34.000 odběratelů elektřiny v síti ČEZ, oznámila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Nejvíce poruch na vedení bylo podle ní aktuálně v Plzeňském a Středočeském kraji, a to shodně 15. "Dále evidujeme pět poruch v kraji Moravskoslezském a jednotlivé poruchy v krajích Olomoucký, Ústecký a Vysočina," sdělila. "Poruchové čety jsou v terénu, pracují na obnovení dodávek elektřiny do postižených lokalit," doplnila.

06:40

Pražská zoo zůstane dnes zavřená, oznámil její ředitel. 

06:32

Zasahují rovněž hasiči v Praze. 

06:29

"V noci jsme vyjížděli ke 14 událostem. Šlo hlavně o popadané stromy. Před 06:00 ale začalo foukat silněji a výjezdy jsou nyní jeden za druhým," řekl mluvčí hasičů v Karlovarském kraji Jiří Markusek.

06:27

Kvůli silnému větru na území Německa nepojedou dnes celý den některé vlaky na trase Praha - Berlín. Vlaky budou mimořádně končit v Děčíně. Opatření přijal německý dopravce Deutsche Bahn Fernverkehr AG, informoval web Českých drah.

06:14

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic vítr způsobuje problémy na dálnicích D3 a D5. 

06:10

Hasiči už od brzkého rána měli po celé republice desítky zásahů, hlavně kvůli popadaným stromům. Například před 05:00 u obce Libínské Sedlo na Prachaticku spadl strom na osobní auto. "Zde je jedna zraněná osoba," oznámili jihočeští hasiči na webu.

06:08

V noci měl vítr na Sněžce v nárazech rychlost až 50 metrů za sekundu, tedy v přepočtu zhruba 180 kilometrů za hodinu. "Klínovec měl 37 metrů za sekundu, tedy 135 kilometrů v hodině, a v nižších polohách se nárazy pohybují od 15 do 25 metrů za sekundu (54 až 90 kilometrů za hodinu)," řekl rozhlasu Marjan Sandev z Českého hydrometeorologického ústavu

00:01

Podle Deutsche Bahn zůstane dálková doprava v Německu pozastavena nejméně do pondělních 10:00. "Teprve po evidování škod v rámci průzkumných jízd a nezbytných opravných pracích budou výhledově od deseti hodin tratě pro dálkovou dopravu postupně opět uvolňovány," uvedly dráhy pozdě večer na internetu.

"Už teď se dá bohužel předpokládat, že narušení bude v pondělí přetrvávat po celý den," uvedla Deutsche Bahn a doporučila cestujícím, aby dálkové cesty plánované do úterý odložili na jiný den.

23:15

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta vyzval na Twitteru rodiče, aby nechali děti raději doma. "Absence dětí bude omluvená. Vaše bezpečnost je pro nás na prvním místě," dodal.

23:13

Živel, který už naplno zasáhl západ a sever Německa, si zatím vyžádal jednoho těžce zraněného.

Tím je podle rozhlasové a televizní stanice WDR šestnáctiletý mladík, na kterého v lese u Paderbornu v Severním Porýní-Vestfálsku spadla větev stromu.

23:11

Žádné spolehlivé obnovení provozu na německé železnici podle Deutsche Bahn není možné očekávat ani v pondělí ráno, problémy se budou vyskytovat po celý den. Týká se to dálkové i regionální železniční dopravy. Zrušeny byly i přímé železniční spoje mezi Berlínem a Prahou.

Cestujícím, kteří se nedostali tam, kam potřebují, německé dráhy slíbily poukazy na hotel nebo možnost přenocovat ve speciálních vlacích na nádražích.

Foto: Reuters
22:55

"Od půlnoci jsme preventivně na značkách, řešíme opatření kvůli orkánu Sabine, aktivity a opatření koordinuji se Ředitelstvím silnic a dálnic, Správou železnic, Řízením letového provozu, ČEZ i ČEPS," říká vicepremiér a ministr Karel Havlíček na webu ministerstva. 

"Vypadá to, že vítr bude silnější, než se původně předpokládalo, nechceme nic podcenit. Nemusí to být nic vážného, ale je lepší být připraven. Vůbec poprvé funguje koordinovaná skupina veškeré dopravy a energetiky," dodává.

22:29

Ředitelství silnic a dálnic vydalo varování před prvními padlými stromy na silnicích. 

22:17

Provoz na Letišti Václava Havla Praha je stále bez omezení, některé lety mají již na příletu z předchozí destinace zpoždění.

V tuto chvíli je již zrušeno také celkem pět zpátečních letů na pondělí, konkrétně do Curychu, Mnichova, Frankfurtu, Amsterdamu a Düsseldorfu. "Situace se může pochopitelně měnit, proto doporučujeme, aby cestující sledovali aktuální informace u své letecké společnosti nebo na webových stránkách letiště," uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

22:15

V reakci na výstrahu meteorologů se na případné komplikace chystají také České dráhy. "V depech budou připraveny pohotovostní lokomotivy a ve vybraných stanicích zásoby vody a občerstvení pro cestující, kteří by byli v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek nuceni na delší dobu přerušit svou cestu," píší na webu.

České dráhy zároveň vyzvaly cestující, aby své cesty zvážili, případně odložili, zvláště pak pokud cestují například s dětmi.

21:57

Podívejte se na následky silné zimní bouře, která zasáhla západní Evropu a provázely ji přívalové deště a nárazy větru o rychlosti přesahující 150 kilometrů v hodině.

21:42

I v Německu zůstanou v pondělí v některých částech země uzavřené školy, týká se to například velkých měst v Severním Porýní-Vestfálsku, Hesensku a Bavorsku.

21:06

Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře zrušilo kvůli očekávanému silnému větru pondělní výuku. Kolem budovy je lešení a hrozí nebezpečí úrazu, informoval na webu školy a jejích facebookových stránkách ředitel Vladislav Slavíček.

"Nerad bych, aby se stalo nějaké neštěstí, například z důvodu uvolněné podlážky či jiného stavebního materiálu," uvedl Slavíček. Výuka se proto ruší v plném rozsahu, obědy škola studentům odhlásí.

21:01

Extrémně silný západní vítr ojediněle s nárazy nad 110 km/h dorazí do Prahy v pondělí brzy ráno.

"Jsou očekávána rozsáhlá poškození stromů a lesních porostů, vyvracení stromů, škody na majetku a některých budovách. Pravděpodobná přerušení elektrických vedení," stojí v upozornění Českého hydrometeorologického ústavu.

20:51

Podle nejčerstvějších informací v Británii výpadky postihly 539 tisíc odběratelů, přičemž ve 421 tisících případů byly díky tisícům pracovníků v terénu dodávky elektřiny později obnoveny.

20:48

Z Evropy přicházejí dramatické snímky z řádění bouře, takto ji zachytili v přístavním městečku Newhaven ve Velké Británii. 

Foto: Reuters
20:40

Bouře už také způsobila několik železničních nehod. Vlak z Amsterdamu do Berlína s asi 300 cestujícími krátce za německými hranicemi narazil do spadlého stromu. Po dvou hodinách mohl v jízdě pokračovat, do Berlína dnes už ale nedojede.

Spadlé stromy blokují i některé regionální tratě. V Hamburku do stromu narazila zdejší nadzemní dráha.

20:28

Český hydrometeorologický ústav zveřejnil předpověď nárazů větru v pondělí. Čím je barva červenější, tím bude vítr silnější. 

20:03

Některé mezinárodní i domácí lety musela kvůli silnému větru zrušit vytížená londýnská letiště, včetně Heathrow či Gatwicku.

Podívejte se, jak s prudkým větrem bojují piloti při přistání.

19:54

Na příchod nepříznivého počasí se připravuje i městská policie v Pardubicích, která o tom dala na Twitteru vědět svérázným způsobem. 

19:51

Bouře, která se přihnala na západ Evropy, se v různých zemích jmenuje jinak. V Německu je to Sabine, v Británii, Nizozemsku nebo Irsku Ciara.

Agentura DPA v této souvislosti píše, že od roku 2002 si lidé mohou názvy tlakových níží a výší za poplatek "rezervovat" u Ústavu meteorologie berlínské Svobodné univerzity. Objednat si jméno pro tlakovou výši stojí asi 356 eur (8913 korun), pro níži necelých 237 eur (5934 korun). Letos nesou níže ženská jména, název současné bouře pochází od jisté Sabine Kaufmannové. Žádné podrobnosti o ní meteorologický institut Svobodné univerzity nezveřejnil.

Se jménem Ciara přišel britský meteorologický ústav. Odborníci vybírají pro bouře jednoduchá jména, aby to usnadnilo komunikaci s veřejností.

19:47

Před silným větrem varovali vzhledem k dnešnímu večeru také meteorologové v Dánsku.

Letiště v Kodani podle agentury AP rušilo odlety a dánské úřady odrazovaly motoristy od jízdy po větších mostech včetně toho na dálnici z hlavního města do Odense.

19:38

Německá Deutsche Bahn se rozhodla zastavit dálkovou dopravu nejprve v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku.

Dálkové vlaky se pak zastaví i ve všech dalších částech Německa. Zůstanou vždy na velkých nádražích. Zrušen kvůli tomu dnes večer bude i přímý železniční spoj mezi Berlínem a Prahou.

Na nádražích jsou davy lidí, kteří marně čekají na spoje. 

19:36

Na pražské Letiště Václava Havla dnes zatím nedorazilo pět spojů, zřejmě kvůli silnému větru. Šlo o dvě linky z Amsterdamu, dále z Londýna, Kolína nad Rýnem a Düsseldorfu. Zrušen je navíc i večerní přílet z Frankfurtu. 

19:33

Orkán Ciara už napáchal škody také ve Francii a Belgii, kam se odpoledne přesouval z Britských ostrovů. Z obou zemí jsou hlášeny výpadky proudu, ve 42 severofrancouzských departementech včetně Paříže a jejího okolí platí oranžový, tedy druhý nejvyšší stupeň meteorologické výstrahy.

Úřady ve francouzské metropoli vyzvaly místní obyvatele i turisty, aby v zájmu své bezpečnosti nevycházeli z domů.

Foto: Reuters
19:30

V pohotovosti jsou hasiči Libereckého kraje, kteří posilují směny, ale také silničáři. Meteorologové čekají, že silný vítr bude lámat a vyvracet stromy, což by mohlo zkomplikovat dopravu na silnicích a železnici.

"Máme připravené značky pro uzavření komunikací, i motorové pily. Dokud se ale vítr neuklidní nepočítáme s tím, že bychom silnice zablokované popadanými stromy uklízeli. Nejsme na to vybaveni, navíc by to bylo velmi nebezpečné," řekl Petr Šén, ředitel krajské společnosti Silnice LK, která má na starosti údržbu silnic druhých a třetích tříd i část hlavních tahů.

19:27

Hasiči, silničáři i provozovatelé v horských střediscích v Libereckém kraji se připravují na příchod vichřice.

Meteorologové očekávají, že vítr může dosáhnout v nárazech rychlosti až 110 kilometrů v hodině, na hřebenech hor až 125 kilometrů. "Lanovka na Lysou Horu má garáž, takže my všechny sedačky na lanovce máme přes noc v garáži, tam nic nehrozí," řekl Vít Pražák, ředitel skiareálu v krkonošské Rokytnici nad Jizerou, který je největším zimním střediskem v Libereckém kraji. 

19:21

V Čechách a na severu Moravy a Slezska meteorologové dnes v noci očekávají vítr s nárazy nad 90 kilometrů v hodině, na horách na severu země může dosáhnout až síly orkánu.

Na jihu Moravy má podle nich vítr výrazněji zesilovat v pondělí dopoledne, kdy bude přes Česko směrem k východu postupovat výrazná studená fronta. Za ní se vítr změní na západní a především v Čechách dosáhne ojediněle v nárazech kolem 110 kilometrů v hodině, na Moravě kolem 90 kilometrů v hodině

19:19

Německá železniční společnost Deutsche Bahn kvůli orkánu Sabine, jehož vítr v Německu místy dosahuje až 180 kilometrů za hodinu, postupně zastavuje dálkovou železniční dopravu na území celé spolkové republiky.

Výpadky už pocítila i Praha, kam dnes nedorazily dva německé spoje z Kolína nad Rýnem a Düsseldorfu. Zrušeny jsou i některé pondělní spoje.

Na severu Německa je kvůli Sabine přerušené lodní spojení s řadou ostrovů.

Lidé čekající na nádraží v Kolíně nad Rýnem.
Lidé čekající na nádraží v Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters
19:17

Záplavy, polámané stromy, výpadky proudu a chaos v dopravě za sebou na Britských ostrovech zanechává orkán Ciara, který zde udeřil dnes ráno a přesouvá se směrem na východ. Kvůli větru o rychlosti až 150 kilometrů v hodině se rušily letecké spoje v Dublinu i Londýně, extrémní počasí narušilo například i železniční dopravu ve Skotsku. Britská média hlásí z mnoha míst materiální škody, zprávy o obětech se zatím neobjevily.

Podle televize Sky News kvůli bouři přišlo o dodávky elektřiny skoro 140 000 britských domácností. V Irsku výpadky postihly kolem 14 000 domácností.

Foto: Reuters
19:15

Orkán Ciara už napáchal škody také ve Francii a Belgii, kam se odpoledne přesouval z Britských ostrovů. Z obou zemí jsou hlášeny výpadky proudu, ve 42 severofrancouzských departementech včetně Paříže a jejího okolí platí oranžový, tedy druhý nejvyšší stupeň meteorologické výstrahy.

Úřady ve francouzské metropoli vyzvaly místní obyvatele i turisty, aby v zájmu své bezpečnosti nevycházeli z domů, napsala agentura AP.

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 2. 2020 15:29
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Atlético porazilo Villarreal a vede španělskou ligu o pět bodů

Fotbalisté Atlética Madrid ve španělské lize zvítězili na hřišti Villarrealu 2:0 a upevnili si první místo. Svěřenci trenéra Diega Simeoneho vedou neúplnou tabulku o pět bodů před Barcelonou a navíc mají jedno utkání k dobru.

Atlético se dostalo šťastně do vedení ve 25. minutě. Po rohu hlavičkoval Stefan Savič, domácí gólman Sergio Asenjo při zákroku trefil spoluhráče Alfonsa Pedrazu a od jeho zad se míč odrazil do branky. V 69. minutě přidal pojistku střídající Joao Félix přízemní střelou.

Madridský tým v La Lize vyhrál po dvou zápasech, sedmý Villarreal naopak protáhnul čekání na vítězství na sedm kol.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Inter vede italskou ligu o čtyři body, AC Milán vyhrál v Římě

Fotbalisté Interu Milán ve 24. kole italské ligy porazili doma FC Janov hladce 3:0 a vedou tabulku o čtyři body před městským rivalem AC. "Rossoneri" vyhráli na stadionu AS Řím 2:1 a v Serii A zabrali po dvou porážkách za sebou bez vstřeleného gólu.

Inter nakročil k pátému ligovému vítězství za sebou už ve 32. sekundě, kdy otevřel skóre Romelu Lukaku. Belgický útočník v 69. minutě připravil druhý gól pro Mattea Darmiana a chvíli nato Lukakuovu střelu dorazil hlavou střídající Alexis Sánchez. Janovský tým v italské lize prohrál po sedmi kolech a je třináctý.

AC Milán dal v úvodní desetiminutovce dva góly, ale ani jeden neplatil kvůli ofsajdu. Na druhé straně zase nebyla uznána trefa Henrika Mchitarjana. První regulérní branku tak vstřelil ve 43. minutě Franck Kessié z penalty. Římský tým dobře vstoupil do druhé půle a brzy srovnal Jordan Veretout přesnou střelou. Hostům ale rychle vrátil vedení v 58. minutě Ante Rebič po otočce a přesné střele. Domácí už podruhé neodpověděli a zůstali pátí.

Bergamo zvítězilo 2:0 na hřišti Sampdorie Janov, za kterou nastoupil v základní sestavě český reprezentační záložník Jakub Jankto. Atalanta se posunula na čtvrté místo neúplné tabulky.

Jankto měl v 10. minutě jednu z prvních šancí utkání, ale jeho střelu zpoza šestnáctky zlikvidoval brankář Marco Sportiello. Bergamo poslal do vedení krátce před pauzou Ruslan Malinovskij povedenou ranou do horního růžku. V 70. minutě přidal pojistku Robin Gosens. Hosté v Serii A zvítězili potřetí za sebou, desátá Sampdoria podruhé v řadě nebodovala a neskórovala.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy