Živě: Jak se Češi vypořádali s komunistickou minulostí

Reportéři Aktuálně.cz
30. 5. 2007 13:52
Dva on-line rozhovory k aféře exministrů v StB

Praha - Vojenské zpravodajství včera oznámilo: Dva polistopadoví ministři - vnitra a obrany - byli vedeni jako tajní spolupracovníci komunistické vojenské kontrarozvědky, která byla součástí Státní bezpečnosti.

Podobné informace o spolupráci Richarda Sachera a Miroslava Vacka sice na počátku devadesátých let bez důkazů kolovaly v politických kuloárech, potvrzeny však byly až teď - osmnáct let po pádu komunismu.

Proč? A co to znamená? I na to jste dnes mohli najít odpověď v on-line rozhovorech, které pro vás redakce Aktuálně.cz připravila.

První z nich byl s někdejším studentským vůdcem Václavem Bartuškou, který po listopadu 1989 seděl ve zvláštní parlamentní komisi, která vyšetřovala potlačení studentské manifestace na Národní třídě.

Václav Bartuška online v redakci Aktuálně.cz
Václav Bartuška online v redakci Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Hloupé je, že jsme vlastně nikdy pořádně nemluvili o kořenech systému, který tady čtyřicet let fungoval; že se diskuse většinou točily kolem konkrétních jmen - byl ten či onen agentem? Ale mnohem podstatnější je jiná otázka: Kde je hranice mezi právem jednotlivce na soukromí, na svobodný život, a mezi právem (a povinností) státu chránit celek?," reagoval například Bartuška na otázku, proč stále vyplouvají nové informace o StB.

Exministr obrany Miroslav Vacek, s krycím jménem Srub, se v on-line rozhovoru spoluprací s kontrarozvědkou nijak netajil. A ani se za ni neomlouval. Spíše se pozastavil nad tím, proč informace vyšly najevo až teď. "V pytlích se hledá, aby se odvedla pozornost od jiných nepříjemností v armádě a ve vnitru," uvedl v on-line rozhovoru se čtěnáři Aktuálně.cz bývalý ministr Vacek.

Polistopadový ministr obrany - Miroslav Vacek na tiskové konferenci.
Polistopadový ministr obrany - Miroslav Vacek na tiskové konferenci. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy