Zemřela Elizabeth Taylorová, Kleopatra i zlá Kateřina

Kamil Fila Kultura Kamil Fila, Kultura
24. 3. 2011 8:00
Slavné herečce a jednomu ze sex-symbolů bylo 79 let

Los Angeles - Ve věku 79 zemřela ve středu herečka Elizabeth Taylorová. Jedna z největších hollywoodských hvězd stříbrného plátna 20. století a dvojnásobná držitelka Oscara byla i jedním z filmových sex-symbolů své doby.

Herecký talent uplatnila v psychologických dramatech, jež se snažily nahlédnout pod povrch zdánlivých jistot. Přitom bylo její jméno bylo synonymem zlaté éry Hollywoodu s jeho skandály, kultem krasavic a "hraním" i mimo plátno.

Taylorová proslula vášní pro šperky a mnoha aférami; byla celkem osmkrát vdaná. Jedním z jejich manželů byl slavný producent Michael Todd; nejslavnějším pak častý herecký partner Richard Burton, s nímž se vzala a rozvedla hned dvakrát.

Bouřlivý osobní život z ní udělal stálici společenských rubrik. Zprávy o rozvodech a sňatcích i o boji s alkoholem však v posledních letech nahradily informace o podlomeném zdraví.

Herecká ikona 20. století trpěla v posledních týdnech potížemi se srdcem. Poslední dva měsíce strávila v nemocnici, musela se podrobit operaci srdeční chlopně. Agentka Taylorové Sally Morrisonová oznámila, že herečka zemřela v losangeleské nemocnici obklopená rodinou.

Trpěla i dalšími problémy. Pět let byla kvůli chronické bolesti zad upoutána na invalidní vozík, v roce 1995 podstoupila náročnou operaci kyčle a o dva roky později jí byl odstraněn nezhoubný nádor na mozku. Bolesti zad měly příčinu v pádu z koně v mládí. Přesto ji láska ke koňům nikdy neopustila a tvrdila: "Jedni z nejdůležitějších mužů v mém životě byli psi a koně."

Hvězda na hollywoodském Chodníku slávy, 23. března 2011.
Hvězda na hollywoodském Chodníku slávy, 23. března 2011. | Foto: Reuters

Hollywoodská diva se narodila 27. února 1932 v londýnském Hampsteadu. Těsně před začátkem druhé světové války se však se rodiči odstěhovala do USA. Tady se Elizabeth (Liz) poprvé před kamerou objevila, když jí bylo devět; v roce 1943 ve filmu Lassie - Děvče se vrátilo domů od MGM. Hned o rok později hrála ve snímku Národní samet s další dětskou hvězdou Mickeyem Rooneyem.

V roce 1947 zazářila v Life With Father, na přelomu čtyřicátých a padesátých let "rostla do krásy" - nicméně měřila jen 157 centimetrů - a hrála v jednom filmu za druhým; většinou s velice dobrými ohlasy. Důvodem jejího rychlého vzestupu ale nebyla jen její tvář. Některé nekrology k tomu dodávají, že možná nebyla nejtalentovanější herečkou své generace v technickém slova smyslu, ale dokázala "být na plátně" tak intenzivně, že diváci často nedýchali.

V roce 1956 se objevila ve veleúspěšném snímku Obr s Jamesem Deanem; ten se už premiéry nedočkal. V roce 1957 přišel film Raintree County a první nominace na Oscara. Tu si pak dva roky po sobě zopakovala za filmy Kočka na rozpálené plechové střeše a Suddenly, Last Summer. V roce 1960 se už sošky dočkala za snímek Butterfield 8 - za roli prostitutky Glorie Wandrousové, která se zaplete se ženatým mužem.

Prestižní zlatá soška posílila pozici Taylorové mezi hollywoodskými herečkami, což se projevilo nejen zájmem producentů, ale i růstem honorářů. Za roli egyptské královny Kleopatry dostala v roce 1963 milion dolarů, což z ní činilo zřejmě vůbec první herečku, která tak vysokou sumu vyinkasovala.

Odvážná Lassie, 1946.
Odvážná Lassie, 1946. | Foto: CSFD

Osudovým mužem Liz Taylorové byl Richard Burton, kterého poznala právě při natáčení Kleopatry, což byl jeden z nejdražších titulů své doby. Jejich románek vyvolal rozruch už na svém počátku, protože oba herci byli v tu dobu sezdáni s někým jiným. Jejich následné "italské manželství" sledoval Hollywood téměř v přímém přenosu.

Několik dalších filmů po Kleopatře (tuto roli Taylorová přitom nesnášela) bylo spíš bezvýrazných. Každopádně v roce 1966 přišel snímek Kdo se bojí Virginie Woolfové - opět s Burtonem, kde svůj vztah přenesli i na plátno. Adaptace hry dramatika Edwarda Albeeho a režijní debut Mika Nicholse vynesl Taylorové druhého Oscara za roli zatrpklé Marthy, která vyvolává manželský teror a hádky.

To byl zřejmě i vrchol její kariéry. Po dalších úspěších, jimiž bylo Zefirelliho Zkrocení zlé ženy nebo snímek Tisíc dní s Annou, už měla její kariéra spíše sestupnou tendenci.

Objevovala se čím dál víc sporadicky a v menších rolích, kde především tyla ze své proslulosti. Zahrála si například v seriálu Sever a jih, nadabovala první slůvka Maggie Simpsonové v populárním animovaném seriálu,  objevila se coby zlá tchýně v populární rodinné komedii z pravěku - Flinstoneovi.

Ke konci života se Taylorová věnovala hlavně charitativní činnosti a podnikání. Po smrti svého přítele Rocka Hudsona v roce 1985 zahájila kampaň na podporu obětí AIDS. V devadesátých letech vyvinula úspěšnou řadu voňavek a velmi úspěšně si vedla v kosmetickém průmyslu. V soudním procesu s Michaelem Jacksonem, který ji obdivoval a přátelil se s ní, byla jeho obhájkyní proti nařčením ze sexuálního zneužívání dětí.

S celkem sedmi manželi měla čtyři děti. Po sobě zanechala deset vnoučat a čtyři pravnoučata.

 

Právě se děje

Další zprávy