Zemřel Václav Bedřich, autor znělky Večerníčka

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 3. 2009 14:08
Praha - V sobotu ráno zemřel ve věku 90 let Václav Bedřich, autor znělky Večerníčka, která provází děti už více než čtyři dekády.

Václav Bedřich stál také u samého počátku historie tohoto televizního pořadu pro děti na dobrou noc a věnoval mu velkou část své tvorby.

Václav Bedřich začínal svoji kariéru ve studiu Bratři v triku a animoval pro Jiřího Trnku. Počátkem 50. let začal s vlastní tvorbou zaměřenou na děti.

Podle serveru Česko-slovenské filmové databáze byl Bedřich vůbec nejčastějším autorem těchto pohádkových cyklů. Byl také režisérem první pohádkové série, která se ve Večerníčku odvysílala - O televizním strašidýlku.

Bedřich také režíroval proslulou znělku, která se stala nejstarší televizní znělkou vůbec. Zároveň režíroval seriál Bob a Bobek - Králíci z klobouku, příběhy maxipsa Fíka nebo seriál O Zvířátkách pana Krbce.

Za svůj dlouhý život natočil podle serveru csfd.cz 358 animovaných filmů, za které dostal řadu významných cen na mezinárodních festivalech. Bedřich se také věnoval loutkovému filmu.

Filmem s nejdelší stopáží, který natočil, se patrně stala parodie na Velkou vlakovou loupež - Velká sýrová loupež z roku 1986.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy