Zemřel Antonín Holý, vědec, který pomohl léčit AIDS

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 7. 2012 10:24
Světově proslulému českému chemikovi bylo 75 let
Chemik Antonín Holý je autorem účinných látek hned pro několik protivirových léků.
Chemik Antonín Holý je autorem účinných látek hned pro několik protivirových léků. | Foto: ÚOCHB AV ČR

Praha - Antonín Holý, v současnosti zřejmě světově nejproslulejší český vědec, zemřel v pondělí ve věku 75 let.

Holý se podílel na objevení preparátů, které pomáhají léčit miliony lidí na celém světě. Jsou součástí nejúčinnějších a zároveň dostupných léků proti AIDS, viru pravých neštovic, pásového oparu, virového zánětu oční sliznice a proti virové hepatitidě typu B.

Důkaz o úspěchu vědeckého zkoumání Holého přišel jen dva měsíce před jeho smrtí. Odborníci amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv schválili použití léku Truvada jako prevenci nakažení virem HIV v rizikových skupinách obyvatel.

Výrobcem přípravku je farmaceutická firma Gilead Sciences, která využívá právě výsledků výzkumu českého vědce Antonína Holého.

Smrt českého chemika oznámil ČTK Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd, kde Holý desítky let pracoval.

Jeden z nejvýznamnějších českých vědců a především chemik světového významu stál za objevy řady látek.

Přes všechen věhlas byl profesor Holý vždy skromným člověkem, který celý život kladl důraz zejména na poctivou vědeckou práci a laboratoř považoval za svůj živel.

Holý: Věda vyžaduje opravdu hodně práce

Rodilý Pražan vystudoval s červeným diplomem organickou chemii na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Po studiích byl  přijat do Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV.

Pracovní místo na Akademii věd ale jisté neměl, přestože měl výborné studijní výsledky i komunisty žádaný dělnický původ. Někdo ho totiž udal, když se nevybíravě vyjádřil k zásahu Sovětů proti maďarské revoluci v roce 1956.

Šorma ale naštěstí případné politické potíže nezajímaly a Holému umožnil v roce 1960 nastoupit.

"Já osobně bych byl v jiné instituci než v Akademii věd těžko pokročil ve své práci až tam, kde jsem dnes," řekl Holý.

Nadějný vědec po třech letech přešel do vznikající laboratoře chemie nukleových kyselin. Oddělení později také dvacet let vedl. Za vyloženě šťastné lze označit setkání profesora Holého s mladým belgickým virologem Erikem de Clercqem z univerzity v Lovani v roce 1976.

Na přelomu tisíciletí po dobu osmi let Holý celému Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR šéfoval.

Od roku 2006 vedl projekt nového výzkumného centra pro vývoj nových preparátů při  ÚOCHB AV ČR, které finančně podporuje americká farmaceutická firma Gilead Sciences.

Mezi jeho největší úspěchy patří vývoj léků, jako je Duviragel proti oparům, Hepsera proti chronické hepatitidě B a Viread, který výrazně zpomaluje závažné onemocnění AIDS.

 

Právě se děje

Další zprávy