reklama
 
 

V případě znovuzvolení mě nikdo nohama napřed nevynese, odrážel Zeman otázky na svůj zdravotní stav

29. 11. 2017 19:08
Prezident Miloš Zeman ve středu zahájil třídenní návštěvu Jihomoravského kraje. Program jeho cesty tvoří tradičně jednání s úředníky, zástupci firem a setkání s občany. Během své poslední návštěvy před prezidentskými volbami se setká s občany Moravského Krumlova, Bučovic či Strážnice.

Brno - Setkáním s hejtmanem Bohumilem Šimkem a dalšími zastupiteli na Krajském úřadě Jihomoravského kraje zahájil ve středu dopoledne prezident Miloš Zeman oficiální třídenní návštěvu jižní Moravy, poslední před lednovými prezidentskými volbami. Na setkání však chyběla více než polovina krajských zastupitelů, kteří Zemanovy cesty do krajů považují za kampaň placenou z peněz daňových poplatníků. 

"Zavázal jsem se, že nepovedu žádnou volební kampaň. V okamžiku, kdy bych říkal, co chci dělat v dalším volebním období, to už by kampaň byla," uvedl později prezident Zeman při setkání se zaměstnanci firmy Trade FIDES. Hlava státu, která se neúčastní žádných předvolebních debat, tak stále odmítá, že by jednala s cílem oslovit voliče. 

Své názory však pravidelně prezentuje v nejrůznějších televizních a rozhlasových pořadech. Před několika týdny o něm vyšla kniha, na kterou poutají billboardy po celé zemi.

Od občanů, ale i zaměstnanců firem, se kterými se Zeman setkal, dostával otázky týkající se jeho zdravotního stavu. "Práce prezidenta je náročná psychicky, nikoliv fyzicky. Politika se nedělá nohama, ale hlavou. Prcháte pouze před státním převratem, to snad nebude třeba," odrážel Zeman otázky. Opakovaně však přiznává, že špatně chodí. 

Při dopoledním příjezdu na krajský úřad musel Miloš Zeman při vstupu do budovy zdolat několik schodů. Než se tak stalo, zahradila ochranka prezidenta vstupní dveře, aby novináři Zemanův výstup po schodech neviděli.

Prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček Zemanův zdravotní stav neustále označuje za dobrý.

Před prezidentskými volbami se počet takto mířených dotazů stupňuje, k čemuž přispělo také prohlášení brněnského radního Svatopluka Bartíka, že Miloš Zeman má rakovinu a zbývají mu tři měsíce života. Jiří Ovčáček na něj za tento výrok podal žalobu a trestní oznámení. Tvrzení o Zemanově zdravotním stavu později vyvrátil i jeho lékař Miloslav Kalaš.

Miloš Zeman od té doby mluví o "novinářských hyenách", což si neodpustil ani mezi občany Moravského Krumlova. Tímto označením novinářů publikum pobavil a sklidil za ně potlesk. Poté, co se proti zobecňování ohradil jeden z přítomných občanů, osvětlil prezident, že tímto označením myslí pouze některé novináře.

"Nikdo mě nohama napřed nevynese," řekl Zeman v Krumlově ke své opětovné kandidatuře na post hlavy státu. V případě, že volby vyhraje, bude mu na konci druhého funkčního období 79 let. "To je téměř rekord, akorát Masaryk byl lepší. A z toho vyplývá, že bude čas odebrat se do důchodu na Vysočinu," doplnil Zeman s tím, že neplánuje prezidentskou funkci vykonávat déle.

Prezident také znovu zopakoval, že předčasné parlamentní volby odmítá, jelikož by to považoval za zbabělost. "Občané jednou rozhodli a je třeba to respektovat," řekl Zeman. "Je třeba respektovat vítěze voleb a tedy vůli občanů. Důležité však je, aby vítěz voleb byl tolerantní a nezacházel s ostatními jako s onucí, ale jako s partnery, se kterými je nutné se dohodnout," doplnil.

Andrej Babiš, který se v současné chvíli snaží sestavit vládu, v úterý po schůzce s prezidentem uvedl, že jména nových ministrů zveřejňovat zatím nebude. Prezident Miloš Zeman se k obsazování ministerstev vyjádřil na setkání s krajskými zastupiteli.

"K mému úžasu se ministryně pro místní rozvoj rozhodla vzít do ruky zbraň a stát se ministryní obrany. Já to respektuji, protože si její práce vážím a ona argumentuje právě tím, že ministr obrany má být civilista, nikoliv voják. Budiž," komentoval Zeman rozhodnutí ministryně Karly Šlechtové změnit resort. Její místo by podle Zemana měla zaujmout Klára Dostálová (ANO), náměstkyně ministryně Šlechtové. 

Prezidentovy cesty do krajů vyvolávají v poslední době značné rozpory, jelikož pořadatelské náklady nese vždy konkrétní kraj. Květnová návštěva prezidenta přišla kraj na téměř 700 tisíc korun, avšak to měl ubytování a stravné hrazené celý prezidentský doprovod. Zastupitelé Jihomoravského kraje jsou další, kdo se rozhodl Zemanovi snížit rozpočet a výše zmíněné položky proplatí pouze prezidentskému páru a několika nejbližším Zemanovým spolupracovníkům. 

Ještě dál zašel například hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, který úplně odmítl platit prezidentskou návštěvu kraje z krajského rozpočtu. Zeman následně cestu do kraje zrušil.

Prezident Miloš Zeman v Brně převzal dárky od dětí z Klokánku. | Video: Tomáš Škoda |  00:54

autor: Jan Menšík | 29. 11. 2017 19:08

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama