Zeman jmenoval nové generály, povýšil náčelníka štábu Pavla

ČTK ČTK
8. 5. 2014 10:35
Generálskou hodnost získali kromě Pavla další dva aktivní vojáci a tři veteráni
Náčelník generálního štábu Petr Pavel je ode dneška armádním generálem
Náčelník generálního štábu Petr Pavel je ode dneška armádním generálem | Foto: army.cz

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval na Hradě u příležitosti výročí konce druhé světové války nové generály. Brigádním generálem se stal syn Heliodora Píky Milan. Náčelníka generálního štábu, generálporučíka Petra Pavla, povýšil do nejvyšší hodnosti armádního generála. Hlava státu jmenuje nové generály v Den vítězství tradičně.

Pavel vede generální štáb od roku 2012, ve stejném roce ho tehdejší prezident Václav Klaus jmenoval do hodnosti generálporučíka. Pavel studoval v Británii a má za sebou práci v mezinárodních štábech. V roce 2003 například zastupoval českou armádu na velitelství operace Trvalá svoboda v Tampě na Floridě a působil jako styčný důstojník na americkém velitelství protiiráckého tažení.

"Chtěl bych vyjádřit naději, že se (Pavel) v blízké budoucnosti stane jedním z čelních vojenských představitelů NATO," řekl Zeman. O kandidatuře prý jednal i s generálním tajemníkem NATO Andersem Rasmussenem. Prezident doufá, že s podporou ministerstva obrany bude výsledek úspěšný. Pavel přirovnal symboliku jmenování ke vstupu do rytířského stavu. "Pro nás, kteří máme ještě nějaké roky služby před sebou, je to závazek k tomu, abychom dostáli tomu, co tento stav obnáší," řekl Pavel.

Armáda má ode dneška taky dva nové generály. Stali se jimi zástupce ředitele společného operačního centra ministerstva obrany Petr Mikulenka a zástupce velitele vzdušných sil Jaromír Šebesta. Zeman povýšil oba z plukovnických hodností na brigádní generály.

Do generálských hodností prezident jmenoval tři vojenské veterány, kteří se účastnili bojů druhé světové války. Syn slavného generála Heliodora Píky, který byl komunistickým režimem v roce 1949 popraven, se stal brigádním generálem. Milan Píka byl do generálské hodnosti jmenován i na Slovensku. Brigádními generály jsou nově taky Emil Boček a Mikuláš Končický.

Vložený objekt obrázek Milan Píka je též generálem slovenské armády. Do hodnosti jej jmenoval počátkem týdne prezident Gašparovič
Vložený objekt obrázek Milan Píka je též generálem slovenské armády. Do hodnosti jej jmenoval počátkem týdne prezident Gašparovič | Foto: ČTK

Dosavadní plukovník ve výslužbě Milan Píka odjel v roce 1939 do Rumunska, kde vstoupil do československé zahraniční armády. Po porážce Francie odjel do Anglie. V Británii byl zařazen k 310. stíhací peruti RAF. Pro oční vadu byl však z leteckého výcviku vyřazen a vykonával administrativní službu. Válku ukončil jako velitel zásobovacího střediska RAF v hodnosti podporučíka. Jeho další osud byl ovlivněn politickým procesem a popravou jeho otce. Píka nemohl dokončit studium na vysoké škole. Bylo s ním také vedeno kázeňské řízení kvůli tomu, že roku 1948 vyjednával s několika lidmi o tom, jak pomoci svému otci uniknout z vyšetřovací vazby a utéct přes hranice.

Boček bojoval proti nacistům jako příslušník 312. perutě RAF v Anglii, později jako pilot 310. stíhací perutě RAF. V roce 2010 mu Klaus propůjčil Řád bílého lva. Končický bojoval ve druhé světové válce jako příslušník prvního tankového praporu první československé samostatné tankové brigády. S jednotkou se zúčastnil všech bojových nasazení v někdejším Sovětském svazu a Československu. Po válce zůstal v armádě a působil ve vojenském školství. Za politické postoje v roce 1968 byl perzekvován a následně propuštěn ze služebního poměru.

Dnešní ceremonii vedle ministra obrany Martina Stropnického a předsedů Sněmovny a Senátu Jana Hamáčka a Milana Štěcha přihlížel také pražský arcibiskup Dominik Duka.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy