Zelený týden zkoumá, jak brzdit změny klimatu

Josef Tuček
23. 6. 2009 18:00
V Bruselu se sešli vědci, politici i průmyslníci
Foto: Aktuálně.cz

Brusel (Od zpravodaje Aktuálně.cz) - "Když nic neuděláme, zvýší se průměrná teplota na zeměkouli do roku 2100 o 1,1 až 6,4 stupně Celsia, a možná dokonce ještě víc," připomněl při úterním zahájení konference Zelený týden v Bruselu Jean-Pascal van Ypersele, profesor univerzity v Lovani a místopředseda mezivládní komise pro klimatické změny při OSN.

"Současně předpokládáme, že při zvýšení průměrné teploty o 1,5 až 2,5 stupně se dvacet až třicet procent rostlinných a živočišných druhů dostane do rizika vyhynutí," citoval další ze závěrů, k nimž dospěla mezivládní komise, která využívá poznatků dvou tisícovek vědců z celého světa.

Extrémních jevů přibývá

Připojil se i spolupořadatel konference, český ministr životního prostředí Ladislav Miko. Jak řekl, už dnes pozorujeme, že v Evropě přibývá extrémních jevů, jako jsou horka, sucha či prudké srážkové deště a následné povodně. "Jako biolog ostatně vidím, že změna klimatu už má vliv na chování živočichů," dodal.

Země se otepluje: změny teploty v roce 2005 oproti dlouhodobému průměru.
Země se otepluje: změny teploty v roce 2005 oproti dlouhodobému průměru. | Foto: Reuters

Zelený týden je největší konferencí, kterou Evropská komise věnuje ekologickým otázkám. Účastní se jej politikové, vědci, zástupci ekologických organizací i průmyslu z celé unie i z dalších částí světa.

Účastníci nepochybují, že ke klimatickým změnám významně přispívá lidská činnost, zejména spalování fosilních paliv. Při něm se v tepelných elektrárnách stejně jako třeba v motorech automobilů vytváří oxid uhličitý, který pod sebou v atmosféře, podobně jako sklo ve skleníku, zadržuje teplo, které by jinak uniklo do vesmíru.

Přidejte se a snížíme emise o třicet procent

Účastníkům konference je také jasné, že příroda si se zvýšením teploty nakonec poradí. Jenže to může trvat dlouho a mezitím se rozvrátí zemědělství a chov hospodářských zvířat.

"Evropská unie slibuje, že do roku 2020 sníží své emise skleníkových plynů o dvacet procent ve srovnání se stavem v roce 1990. A nabízíme, že snížíme v této době emise o plných třicet procent, pokud se k nám s tímto cílem připojí další významné země," konstatoval Stavros Dimas, eurokomisař pro životní prostředí.

Český ministr životního prostředí Ladislav Miko se na výstavě provázející Zelený týden v Bruselu seznamuje s tím, jak funguje dánský závod na produkci bioplynu.
Český ministr životního prostředí Ladislav Miko se na výstavě provázející Zelený týden v Bruselu seznamuje s tím, jak funguje dánský závod na produkci bioplynu. | Foto: Josef Tuček

Rozhodovat se bude na konferenci v Kodani letos v prosinci. "Věřím, že světoví vůdcové se k nám připojí, protože jim to dá zdravý rozum," řekl Dimas.

Nejlepší je šetrné zacházení s energií

Mezitím budou odborníci posuzovat, jak je možné klimatické změny zbrzdit.

"Propočty ukazují, že největší vliv má lepší využívání energie, a to především díky lepším technologiím," uvedl na Zeleném týdnu viceprezident globální společnosti General Electric Steve Fludder. "Za nimi pak následuje využívání obnovitelných zdrojů energie. Jako nejdražší a nejsložitější se pak jeví zachycování skleníkových plynů a jejich ukládání do podzemních zásobníků."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy