Nové kolo zbrojení začalo. Rakety s jaderným pohonem se vyhnou střelám protivníka

Jan Gazdík Jan Gazdík
4. 9. 2019 6:42
Ani po týdnech od výbuchu na severu Ruska, po kterém se v oblasti poblíž města Severodvinsk šestnáctkrát zvýšila radioaktivita, nejsou známé podrobnosti havárie. Rusové tvrdí, že nehoda souvisí s vývojem nových zbraní schopných pronikat protiraketovou obranou. Podle některých analýz mohlo jít o střelu Burevestnik s jaderně náporovým motorem, o níž prezident Vladimir Putin nedávno prohlásil, že bude mít prakticky neomezený dolet a nebude zachytitelná radary. Mohlo by se ale rovněž jednat o raketový jaderně termální motor. Jeho výhody a nevýhody popisuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jaroslav Kousal, expert na kosmickou techniku z pražského ČVUT.
Ruské námořnictvo. Ilustrační foto.
Ruské námořnictvo. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Rusové havárii, při níž se šestnáckrát zvýšila radioaktivita, popisují jako selhání testu nové zbraně. Mohli pokročit ve vývoji funkčního jaderně termálního motoru až tak daleko, že ho testují pro nosiče balistických raket?

Místo jaderné havárie na severu Ruska.
Místo jaderné havárie na severu Ruska. | Foto: Aktuálně.cz

Technologie jaderně termálních motorů je poměrně dost zralá. Například Američané na ni pracovali už v šedesátých letech minulého století a Rusové jen o něco později, což odtajnili až po pádu železné opony. Obě strany přitom provedly docela dost testů těchto raketových motorů. A jeden čas se dokonce domlouvaly, že by v jejich vývoji mohly pokračovat společně.

Mohou být tedy Rusové s vývojem jaderně termálního motoru v podstatě už hotovi, jen jim teď při jeho testech cosi nevyšlo?

Záleží na tom, co myslíte slovem hotovi. Vývoj je velmi nákladný. Pokud si ale Rusové vytkli či vytknou vývoj jaderně termálního motoru jako jednu ze svých vojenských priorit, mohou získat - pokud už ho nemají - plně funkční jaderně termální motor.

Jinou věcí je, zda může mít z hlediska vojenského použití nějaký praktický význam. Tady mám přece jen určité pochybnosti.

Dejme tomu, že Rusové dokážou jaderně termální motor využít i pro balistické střely. Jaký může mít tento raketový pohon - ve srovnání s klasickým chemickým - výhody anebo i rizika?

Raketa s jaderně termálním motorem má mnohem větší nosnost a při stejném množství paliva i dolet. Proto je schopna v pokročilých fázích letu překvapivých manévrů ve vysoké rychlosti, čímž se může vyhnout protiraketovým střelám protivníka. V jisté míře tak neutralizuje i protijaderný deštník.

Osobně sice o těchto prezentovaných manévrových vlastnostech pochybuji, avšak nevylučuji, že to tak může být.

A jaké má jaderný motor nevýhody?

Dost dlouhou dobu přípravy ke startu. Zejména tankování kapalným vodíkem, který má malou hustotu, raketa musí být velká. Nejde ani tak o reaktor, jímž se vodík jako palivo "prožene", nemůžete mít však dlouhodobě natankovanou raketu tekutým vodíkem. To je velmi nepraktické i nebezpečné. I tohle ji handicapuje pro operativní vojenské použití. Jaderně termální motor je podle mě naopak vhodný pro civilní kosmonautiku, meziplanetární lety.

Jinými slovy raketa s jaderně termálním motorem nemůže bleskově odstartovat operativně jako ta s pohonem na pevné palivo? V tom případě se ale může jednat o zbraň prvního útoku, pokud ji tedy Rusové vyvíjejí či už vyvinuli pro vojenské nosiče. 

Přesně tak to může být.

Stojíme snad před novým kolem zbrojení?

Myslím, že už začalo. Navíc už nejde jen o soupeření USA-Rusko. Silně do něj začíná promlouvat i Čína.

V poslední době diskutovaného sporu o odstoupení USA a Ruska od smlouvy o omezení raket středního a krátkého doletu se ovšem jaderné motory netýkají.

A nemohou být informace Rusů o vývoji mimořádně účinného jaderného motoru anebo i toho poněkud odlišného jaderně náporového jakousi dezinformační strategickou a zastrašující hrou? I toho jsme už byli v minulosti svědky.

Může být. Zatím ale úplně přesně nevíme, zda na pobřeží Bílého moře vybuchl vojenský jaderně termálním motor anebo ten jiný typ jaderné náporový. Může jít o čistě civilní výzkum, a o ten se vojáci rovněž zajímají. Mohlo také jít o selhání jaderného energetického zdroje pro klasický motor, při němž byl poškozen reaktor. Umím si představit i to, že když už se nehoda stala, Kreml událost všelijak propagandisticky využívá a překrucuje.

Znervózňuje mě i to, že zvlášť pouštějí informace o výbuchu na pobřeží Bílého moře vojáci a své zase Ruská federální agentura pro atomovou energii (Rosatom). Jako už mnohokrát v minulosti se mlží.

Video: Jaderné rakety i podvodní dron. Rusko ukázalo na videu své nejmodernější zbraně

Rusko zveřejnilo záběry svých super zbraní | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy