Zvrat v Amazonii? Brazilci zmírnili kácení pralesa

Roman Gazdík
13. 11. 2009 10:38
Důvodem je i ekonomická krize a pokles ceny potravin
Amazonie v Mato Grosso
Amazonie v Mato Grosso | Foto: Reuters

Brasília - Brazílie oznámila, že odlesňování Amazonského pralesa pokleslo mezi červencem 2008 a srpnem 2009 na nejnižší úroveň za posledních 21 let, kdy její Národní institut pro vesmírná studia problematiku na základě satelitních snímků monitoruje.

Obchodníci s dřevem a farmáři v nyní zkoumaném období vykáceli 7000 čtverečních kilometrů, tedy o pětačtyřicet procent méně než o rok dříve. Vůbec nejhorší situace nastala mezi roky 2003 a 2004, kdy bylo vykáceno přes sedmadvacet tisíc kilometrů čtverečních brazilského pralesa.

"Zametli jsme si před vlastním prahem," citovala agentura Reuters personální šéfku brazilské prezidentské kanceláře Dilmu Rousseffovou.

Pralesní eso v Kodani

Brazilská vláda tvrdí, že za pokles míry odlesňování může její politika kontroly nad certifikáty o vlastnictví půdy a úspěšný boj proti ilegální těžbě dřeva.

Země se těmito statistikami bude podle analytiků snažit posílit svou pozici při vyjednáváních o nové klimatické dohodě v Kodani v prosinci.

Amazonský prales
Amazonský prales | Foto: New7wonders.com

Pokud se mají politici v Dánsku na něčem dohodnout, bude nutné, aby i rozvojoví giganti podepsali poměrně ambiciózní závazky ohledně škrtů emisí CO2.

Podle brazilského ministerstva životního prostředí má přibližně polovina ze 40 procent, o které mají jít brazilské emise dle vládního plánu dolů, pocházet právě ze zastavení odlesňování.

Vláda má v úmyslu do roku 2020 snížit deforestaci oproti průměru za období 1996 až 2005 o osmdesát procent.

"Jsme si dnes vědomi, že klimatická otázka je tou nejvážnější, které čelíme," prohlásil brazilský prezident Luis Inácio Lula da Silva.

Ekonomická krize je dobrá pro prales

V potaz je však nutné vzít dle odborníků ještě nejméně dvě další věci. Vedle vládních aktivit se na zmenšení ztráty amazonské džungle podepsala také ekonomická krize, která snížila poptávku po potravinách, jako jsou typické brazilské exportní komodity sója a hovězí maso. Klesla také cena půdy a motivace farmářů ji z pralesa dobývat.

I před dvěma lety brazilský prezident oznámil, že se deforestace snížila o polovinu, krátce nato však vylétly ceny dřeva a potravin nahoru a odlesňování začalo růst rekordním tempem.

A podle ekologických organizací je třeba vzít v potaz také to, že přes příznivé statistiky pralesa stále ubývá.

"Prezident by byl šťastný … kdyby za jedenáct let (dokdy má klesnout míra odlesňování o 80 procent - pozn. red.) z Amazonského pralesa ročně mizela plocha o velikosti o něco menší než tři Sao Paula," citovala agentura Reuters z prohlášení organizace Greenpeace.

Foto: Reuters

Jedna Francie, druhá Francie...

V Amazonii se nachází největší prales na světě s nejbohatší biosférou. Je zásadním zdrojem kyslíku na zemi a pohlcuje velké množství oxidu uhličitého, který podporuje globální oteplování.

Tyto "plíce planety" se však v důsledku lidské činnosti neustále zmenšují. Od roku 1970 zmizelo 700 tisíc čtverečních kilometrů porostu, tedy plocha větší než Francie.

Podle studie Univerzity Minas Gerais a Amazonského institutu pro výzkum životního prostředí z února 2008 je možné, že do roku 2030 bude vykácena další pětina.

 

Právě se děje

Další zprávy