Co se jim honí hlavou? Zajatcům pustili videa nejhorších ruských zločinů

lis lis
23. 5. 2023 9:43
Ukrajinci pustili ruským válečným zajatcům krátký dokumentární film zobrazující násilí vůči civilním obyvatelům i vojákům. Jeho velkou část natočili samotní okupanti, kteří je pak zveřejnili na sociálních sítích. Na snímku je vidět zabíjení civilistů včetně dětí. Video sdílené ukrajinským ombudsmanem ukazuje reakce vojáků při sledování filmu.
Ruští váleční zajatci se na Ukrajině dívali na dokument o zvěrstvech války | Video: Aktuálně.cz/Telegram/Ombudsman Ukrajiny

"Ruské armádě byl promítnut film Absolutní zlo o jejích vlastních válečných zločinech na Ukrajině. Nevíme, co se těmto lidem honí hlavou, ale můžete se o tom přesvědčit sami. Doufám, že si po zhlédnutí filmu uvědomí, kdo je na tomto světě absolutní zlo," napsal k příspěvku ombudsman Dmytro Lubinec.

Ostřelovaný Cherson jako by "seděl na bombě". Městem hýbe téma zrady a kolaborace (fotogalerie):

Krátký film, který režíroval ukrajinský novinář Andrij Čaplienko z Charkova, upozorňuje na to, že část záběrů natočili samotní Rusové. Později je umístili na sociální sítě. Jejich jména jsou zveřejněna na konci dokumentu a podle autorů snímku jsou pořízená videa důkazem, že je likvidace Ukrajinců jako etnické skupiny ruskou vojenskou strategií.

Dokument obsahující spoustu drsných, necenzurovaných záběrů ukazuje například příběh elektrikáře a ukrajinského válečného zajatce Oleksandra Matsievského. Na něj začali Rusové střílet z několika zbraní, když kouřil a pronášel slova "Sláva Ukrajině". Ruští vojáci celý incident natočili a zveřejnili. V březnu letošního roku Matsievskému udělil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nejvyšší státní vyznamenání.

Dalším z několika případů, kterými se dokument zabývá, je příběh čtyřleté Lizy Dmitrijevové, kterou zabila střela, zatímco ji vezla na procházce v kočárku její třiatřicetiletá matka Irina. Ta utrpěla těžké zranění.

"Je obtížné si představit, že tito vojáci neměli výčitky svědomí, když zabili Lizu a další nevinné civilisty na Ukrajině," uvádí se ve filmu, který je veřejně dostupný na platformě YouTube v anglické, ukrajinské i ruské variantě.

"Nastává největší zlom." Analytik popisuje změnu ruské taktiky před chystanou ukrajinskou ofenzivou (16. 5. 2023)

"Myslím, že největší zlom, který jsme zatím viděli, je ten, že Rusové teď čekají, co se jim stane," uvádí analytik Justin Crump. | Video: Reuters, Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy