Ztroskotala loď s uprchlíky - 30 mrtvých

rst, ČTK
19. 12. 2005 20:15
Nuakšott - Loď s africkými migranty, kteří chtěli doplout na španělské Kanárské ostrovy, se o víkendu převrátila několik kilometrů od mauritánských břehů. Ve vlnách zahynulo 30 lidí.

Záchranářům se podařilo z vody vytáhnout 14 osob, oznámila agentura AP.

Na palubě lodi, která vyplula z místa nedaleko severního přístavu Nuazibú, bylo celkem 44 uprchlíků ze Senegalu, Mali, Nigérie, Guiney a Guiney-Bissau.

Úřady potvrdily čtyři utonulé, zbývajících 26 se zatím nepodařilo nalézt a jsou považováni za mrtvé.

Kanárské ostrovy jsou od Nuazibú vzdáleny asi tisíc kilometrů na sever. V sobotu v oblasti dul velmi silný vítr.

Strastiplná dlouhá cesta

Afričtí migranti se často snaží dostat do Evropy bez řádných dokumentů vodní cestou přes Kanárské ostrovy nebo dosáhnout španělské enklávy v severoafrickém Maroku přes poušť Saharu. Každoročně jich na těchto cestách mnoho zahyne.

Pokud se jim podaří dostat do Maroka, žijí v provizorních táborech na jeho území v blízkosti obou enkláv - ze stovek lidí z Mali, Kamerunu, Nigeru, Senegalu či Nigérie jsou tam někteří již roky a do enkláv, které jsou pro ně mostem do Evropy, se pokusili proniknout několikrát.

Foto: Jiří Kropáček

Chudí Afričané vidí v cestě do Evropy jedinou možnost pro zlepšení své sociální situace. Jakmile se dostanou na španělské území, nemůže je španělská vláda odsunout zpátky, protože je jejich původní země odmítají přijmout.

Každý rok se z Maroka pokusí dostat nelegálně až 40000 lidí. Stovky z nich se však utopí při snaze překonat na často nespolehlivých plavidlech moře s vidinou lepšího života v Evropě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy