Ztracený ráj vydal poklady: nová zvířata

Red Zah, ČTK
22. 12. 2006 0:00
Jakarta - Indonéské Borneo se stalo "rájem" pro přírodovědce. Během jediného roku zde objevili nejméně 52 nových druhů zvířat a rostlin.

Oznámil to tento týden Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Objevy zaznamenané mezi červencem 2005 a zářím 2006 zahrnují 30 druhů ryb, včetně miniaturních, které patří k druhým nejmenším obratlovcům na světě, dvou nebo tří druhů žab a několika nových skupenství rostlin.

  • Projděte si infografiku k unikátnímu nálezu na Západní Papui (indonéští vědci zde v lednu objevili ztracený svět plný unikátních zvířat a rostlin)

Borneo, centrum biodiverzity

"Čím více se díváme, tím více nacházíme," řekl Stuart Chapman, mezinárodní koordinátor WWF pro Srdce Bornea, což je zkoumané území deštného pralesa uprostřed ostrova o velikosti 220 000 čtverečních kilometrů, kde byly některé nové druhy nalezeny.

Více o planetě Zemi

Indonésie ježura

"Tyto objevy potvrzují postavení Bornea jako jednoho z nejvýznamnějších středisek biodiverzity na světě," dodal.

Mezi mnoha tvory, kteří byli pro přírodovědce novinkou, bylo šest ryb druhu bojovnice pestrá, jejichž unikátní zabarvení a znaky je odlišují od jejich blízkých příbuzných. 

Milimetrové rybky

Je mezi nimi i sumcovitá rybka z rodu sisorovitých s latinským názvem Glyptothorax exodon s vyčnívajícími zuby a přilnavým bříškem s miniaturními přísavkami, které jí umožňují uchytit se na hladkých kamenech a vzdorovat tak prudkému proudu řeky Kapuas v indonéské části Bornea.

Tato ryba se dá identifikovat podle hezkého barevného vzoru a latinský název obdržela kvůli zubům, které vyčnívají, i když je tlama zavřená. 

Zatímco existenci těchto druhů zjistili vědci na indonéském území, kaprovité rybky o délce 8,8 milimetrů s řeckým názvem paedocypris micromegethes byly naopak objeveny na malajsijské straně ve stojatých vodách řeky ve věčném stínu močálovitých lesů na rašelinovém podloží.

Tvor, který obdržel název podle řeckých slov dítě a malá velikost, je menší než všechny ostatní druhy obratlovců kromě o něco menšího bratrance, jímž je rybka dlouhá 7,9 milimetru, objevená na indonéském ostrově Sumatra.

Přírodu na Borneu je třeba chránit

Nálezy zvýraznily podle WWF potřebu chránit přirozené prostředí a druhy na Borneu, kde deštný prales je stále více ohrožován pokračujícím kácením kvůli produkci gumy, dřeva a palmového oleje. 

Většina Bornea, na kterém leží i brunejský sultanát, byla pokryta jedním z posledních deštných pralesů na světě. Kvůli těžbě dřeva byla zničena polovina porostu; v polovině 80. let minulého století to byla ještě čtvrtina.

Od roku 1996 stoupl počet nově identifikovaných druhů na více než 400. "Vzdálené a nedostupné lesy v Srdci Bornea jsou jedněmi z konečných hranic pro vědu. Mnoho dalších druhů je tam objevováno," řekl Chapman.

Podle něho jsou lesy životně důležité i proto, že jsou zdrojem pro velké ostrovní řeky, které slouží jako přírodní překážka před šířícími se požáry, jež letos vypukly v nižších polohách území. 

lemčík žlutočelý (amblyornis flavifrons)
lemčík žlutočelý (amblyornis flavifrons) | Foto: Stephen Richards / Conservation International

Předsedkyně Světového svazu na ochranu přírody (WCU) Jane Smartová řekla, že objev 52 druhů během jednoho roku je realistické číslo vzhledem k tomu, že podle odhadů vědců je na Zemi asi 15 milionů druhů.

"Je stále mnohem více druhů, které je ještě zapotřebí objevit," dodala.

Borneo je obzvláště důležité pro biodiverzitu, protože se na ostrově vyskytuje vysoký počet endemických druhů, což jsou tvorové trvale žijící jen na jednom místě, upozornila Smartová.

"Takže pokud ničíte malou oblast, vyhlazujete zároveň velkou část přirozeného prostředí těchto druhů," upozornila s tím, že jakmile jsou tito tvorové zničeni, je to navždy.

Foto: Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

ČTÚ chce kvůli omezené konkurenci regulovat trh mobilních dat, operátoři s tím nesouhlasí

Český telekomunikační úřad se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Hodlá proto O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Uvedli to zástupci ČTÚ na dotaz ČTK. Operátoři s výsledky analýzy nesouhlasí. Podle nich nereflektuje nejnovější vývoj na trhu. Regulace by platila po notifikaci Evropskou komisí, která by měla být hotova do poloviny příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy