Özil je oběť, ale může si za to sám, říká expert. Slavný fotbalista rozvířil debaty o integraci

Helena Truchlá Helena Truchlá
24. 7. 2018 17:50
Nechal se vyfotit s tureckým prezidentem Erdoganem, po měsících mlčení končí v německém národním týmu. Mesut Özil obviňuje fotbalové funkcionáře z rasismu.
Turecký prezident Erdogan a Mesut Özil po jeho pravici.
Turecký prezident Erdogan a Mesut Özil po jeho pravici. | Foto: Reuters

Berlín - Když se v květnu vyfotil Mesut Özil, německá fotbalová superstar s tureckými předky, s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, sesypala se na hlavu mladého hráče vlna kritiky. 

Německo tehdy Erdoganovi nedovolilo vést volební kampaň pro turecké občany, kterých ve spolkové republice žije asi milion a půl. Turecký prezident v červnových volbách vyhrál, upevnil svou pozici autoritáře a fotka s fotbalistou byla podle kritiků součást neoficiální propagace.

Özil se k celé záležitosti dlouhé měsíce nevyjadřoval. Po prohře na fotbalovém šampionátu v Rusku ale opustil německý národní tým. I kvůli údajnému rasismu.

Některé známé osobnosti tureckého původu s takovým postojem nesouhlasí. "Pózování s autokratem Erdoganem je projev neúcty ke všem, kteří sedí v tureckých věznicích," okomentoval Özilův konec čelný představitel německých Zelených Cem Özdemir pro německý rozhlas. 

Özilův tým na ruském šampionátu utrpěl historickou ostudu, když vypadl hned v základní skupině. A mladý fotbalista, narozený v západoněmeckém Gelsenkirchenu tureckým rodičům, byl téměř ztělesněním selhání integrace. V neděli proto Özil po bezmála deseti letech v reprezentaci skončil. 

"Jsem Němec, když tým vyhrává, ale Turek, když prohrává," napsal v neděli na sociální sítě, kde ho sledují desítky milionů lidí. "Kvůli rasismu a neúctě už nebudu nadále hrát v německém národním týmu," obrátil se jmenovitě na šéfa německého fotbalového svazu Reinharda Grindela. 

Turecký prezident Özilovi po oznámení konce v reprezentaci telefonoval, aby mu vyjádřil svůj souhlas a podporu. Fotbalista nesouhlasí, že by ho Erdogan využil. "Pro mě ta fotka nebyla o politice nebo o volbách, ale o respektu k nejvyššímu úřadu v zemi mojí rodiny," vyznává se ve svém prohlášení. 

Vzdušné zámky

Německá vládní komisařka pro integraci Annette Widmann-Mauzová (CDU) se nicméně domnívá, že fotbalista podcenil váhu politických okolností, když se s Erdoganem nechal vyfotit. "Se vší úctou k jejich rodinným kořenům, hráči národního týmu se musí vyrovnat s kritikou, pokud se nabídnou jako nástroj volební kampaně," myslí si. 

Nejkritičtější hlasy na adresu hráče, který z reprezentace odchází po 92 odehraných zápasech, nepřekvapivě zaznívají z protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). "Je to typický příklad selhání integrace příliš velkého počtu imigrantů z tureckých muslimských kulturních kruhů," nechala se slyšet jedna z šéfek AfD Alice Weidelová. 

Podporu Özilovi naopak vyjádřila Katarina Barleyová, ministryně spravedlnosti (SPD). Je podle ní alarmující, když někdo jako Mesut Özil už nechce v Německu nadále být kvůli rasismu.

Některá zahraniční média píší o "zřícení vzdušných zámků integrace" nebo o "pošramoceném mýtu pestrého národního týmu". Tento názor ale spolkový ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD) nesdílí.

"Nemyslím, že případ multimilionáře žijícího a pracujícího v Londýně nám dává informaci o možnostech integrace v Německu," citoval ho na Twitteru server Deutsche Welle.

Oběť i viník

Podle Özkana Ezliho, experta na migraci z univerzity v jihoněmecké Kostnici, je celý případ příliš komplikovaný, aby se dal snadno zařadit do škatulky rasismu. "Özil je částečně oběť, ale částečně si za to také může," říká Ezli v deníku Süddeutsche Zeitung. 

"Dopustil, aby ta fotka vznikla, aby se zveřejnila, a nic k tomu od té doby neřekl," vysvětluje. Podle Ezliho tak sám hráč dopustil, aby na veřejnosti převážil názor, že skutečně Erdogana podporuje.

"Pro sport, jako branži, která žije z reklamy, je tohle extrémně těžká situace," dodává.

Německo vítězí kvůli rozmanitosti

Že má Německo důvod se znepokojovat, si myslí berlínský pověřenec pro integraci a migraci Andreas Germershausen. "Když Özil říká, že Němcem smí být jenom, když vyhrává, je to něco, na co musíme reagovat," říká v rozhovoru pro server Deutsche Welle.

"V roce 2014 patřili Mesut Özil, Ilkay Gündogan nebo Miroslav Klose prostě k nám," vzpomíná na další hráče jiného než německého původu. "Teď ty samé lidi využíváme jako obětní beránky, protože jsme prohráli. Ale Německo vyhrává právě kvůli rozmanitosti," říká v rozhovoru.

Stejně jako Mesut Özil zmiňuje také Germershausen svazového šéfa Reinharda Grindela. "Dříve bylo v německém fotbalu mnohem více rasismu, vyděsilo mě však, jak se tyhle agresivní postoje rychle vrátily," říká.

Grindel je bývalým členem německého parlamentu za konzervativní stranu kancléřky Merkelové. Svého času se nechal slyšet, že multikulturalismus je mýtus a životní lež, jak upozornil britský deník The Guardian. 

Integraci budeme podporovat i dál

Na fotbalistovo nedělní ukončení působení v reprezentaci zareagoval fotbalový svaz až v pondělí. V prohlášení se ohradil proti jeho obviněním z rasismu, integraci prý naopak podporuje a podporovat i bude.

Reinhard Grindel do úterního večera Özilovo oznámení nijak nekomentoval, stejně jako reprezentační trenér Joachim Löw, který tráví dovolenou na Sardinii. Německá média mluví o "nepříjemném překvapení na lehátku", když poukazují na to, že fotbalista o svém plánovaném konci předem nikomu neřekl. 

Video: Turecko, země jednoho muže

Erdogan dal lidem chléb, ale vzal jim svobodu, Turecko už není parlamentní demokracie, ale centrálně řízený systém, říká novinář | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 17 minutami

Labouristé pozastavili členství expředsedy Corbyna, důvodem je antisemitismus

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to ve čtvrtek omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Corbyn má po dobu vyšetřování pozastavené členství ve straně a v jejím poslaneckém klubu, a to kvůli svým vyjádřením a neochotě je následně odvolat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření labouristů.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Ekonomika USA ve čtvrtletí rostla rekordním tempem 33,1 procenta

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy