Zrychlíme obohacování uranu, oznámil Írán

Zahraničí Zahraničí
31. 1. 2013 11:22
Zmodernizuje své jaderné zařízení v Natanzu
Jaderné zařízení v Natanzu.
Jaderné zařízení v Natanzu. | Foto: maps.google.com

Teherán/Vídeň - Írán chce v brzké době zásadním způsobem zmodernizovat svůj kritizovaný jaderný program.

Režim prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) dopisem oznámil, že ve svém zařízení v Natanzu nainstaluje tisíce výkonnějších centrifug, které mu pomohou s rychlejším obohacováním uranu.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje. List z 23. ledna by podle ní mohl zvýšit obavy Západu.

Modernější centrifugy typu IR2m totiž umožňují obohacovat uran dvakrát až třikrát rychleji než současné vybavení. A ačkoliv Teherán tvrdí, že jeho program je striktně mírový, Spojené státy mají se spojenci obavy ze snah režimu vyrobit atomovou zbraň.

Jak připomíná ČTK, zpráva přichází v předvečer pátečního zahájení devítidenních oslav 34. výročí vítězství islámské revoluce v Íránu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 23 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy