Zrušte sankce a dejte nám peníze, žádá Mugabe Západ

Naďa Straková
20. 3. 2009 13:03
Zimabwský prezident chce oživit zdevastovanou ekonomiku, bez pomoci zvenčí se neobejde
Sankce ze strany Západu jsou nelidské a kruté, říká prezident Mugabe
Sankce ze strany Západu jsou nelidské a kruté, říká prezident Mugabe | Foto: Reuters

Harare - Zimbabwský prezident Robert Mugabe vyzval mezinárodní společenství, aby poskytlo zdevastovanému hospodářství jeho země pomoc ve výši 5 miliard amerických dolarů (110 miliard Kč).

Kromě toho Mugabe, který je u moci od roku 1980 a podle řady kritiků je osobně zodpovědný za zbídačení kdysi prosperující země, vyzval Evropskou unii a USA, aby zrušily sankce, které proti Zimbabwe v minulosti uvalily.

Mugabe svou výzvu pronesl v Harare na setkání se zástupci podnikatelské sféry a vládními představiteli, kde také představil svůj nový Krátkodobý krizový plán na záchranu zkolabované ekonomiky.

"Jménem celé vlády a zimbabwského lidu říkám: Přátelé Zimbabwe, prosím přijďte nám na pomoc," pronesl na setkání Mugabe.

Jeho plán počítá s uvolněním přísně kontrolovaných cen, jejichž zavedení způsobilo nárůst černého trhu a hyperinflace. Mugabe by také rád oživil zdevastované zemědělství a obnovil těžbu nerostných surovin, průmyslovou výrobu a turismus.

Zboží se do zimbabwských obchodů pomalu vrací, ale jen za dolary. V odlehlých částech země však distribuce stále pokulhává. V obchodu řetězce Spar v městečku Chiredzi si můžete koupit jen brambory.
Zboží se do zimbabwských obchodů pomalu vrací, ale jen za dolary. V odlehlých částech země však distribuce stále pokulhává. V obchodu řetězce Spar v městečku Chiredzi si můžete koupit jen brambory. | Foto: Naďa Straková

Země se nachází ekonomicky na dně, inflace dosáhla neměřitelné výše, nefunguje průmyslová ani zemědělská výroba a investoři ze země odešli kvůli sankcím a ekonomické i politické situaci. Kdysi všemi v regionu obdivované zdravotnictví se potýká s epidemií cholery, která už zabila 4000 lidí.

"Nelidské a kruté"

Hlava zimbabwského státu mimo jiné volá po zrušení zákazu vydávání víz a zmrazení bankovních kont, které minulá americká administrativa uvalila na něj samotného a jeho nejbližší okolí.

"Vyzývám Evropskou unii a Spojené státy, aby zrušily sankce, které jsou nelidské, kruté a neopodstatněné. Velmi nám uškodily," uvedl ve svém projevu Mugabe.

Spojené státy však Mugabeho výzvu pohotově zamítly. "Mají před sebou ještě hodně dlouhou cestu, než budeme moci sankce zrušit," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Robert Wood na setkání s novináři.

Ke zrušení sankcí vyzval západní státy nedávno i premiér Morgan Tsvangirai.

Za zrušení sankcí oroduje také zimbabwský premiér Tsvangirai
Za zrušení sankcí oroduje také zimbabwský premiér Tsvangirai | Foto: Archiv EK

"Vyzývám mezinárodní společenství, aby uznalo naše snahy a všimlo si pokroku, který jsme v tomto ohledu učinili a aby... přistoupilo ke zrušení restriktivních opatření," pronesl Tsvangirai, který od února stojí v čele vlády národní jednoty mezi jeho Hnutím za demokratickou změnu (MDC) a Mugabeho Africkým národním svazem Zimbabwe-Vlasteneckou frontou (ZANU-PF).

První vlaštovka: Austrálie

Americký prezident však Tsvangiraiovo volání o pomoc nevyslyšel a na začátku března sankce vůči Zimbabwe prodloužil o další rok. Podle Obamovy administrativy USA nemohou podporovat nynější sdílení moci mezi MDC a ZANU-PF, když zůstává Mugabe prezidentem a ve vládě jsou jeho lidé.

Sankce zatím neruší ani Evropská unie, která si chce počkat, jakým způsobem bude dohoda mezi Tsvangiraiem a Mugabem naplňována v praxi. Pravomoci premiéra ve vládě národní jednoty totiž nejsou zcela jasné.

Ne všichni se však k Zimbabwe staví zády. Austrálie minulý týden oznámila pomoc ve výši 6,4 milionu amerických dolarů (140 milionů Kč).

 

Právě se děje

Další zprávy