Zrušit sankce proti Rusku už nechtějí jen Maďaři a Miloš Zeman. Otáčejí i němečtí politici

Martin Novák Martin Novák
27. 5. 2016 6:10
V německé sociální demokracii roste odpor vůči postoji, který zaujímá k Rusku kancléřka Angela Merkelová. I šéf strany Sigmar Gabriel hovoří o možném "změkčení" sankcí. Propuštění Nadiji Savčenkové ale zřejmě stačit nebude. EU o prodloužení sankcí uvalených na Rusko před dvěma lety kvůli válce na Ukrajině rozhodne v červenci.
MIloš Zeman a Vladimir Putin.
MIloš Zeman a Vladimir Putin. | Foto: Koláž: Reuters, Lukáš Bíba

PrahaRusko prezentuje propuštění ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkové jako vstřícný krok, který může vést k ukončení protiruských hospodářských sankcí Evropské unie. Uvalených na Moskvu kvůli politice vůči Ukrajině a anexi Krymu.

Zastánce v tomto směru má. Pro zrušení sankcí je Maďarsko, momentálně vedle Řecka zřejmě největší spojenec Ruska uvnitř EU. Ve středu – tedy v den propuštění Savčenkové – jednal v Budapešti ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a z jeho schůzky s maďarským premiérem Viktorem Orbánem nejsou známé žádné informace.

Na Žofíně zase hovořil český prezident Miloš Zeman, který vyzval naopak k co největší "výměně turistů, studentů, podnikatelů a politiků" mezi Českou republikou a Ruskem.

Sankce zůstanou, ale...

O dalším prodloužení sankcí, přijatých před dvěma lety, má Evropská unie jednat na summitu v červenci.

Na tom, že mají ještě zůstat v platnosti, trvá německá kancléřka Angela Merkelová. Na Twitteru se ve stejném duchu vyslovil i předseda Rady Evropské unie Donald Tusk.

Ruský list Kommersant cituje vysoce postaveného diplomata členské země EU, který označil osvobození ukrajinské pilotky za krok správným směrem, ale vyloučil, že odpovědí bude konec sankcí.

Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová řekla minulý týden v rozhovoru pro deník Die Welt, že sankce budou prodlouženy.

Změna na německé levici

V Německu se ovšem pohled na protiruské sankce mění zejména na levici.

"V Evropské unii narůstá nesouhlas s prodlužováním sankcí vůči Rusku. Ve srovnání s loňským rokem bude obtížnější zaujmout společnou pozici v této otázce," uvedl ve čtvrtek během návštěvy Vilniusu německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Podle deníku Bild jednoznačně sílí odpor proti dalšímu prodloužení sankcí v německé sociální demokracii, která je vládním partnerem křesťanských demokratů Angely Merkelové.

Premiér spolkové země Meklenbursko – Přední Pomořansko Erwin Sellering vyzývá k jejich ukončení a vicekancléř Sigmar Gabriel se vyslovil pro jejich "změkčení". Pokud se začaly plnit minské dohody o míru na Ukrajině, musí to také začít vést ke zmírnění sankcí," prohlásil.

Žádná strana nemá mít navrch

Sankce vůči lidem, kteří jsou na sankčním seznamu a neměli by mít přístup do členských zemí Evropské unie, nejsou stoprocentně dodržovány. Francie například minulý týden dovolila přijet do Paříže ruskému ministru zemědělství Alexandru Tkačevovi, přestože je na seznamu lidí spojovaných přímo s anexí Krymu.

Ruský prezident Vladimir Putin jede v pátek do Atén a v komentáři speciálně napsaném pro řecký deník Kathimerini prohlásil, že problémy mezi Ruskem a Evropskou unií nyní považuje za řešitelné.

"Abychom se vrátili k partnerství, musíme odmítnout pokřivenou logiku, podle které má jedna strana navrch. Všichni musejí vzít vážně v potaz názory a zájmy těch druhých," napsal ruský prezident.

Hospodářské embargo EU spolu s nízkými cenami ropy vedlo v Rusku k poklesu ekonomiky.

 

Právě se děje

Další zprávy