Uber zrušil jízdu nemocné Brazilce. Její syn si pak objednal vraždu taxikářů

Jana Václavíková Jana Václavíková
20. 12. 2019 20:38
Pět řidičů taxislužeb fungujících přes mobilní aplikaci obdrželo v pátek 13. prosince žádost o jízdu z chudé čtvrti brazilského města Salvador. Když na místo přijeli, čekali na ně ozbrojení muži. Čtyři z nich zastřelili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Mezi řidiči byl i Nivaldo Santos Vieira, který žádost o jízdu obdržel v ranních hodinách. Muži s pistolemi ho na místě vylákali z auta a zavedli do blízké chatrče, kde drželi další čtyři řidiče. Jeden z nich byl mrtvý. Muži Vieirovi svázali ruce, bili ho a začali mučit. Používali k tomu i mačety.

"Řekli, že nás krutě zabijí. Pořezali jednoho z mužů mačetou po celém těle, a pak ho zastřelili. Bylo to hrozné, opravdu hrozné," popsal podle lokálního deníku Cadeias událost Vieira, kterému se podařilo uniknout z chatrče ve chvíli, kdy jeden řidič popadl zbraň jednoho z útočníků. Lesem doběhl až na místo, kde se mu podařilo kontaktovat policisty, ti na místo ale přijeli pozdě.

Útočníci ujeli v autě. Dva z nich nakonec při přestřelce zemřeli. Muže, který si vraždy řidičů pravděpodobně objednal, našla policie v pondělí. Někdo ho zastřelil.

Policie přišla s překvapivým vysvětlením, proč k vraždám došlo. "Jedna z linek vyšetřování ukazuje na pomstu řidičům poté, co byla jízda taxislužbou zrušena," cituje britský deník The Guardian policii. Jízdu přes aplikaci Uber si údajně měla objednat nemocná matka iniciátora vražd, auto ale nikdy nepřijelo, přibližuje detaily guvernér spolkového státu Rui Costa.

Nebezpečné povolání

Událost popudila ostatní řidiče taxislužeb, kteří demonstrovali před budovou lokální vlády. Protestu se zúčastnilo asi pět tisíc řidičů požadujících větší ochranu od státu. "Stává se to běžně, ale vláda proti tomu nic nedělá," řekl místnímu serveru Bahia Atila Santana, prezident asociace řidičů ve stejnojmenném brazilském státě.

Rostoucí násilí zaznamenali řidiči už v roce 2016, kdy aplikace začaly nabízet možnost zaplacení jízdy hotově, do té doby platba probíhala pouze přes aplikaci. Zákazníci se nově mohli registrovat pod falešným jménem, které nebylo ověřeno platební kartou, což zhoršilo možnost jejich dohledání. Podle agentury Reuters tím vzrostl počet napadení řidičů až desetkrát.

Změna systému přihlašování a ověřování identity zákazníků však v Brazílii zavedli až v září, kdy vyšla kniha Mikea Isaaca. Ten historii taxislužby Uber mapuje a na nebezpečí, které na řidiče za volantem čeká, upozorňuje. "Útočníci auta okrádají, zapalují nebo obtěžují, či dokonce vraždí řidiče," cituje z knihy server Business Insider

Do vydání knihy v září Isaac uvedl, že došlo nejméně k 16 vraždám řidičů. Nejnovější vývoj jejich počet navýšil na více než 20.

Podle Atily Santany by se zákazníci měli vybírat stejně pečlivě jako samotní řidiči. "Společnosti nechtějí víc byrokracie, protože zákazníci přináší peníze. Vystavují řidiče ale riziku," řekl britskému deníku The Guardian.

Video: Bachaři v Rio de Janeiro překazili útěk drogového dealera. Snažil se prchnout převlečen za ženu

Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 40 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy