Uber zrušil jízdu nemocné Brazilce. Její syn si pak objednal vraždu taxikářů

Jana Václavíková Jana Václavíková
20. 12. 2019 20:38
Pět řidičů taxislužeb fungujících přes mobilní aplikaci obdrželo v pátek 13. prosince žádost o jízdu z chudé čtvrti brazilského města Salvador. Když na místo přijeli, čekali na ně ozbrojení muži. Čtyři z nich zastřelili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Mezi řidiči byl i Nivaldo Santos Vieira, který žádost o jízdu obdržel v ranních hodinách. Muži s pistolemi ho na místě vylákali z auta a zavedli do blízké chatrče, kde drželi další čtyři řidiče. Jeden z nich byl mrtvý. Muži Vieirovi svázali ruce, bili ho a začali mučit. Používali k tomu i mačety.

"Řekli, že nás krutě zabijí. Pořezali jednoho z mužů mačetou po celém těle, a pak ho zastřelili. Bylo to hrozné, opravdu hrozné," popsal podle lokálního deníku Cadeias událost Vieira, kterému se podařilo uniknout z chatrče ve chvíli, kdy jeden řidič popadl zbraň jednoho z útočníků. Lesem doběhl až na místo, kde se mu podařilo kontaktovat policisty, ti na místo ale přijeli pozdě.

Útočníci ujeli v autě. Dva z nich nakonec při přestřelce zemřeli. Muže, který si vraždy řidičů pravděpodobně objednal, našla policie v pondělí. Někdo ho zastřelil.

Policie přišla s překvapivým vysvětlením, proč k vraždám došlo. "Jedna z linek vyšetřování ukazuje na pomstu řidičům poté, co byla jízda taxislužbou zrušena," cituje britský deník The Guardian policii. Jízdu přes aplikaci Uber si údajně měla objednat nemocná matka iniciátora vražd, auto ale nikdy nepřijelo, přibližuje detaily guvernér spolkového státu Rui Costa.

Nebezpečné povolání

Událost popudila ostatní řidiče taxislužeb, kteří demonstrovali před budovou lokální vlády. Protestu se zúčastnilo asi pět tisíc řidičů požadujících větší ochranu od státu. "Stává se to běžně, ale vláda proti tomu nic nedělá," řekl místnímu serveru Bahia Atila Santana, prezident asociace řidičů ve stejnojmenném brazilském státě.

Rostoucí násilí zaznamenali řidiči už v roce 2016, kdy aplikace začaly nabízet možnost zaplacení jízdy hotově, do té doby platba probíhala pouze přes aplikaci. Zákazníci se nově mohli registrovat pod falešným jménem, které nebylo ověřeno platební kartou, což zhoršilo možnost jejich dohledání. Podle agentury Reuters tím vzrostl počet napadení řidičů až desetkrát.

Změna systému přihlašování a ověřování identity zákazníků však v Brazílii zavedli až v září, kdy vyšla kniha Mikea Isaaca. Ten historii taxislužby Uber mapuje a na nebezpečí, které na řidiče za volantem čeká, upozorňuje. "Útočníci auta okrádají, zapalují nebo obtěžují, či dokonce vraždí řidiče," cituje z knihy server Business Insider

Do vydání knihy v září Isaac uvedl, že došlo nejméně k 16 vraždám řidičů. Nejnovější vývoj jejich počet navýšil na více než 20.

Podle Atily Santany by se zákazníci měli vybírat stejně pečlivě jako samotní řidiči. "Společnosti nechtějí víc byrokracie, protože zákazníci přináší peníze. Vystavují řidiče ale riziku," řekl britskému deníku The Guardian.

Video: Bachaři v Rio de Janeiro překazili útěk drogového dealera. Snažil se prchnout převlečen za ženu

Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy