Zrušené lety, zavřené školy. Washington a východ USA se připravují na nevídanou sněhovou kalamitu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 22. 1. 2016 10:20
Východní pobřeží USA se chystá na sněhovou bouři, podle meteorologů může být nejsilnější za poslední desítky let. Americké letecké společnosti kvůli silnému sněžení už zrušily přes dva tisíce letů. Obávaný příval zimního počasí už připravil o život čtyři lidi ve státech Severní Karolína, Tennessee a v Marylandu, kteří zahynuli při dopravních nehodách.
Snímek NASA zachycující sněhovou bouři blížící se k východnímu pobřeží USA.
Snímek NASA zachycující sněhovou bouři blížící se k východnímu pobřeží USA. | Foto: Reuters

Washington - Sněhová vánice rekordních rozměrů zasáhne východní pobřeží USA.

Už více než dva tisíce letů zrušily americké letecké společnosti kvůli silnému sněžení, které má v příštích hodinách a dnech ještě výrazně zesílit. Metro v hlavním městě oznámilo, že na víkend přerušuje dopravu a obnovit ji hodlá až v pondělí, což je podle listu The Washington Post na tak dlouhou dobu vůbec poprvé za 40 let provozu druhé nejvytíženější podzemní dráhy v USA.

Uklízení sněhu před Bílým domem ve Washingtonu.
Uklízení sněhu před Bílým domem ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Obávaný příval zimního počasí už připravil o život čtyři lidi ve státech Severní Karolína, Tennessee a v Marylandu, kteří zahynuli při dopravních nehodách.

Silná bouře, která může být nejničivějších za několik posledních desetiletí, míří zejména na hlavní město Washington. Napadnout má až 70 centimetrů sněhu.

Národní meteorologická stanice vydala varování, že bouře "může od páteční do sobotní noci ohrožovat životy".

Ve čtyřmilionové metropoli ve čtvrtek napadlo zhruba jen dva a půl centimetru sněhu, ale doprava už byla zcela ochromena. V pátek podle meteorologů kromě dalších 70 centimetrů zasáhne město i silný vítr, který může dosáhnout rychlosti až 80 kilometrů za hodinu. Podle úřadů mohou jít způsobené škody do miliard dolarů.

Místní metro přerušilo dopravu a obnovit ji hodlá až v pondělí. Školy budou v pátek v hlavním městě a v přilehlých státech Virginie a Maryland uzavřeny. Zasedat nebude Senát amerického Kongresu, zrušeno bylo i chystané pondělní hlasování ve Sněmovně reprezentantů.

Kalamita má postihnout celé východní pobřeží USA. V řadě měst se už ve čtvrtek tvořily fronty před obchody s potravinami, protože lidé se chtěli předzásobit. Spolky na ochranu spotřebitelů varovaly před zdražováním.

Obyvatelé Washingtonu byli vyzváni, aby minimálně do neděle neopouštěli své domovy. Federální zaměstnanci dostanou v pátek v poledne volno, aby se včas stihli bezpečně dostat domů. Očekává se, že od pátečního odpoledne může napadnout až 5 centimetrů sněhu za hodinu.

Newyorská radnice vyzvala motoristy, aby o víkendu nevyjížděli. "Každý, kdo na víkend plánoval výlet, to musí pustit z hlavy," řekl na tiskové konferenci newyorský starosta Bill de Blasio.

Pokud se předpovědi skutečně naplní, bude blížící se bouře nejsilnější v historii Washingtonu. Největší sněhovou nadílku zažilo město v roce 1922, kdy napadlo 71 centimetrů.

Poslední silnou bouři zažilo hlavní město v roce 2010, kdy se na ulicích vytvořily půlmetrové závěje, které ho totálně ochromily. Trvalo několik dní, než se z kalamity opět vzpamatovalo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy