Egyptský bůh fotbalu: Salah dřel bídu u Nilu, dnes je megastar. V Británii mění vnímání muslimů

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 3. 5. 2018 9:28
Arabský svět dlouho čekal na velkou sportovní ikonu, které by se mladí na severu Afriky a Blízkém východě chtěli vyrovnat. Teď ji má. Liverpoolského kanonýra Mohameda Salaha.
Mohamed Salah
Mohamed Salah | Foto: ČTK

Káhira/Praha - Arabové jsou velcí milovníci fotbalu. Téměř v každé arabské zemi patří přenosy z evropské Ligy mistrů k nezbytnému televiznímu programu.

Teď mají fanoušci na Blízkém východě a v severní Africe konečně svoji vlastní hvězdu. Pětadvacetiletý střelec Liverpoolu Mohamed Salah je zejména v Egyptě víc než jen fotbalistou.

Muž, který ostrovní klub ve středu po jedenácti letech dovedl do finále Ligy mistrů, se stal vzorem pro mladé Egypťany a Araby. Díky skvělé formě může porazit Ronalda nebo Lionela Messiho v anketě Zlatý míč o nejlepšího fotbalistu Evropy. Letos v anglické Premier League nastřílel už 31 gólů.

Egyptské ulice zdobí jeho obrovské malby, všude se prodávají suvenýry se Salahem. Vystupuje ve vládou financované televizní kampani proti drogám. Skoro to vypadá, jako by vznikal nový náboženský směr. Salahfismus neboli uctívání Mohameda Salaha.

Na rozdíl od podobně znějícího salafismu, který se vyznačuje netolerancí vůči jiným názorům a je spojován s radikálním islamismem a terorismem, jsou příznivci "salahfismu" motivováni pozitivně.

Vidí, kam to mohou dotáhnout, když vydrží těžkosti a neuhnou při prvních neúspěších. Arabský svět ještě nikdy neměl tak úspěšného a obdivovaného sportovního hrdinu.

Pěšky na tréninky i několik kilometrů

Salah vyrůstal a s fotbalem začínal v chudé vesnici Nagríg v deltě Nilu. Na tréninky chodil pěšky několik kilometrů. Nejslavnější egyptský klub Zamalek o jeho služby nestál, tak to zkusil v zahraničí. Bydlel v levných hotelích a podnájmech.

Přes Basilej a Chelsea se dostal do Liverpoolu, kde by měl v příští sezoně podle návrhu nové smlouvy brát 180 tisíc liber týdně.

A pokud Salaha Liverpool prodá, rýsuje se rekordní částka v historii. Možná až k hranici čtvrt miliardy eur za přestup. Dosud nejvíce stál Brazilec Neymar, kterého Paris Saint-Germain získal loni z Barcelony za 220 milionů eur.

Salah dnes v rodném Nagrígu financuje sportovní centrum pro děti, které nese jeho jméno. To vyvolalo dokonce obchodní spor. Salahovo jméno a tvář propagují v Egyptě firmu Vodafone, zatímco konkurenční společnost WE, patřící armádě, nasadila jeho tvář i na své reklamy. Dokonce jimi polepila letadla - ovšem bez jeho svolení.

Také v Anglii Mohamed Salah budí nejen fotbalové nadšení.

"Máme v mešitách v Liverpoolu velkou radost. Salah a dění kolem něj přináší změnu ve vnímání muslimské víry. "Rozbíjí to strach a nesnášenlivost," řekl deníku The Sun Mumin Khan, jeden z představitelů liverpoolské muslimské komunity Abdullah Quilliam Society Mosque.

Salah je hluboce věřící a dává to i na hřišti najevo. Modlí se před výkopem zápasu i po vstřelených gólech.

"Jsme poslové dobrých věcí. Někdy tuto roli naplňujeme, někdy ne. Mohamed je v tuto chvíli skvělým vyslancem Egypta a celého arabského světa. Jsem tomu velmi rád," řekl německý trenér Liverpoolu Jürgen Klopp.

Vrchol salahomanie může nastat v červnu a červenci. Egypt hraje po 28 letech poprvé na mistrovství světa a se střelcem jako Salah může dojít daleko. Salahovu zemi potkal navíc příznivý los. Ve skupině se utká s domácím Ruskem, Uruguayí a arabským rivalem Saúdskou Arábií.

Video: Fanoušci FC Liverpool a AS Řím se před zápasem Ligy mistrů porvali

Fanoušci FC Liverpool a AS Řím se před zápasem Ligy mistrů porvali. Jeden měl v ruce i kladivo | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy