Nová ikona propagandy. Kreml vidí spásu ruské armády ve vojákovi s přezdívkou Kuzmič

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
23. 11. 2022 19:17
Kremelská propaganda má novou hvězdu, která by měla v době invaze na Ukrajinu pozvednout morálku Rusů. Nalezla ho ve správci oblíbené skupiny na sociální síti Telegram, který vystupuje pod přezdívkou Kuzmič. Ruská státní média nyní šíří jeho video, v němž nadává Ukrajincům, a výrazem kuzmič zároveň nazývají mobilizované muže starší 40 let bojující v armádních řadách.
Připojení dobytých ukrajinských oblastí k Rusku oslavila ruská státní propaganda velkým shromážděním na Rudém náměstí v Moskvě 1. října 2022.
Připojení dobytých ukrajinských oblastí k Rusku oslavila ruská státní propaganda velkým shromážděním na Rudém náměstí v Moskvě 1. října 2022. | Foto: ČTK/AP

Pod přezdívkou Kuzmič na Telegramu vystupuje skutečný voják, uralský bojovník kozáckého praporu Don, který spravuje účet Reverse Side of the Metal, spojovaný s žoldnéřskou Wagnerovou armádou, která na Ukrajině bojuje po boku ruských sil.

"Naším domovem jsou zákopy. Takto probíhala většina mého života. Zvykl jsem si, že mi umírají kamarádi, každý měsíc je jich méně, ale nelituji je, jsou to profíci. Sami si zvolili svůj osud," napsal Kuzmič koncem října na sociální síti Telegram. 

Následně ruská zpravodajská agentura Ura.ru zveřejnila video s jeho promluvou, kde tvrdí, že Ukrajinu vyčistí od fašismu: "Pánové 'Ukropové' (hanlivá ruská přezdívka pro Ukrajince, pozn. red.), zdravíme vás! Brzy vás vyřídíme a vyženeme z našich ruských zemí tuto rakovinu podobnou fašismu. Fašismus nevyhraje. Nemáme kam ustoupit, půjdeme až do konce. Vítězství bude naše!" 

Skutečný Kuzmič prý podle ruského novináře Dmitrije Stešina bojoval v ukrajinské Chersonské oblasti. "Několik měsíců spal na podlaze po mé levici v areálu praporu Vostok Doněcké lidové republiky u Mariupolu," vylíčil prokremelskému bulvárnímu listu Komsomolskaja Pravda.

Voják také na Telegramu svou přezdívku Kuzmič použil jako generační označení pro asi 40 let staré mobilizované Rusy, kteří se podle něj "tvrdým podmínkám války" přizpůsobují rychleji než mladíci. Následně pojem kuzmič i jeho video začala šířit ruská propagandistická média. 

Prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci 21. září s cílem povolat do armády 300 tisíc rezervistů. Již dříve se v mediích objevovaly zprávy, že úřady mobilizované vojáky posílají na frontu bez výcviku a se špatným vybavením. Kreml tvrdí, že nábory záložníků už skončily, ruští právníci ale upozorňují, že mobilizace může podle zákona dál pokračovat.

Symboly invaze

Výraz kuzmič se poprvé objevil v 90. letech minulého století a původně označoval Rusy, kteří si chodili odpočinout na fotbalové zápasy, aniž by se o hru skutečně zajímali.

"Mnozí fotbaloví fanoušci odešli bojovat jako dobrovolníci už v létě, zatímco (generaci) kuzmičů hromadně povolali do armády až na podzim. Na Donbase ale bojují už od roku 2014. Před speciální operací byli jediní, koho jsem potkal v zákopech. Prošli si nejbeznadějnějším obdobím tohoto konfliktu, kdy se zdánlivě nebojovalo, ale každý den byli mrtví a ranění," tvrdí novinář Stešin s odkazem na boje na východě Ukrajiny, které roky nebyly tak intenzivní.

Již dříve ruská propaganda vytvořila ze dvou skutečných lidí symbol invaze. Jedním z nich se stala devětašedesátiletá Anna Ivanovna z Charkova. Bez jejího vědomí ji na billboardech a plakátech označila jako "Bábušku Z", vítající ruské vojáky. Kremelská média rovněž využívala obraz chlapce Aljoši z Bělgorodské oblasti, který prý "denně zdraví ruské vojenské konvoje a sní o kariéře tankisty". 

Oblíbený Telegram

Výrazu kuzmič se kromě ruských médií chytil i gubernátor separatistické samozvané Doněcké lidové republiky Pavel Gubarec, který se tak sám označuje. "Důležitou charakteristikou naší generace je výchova. Vštěpovali nám myšlenku cti, povinnosti a služby," napsal na Telegramu. Kuzmiči jsou podle něj ti vojáci, kteří zachrání Rusko "v těchto těžkých a neklidných časech".

Zástupkyně šéfredaktora listu Rossija Segodňa Natalia Losevová dokonce na Telegramu napsala, že existují i "sestry kuzmičovy" - ženy po čtyřicítce, které podporují své muže v armádě. "Dívky stojí jako jednotný pancíř kolem svých ruských mužů. Jsou silní, aktivní a téměř bez emocí. (…) Matky vojáků a sestry kuzmičovy zabalí termoprádlo a proteinové tyčinky. A nepochybně vyhrají," uvedla Losevová.

V Rusku oblíbená sociální síť Telegram se během války na Ukrajině stala ještě populárnější poté, co cenzurní úřad Roskomnadzor postupně zakázal opoziční nezávislá média. Platformu k šíření svých názorů využívají ruští politici, novináři nebo například anonymní účty, které zde šíří proválečné názory nebo dezinformace.

Video: Rusové oslavují ostřelování Ukrajiny (12. 10. 2022)

Drtivé většině Rusů stačí propaganda o úspěších Kremlu, další informace vůbec nepotřebují, říká z Moskvy novinář Just. | Video: Aktuálně.cz, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy