Surfař se zřejmě pustil do zakázané oblasti. Stálo ho to život

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2019 21:51
U pobřeží francouzského ostrova Réunion dnes žralok zabil 33letého surfaře. Podle francouzských médií se muž nacházel v zakázané zóně. Útoky žraloků na sportovce a rybáře nejsou na Réunionu výjimečné. Od roku 2011 zabili už 11 lidí.
Žralok, ilustrační foto.
Žralok, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Surfař dnes odpoledne zmizel z hladiny nedaleko městečka Saint-Leu na západním pobřeží Réunionu, který leží v Indickém oceánu. Později jeho tělo moře vyplavilo. Podle zdravotníků mu žralok utrhl nohu.

Od začátku roku jde na Réunionu už o druhý případ útoku žraloka. Na konci ledna zabil tento mořský dravec rybáře v ústí jedné z místních řek do moře. Celkem je dnešní napadení žralokem od roku 2011 už čtyřiadvacáté. V jedenácti případech lidé zraněním podlehli.

Úřady ostrova, který je jedním z nejvzdálenějších regionů Evropské unie, už v roce 2013 vyhlásily kvůli množícím se útokům žraloků zakázané zóny. Podle francouzských médií se dnes napadený surfař nacházel v jedné z nich.

Nejvyšší varování před útokem žraloka bělavého vydaly úřady na Réunionu naposledy dnes ráno, tedy několik hodin před surfařovou smrtí.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy