Žralok v Hurgadě napadl 68letou Rakušanku. Žena doplavala na břeh, poté ale zemřela

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 7. 2022 18:39
Žralok v egyptském přímořském resortu Hurgada napadl a smrtelně zranil ženu z Rakouska. Osmašedesátileté ženě se i se zraněními podařilo doplavat zpátky na břeh, cestou do nemocnice ale utrpěla infarkt. Informovala o tom agentura APA, podle které páteční smrt rakouské občanky v Egyptě dnes potvrdilo rakouské ministerstvo zahraničí.
Žralok, ilustrační snímek.
Žralok, ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock.com

Žralok podle místních médií měřil zhruba dva metry, ženě ukousl ruku a nohu v zátoce jižně od Hurgady. Žena podle rakouského bulvárního listu Kronen Zeitung plavala v době napadení v oblasti vyhrazené pro plavce a ohraničené bójemi. Na nohou měla plavecké ploutve.

Útoku podle webu britského bulvárního listu Daily Mail přihlížela z břehu řada turistů. Místní úřady pláž a okolní oblast po incidentu na tři dny uzavřely.

Žena podle rakouského ministerstva zahraničí pocházela z Tyrolska. Rakouské velvyslanectví v Egyptě je v kontaktu s její rodinou i místními úřady. APA s odvoláním na další média píše, že Rakušanka byla provdaná za Egypťana a žila nedalo místa neštěstí.

Agentura APA uvedla, že celosvětové statistiky za loňský rok evidují 73 případů napadení člověka žralokem. Devět lidí na následky zranění zemřelo. Nejvíce případů zaznamenali v USA a v Austrálii.

V Egyptě jsou případy napadení žralokem spíše výjimečné. V Rudém moři, u kterého letovisko Hurgada leží, žije více než 40 druhů žraloků; někteří z nich mohou způsobit smrtelná zranění. Například v říjnu 2020 připravil žralok u egyptského letoviska Šarm aš-Šajch o ruku dvanáctiletého ukrajinského turistu a egyptského průvodce o nohu. V roce 2018 zemřel v egyptském letovisku Marsá Alam český turista, kterého napadl žralok.

VIDEO: Žralok versus želva. Fotograf natočil neskutečný souboj s nečekaným vítězem

Video: Associated Press, Video
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy