Zpráva pro budoucí potomky lidstva. NASA vyšle do vesmíru časovou schránku

Jana Václavíková Jana Václavíková
15. 7. 2021 13:38
V říjnu odstartuje ze Země vesmírná sonda s názvem Lucy, aby prozkoumala asteroidy kolem Jupiteru. Bude mít ale i další misi: předat potomkům lidí za statisíce nebo možná až miliony let zprávu o současné civilizaci.
Vesmírná sonda Lucy.
Vesmírná sonda Lucy. | Foto: Nasa.com

Ti, kdo sondu v budoucnu odchytí, z ní například zjistí, v jakém postavení byla sluneční soustava v den jejího startu - tedy 16. října 2021. Na plaketě ale budou umístěny i citace různých významných osobností.

"Budoucí lidé" si tak budou moci přečíst poselství od vědce Alberta Einsteina, vůdce hnutí za práva Afroameričanů Martina Luthera Kinga, polské spisovatelky Olgy Tokarczukové, popularizátora astronomie Carla Sagana, mladé básnířky Amandy Gormanové nebo členů hudební skupiny The Beatles.

"My, zvídaví lidé Země, jsme vyslali tuto robotickou vesmírnou loď prozkoumat nedotčená malá tělesa kroužící u největší planety naší sluneční soustavy. Snažili jsme se vystopovat náš původ tak, jak nám to důkazy dovolily. I když jsme se dívali do naší dávné minulosti, mysleli jsme dopředu na den, kdy vyzvednete tuto relikvii," napsala na ni například americká spisovatelka zabývající se vědeckými tématy Dava Sobelová.

Výčet dalších autorů a jejich citace si můžete přečíst zde

Americký vesmírný úřad NASA, který stojí za misí Lucy, doufá, že výzkum vesmíru bude pokračovat i v budoucnu. "Jednoho dne astro-archeologové při cestě mezi planetami vyzvednou tuto loď jako artefakt doby, kdy lidstvo udělalo své první kroky k výzkumu naší sluneční soustavy," uvádí na svých stránkách

Umístění zprávy na loď prozkoumávající vesmír není pro NASA žádnou novinkou. Vzkaz pro mimozemské civilizace nesly už sondy Pioneer 10 a 11, které se vydaly mimo naši sluneční soustavu už v první polovině 70. let, a o pár let později také sondy Voyager 1 a 2.

Nová sonda Lucy ale jako první ponese zprávu pro civilizace, které budou obývat Zemi nebo naši sluneční soustavu za stovky tisíc až miliony let. Lucy se totiž po dokončení své mise nevrátí, ale bude se pohybovat mezi Jupiterem a Zemí. 

Fosilie z počátku sluneční soustavy

Z mise by ale mělo lidstvo těžit už v současnosti. Lucy totiž poletí k takzvaným Trojským asteroidům, které jsou gravitací chyceny na oběžné dráze Jupiteru a které tak planetu "pronásledují". Dosud je nikdo neprozkoumal a podle NASA jsou to v podstatě vesmírné fosilie - pochází z doby vzniku planety.

Lucy jich v následujících dvanácti letech prozkoumá až osm, které poletí po šesti různých drahách. Podle NASA zatím žádná jiná vesmírná mise necestovala na tolik různých lokací.

Úřad doufá, že se mu podaří lépe porozumět evoluci naší sluneční soustavy. Proto byl pro misi zvolen i název Lucy - stejné označení dostaly lidské fosilie objevené v 70. letech minulého století, které vědcům pomohly s pochopením lidské evoluce, uvádí server Gizmodo.

Video: Přiblížení sondy Voyager 1 k Jupiteru v roce 1979

Přiblížení sondy Voyager 1 k Jupiteru v roce 1979 | Video: NASA
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy