Zpráva Amnesty viní Bahrajn: Mučíte děti

ČTK ČTK
16. 12. 2013 22:15
Nejméně 110 dětí ve věku 16 až 18 let bylo během protestů ve věznici pro dospělé.
Protesty v Bahrajnu.
Protesty v Bahrajnu. | Foto: Reuters

Dubaj - Organizace na obranu lidských práv Amnesty International obvinila Bahrajn z mučení dětí zatčených během nepokojů, které zemí zmítají od roku 2011.

V prohlášení, o němž informovala agentura AFP, organizace uvádí, že v uplynulých dvou letech byly desítky zadržených dětí bity a mučeny a některé byly přinuceny k doznání pod pohrůžkou znásilnění.

"Zatýkáním a vězněním nezletilých podezřelých projevují úřady v Bahrajnu zjevné pohrdání svými mezinárodními závazky v oblasti lidských práv," tvrdí zástupce šéfa Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku Saíd Bumadúa.

"Všechny děti mladší 18 let, u nichž se neprokázalo spáchání trestného činu, musejí být okamžitě propuštěny," žádá Bumadúa a vyzývá úřady v Manámě, aby prošetřily "veškerá obvinění z mučení a zneužívání" zadržených mladistvých.

Zadržováno bylo nejméně 110 dětí

Podle AI bylo nejméně 110 dětí ve věku od 16 do 18 let drženo ve věznici pro dospělé Dry Dock v době, kdy byly vyšetřovány nebo souzeny za účast na demonstracích.

Odsouzené děti mladší 15 let, zadržované v zařízení pro mladistvé, se zase podle zprávy AI stávají oběťmi zneužívání v noci. Sociální pracovníci totiž působí v zařízení jen přes den, zatímco večer předávají děti policejnímu dozoru.

Foto: Reuters

Amnesty International v prohlášení poukazuje na fakt, že Bahrajn je signatářem Úmluvy OSN o právech dítěte (UNCRC), a zdůrazňuje, že tato konvence výslovně zakazuje mučení nebo jakékoliv jiné kruté, nelidské a ponižující zacházení.

Při protestech zemřelo 89 lidí

Při demonstracích v Bahrajnu zahynulo podle opozice za dva roky 89 lidí. Protesty organizují většinoví šíité, kteří si chtějí touto cestou vymoci větší podíl na politickém rozhodování v království, v němž vládne sunnitská dynastie Chalífů.

Opozice také žádá demokratické reformy, především vznik konstituční monarchie s premiérem, který by vzešel z parlamentní většiny.

Bahrajnské vedení vystavené neustávajícím protestům letos v létě zpřísnilo tresty pro organizátory demonstrací a zavedlo trest smrti nebo doživotního vězení v případě, že si takové akce vyžádají mrtvé nebo zraněné. Zakázány byly také demonstrace v metropoli Manámě.

 

Právě se děje

Další zprávy