Zpoždění 75 let. V Polsku explodovala obávaná bomba, v detailu to zachytily kamery

Aktuálně.cz ČTK Aktuálně.cz, ČTK
14. 10. 2020 11:00
Ve Svinoústí (Świnoujście) na severozápadě Polska v pondělí pod vodou explodovala patrně největší bomba, která v Evropě zůstala od dob druhé světové války. Podle portálu onet.pl se nikomu nic nestalo a zřejmě nevznikly ani žádné materiální škody. Pyrotechnici původně chtěli britskou bombu typu Tallboy zlikvidovat metodou podzvukového spalování.
V Polsku pod vodou vybuchla bomba, již zneškodňovali vojáci | Video: Reuters

"Objekt lze uznat za zneškodněný, už nebude představovat nebezpečí na plavební dráze Štětín - Svinoústí," cituje onet.pl Grzegorze Lewandowského z jednotky pobřežní ochrany. Někteří obyvatelé Svinoústí uvedli, že výbuch zaznamenali: lehce se zatřásla země a uslyšeli silnou ránu. Nyní budou potápěči prohlížet to, co z bomby zůstalo.

Na více než než pět tun vážící bombu se přišlo loni v září při prohlubování kanálu mezi Svinoústím a Štětínem. Terčem Tallboye byl německý těžký křižník Lützow (původně kapesní bitevní loď Deutschland, než byla přejmenována a překlasifikována), který britské bombardéry zasáhly v roce 1945. Jedna z bomb ale zjevně cíl minula a selhaly i její roznětky.

Zneškodňování Tallboye začalo v pondělí a bylo původně plánováno na pět dní. Své domovy muselo kvůli tomu opustit 750 lidí bydlících v okolí 2,5 kilometru od bomby. Pak se do práce pustili potápěči, aby bombu očistili od nánosů na dně kanálu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy