Zpěvník rakouské FPÖ obsahuje antisemitské písně. Ministr dopravy a člen strany Hofer to popírá

ČTK ČTK
20. 2. 2018 19:59
Od začátku roku se jedná již o druhý skandál s antisemitským zpěvníkem. Tyto spolky mají blízky blízko k německému nacionalismu.
Norbert Hofer.
Norbert Hofer. | Foto: Reuters

Vídeň - Protiimigrační a protiislámské Svobodné strany Rakouska (FPÖ), na jejímž vzniku se po druhé světové válce podílela řada bývalých nacistů, se dotkl další skandál s antisemitským zpěvníkem. Informoval o tom týdeník Falter, podle něhož jde o nacionalistický spolek vedený jedním z funkcionářů strany, která je členem vládní koalice.

První aféra vypukla v lednu kolem buršáckého spolku Germania, jehož členem byl dnes již bývalý čelný dolnorakouský funkcionář FPÖ Udo Landbauer. Zpěvník této organizace obsahoval antisemitské texty, z nichž v jednom například zazněla výzva ke zplynování Židů.

Landbauer se po několika týdnech od vypuknutí aféry pod tlakem vzdal všech politických funkcí.

Buršácké spolky vznikly v 19. století jako liberální studentské organizace, nyní se ale hlásí k německému nacionalismu. Mnozí jejich členové mají blízko k FPÖ nebo jsou přímo ve straně.

V nové aféře jde o vídeňský buršácký spolek Bruna Sudetia, jehož předsedou je Herwig Götschober, tiskový referent v týmu ministra dopravy Norberta Hofera ze Svobodné strany Rakouska, píše týdeník Falter. Texty několika písní zahrnutých do zpěvníku obsahují urážlivá slova vůči Židům, dodal týdeník.

Podle vyjádření Hoferova ministerstva Götschober o tomto zpěvníku nic nevěděl. Exemplář, který má k dispozici, prý nevykazuje žádné podobnosti v obsahu ani v grafice s knihou, o níž časopis informuje.

Götschober má v kabinetu ministra Hofera na starosti oblast sociálních médií. Pokud jde o stranické záležitosti, ve vídeňské organizaci FPÖ se zabývá komunální politikou.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Navalnyj hlásí, že nemá cit v noze a ruce. Ukončí hladovku

Vězněný ruský oponent Kremlu Alexej Navalnyj oznámil, že ukončí protestní hladovku. Stále požaduje, aby ho prohlédl lékař, jehož si sám vybere. Nemá cit v noze a ruce.

Hladovku Navalnyj ohlásil 31. března ve snaze vynutit si náležitou lékařskou péči kvůli bolesti zad a ztráty citlivosti v nohou.

Lékaři ve čtvrtek projevili obavu o jeho život, pokud hladovku neukončí. Požádali rovněž o převoz Navalného z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy