Zotročených lidí přibývá, na černé listině je i Sýrie

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 6. 2012 11:36
Vyplývá to z nejnovější zprávy amerického ministerstva zahraničí
Sýrií už bezmála rok a půl zmítá násilí. To vede k nižší bezpečnosti v zemi.
Sýrií už bezmála rok a půl zmítá násilí. To vede k nižší bezpečnosti v zemi. | Foto: Reuters

Washington - Sýrie se nově zařadila mezi země, které nedostatečně potírají obchod s lidmi. Vyplývá to z každoroční zprávy amerického ministerstva zahraničí.

Česko se naproti tomu po roce vrátilo do nejlepší ze čtyř skupin. Tam patří země, které dodržují alespoň minimální pravidla stanovená USA pro to, aby se obchodu s lidmi zabránilo.

Spojené státy odhadují, že ve světě je celkově zotročováno 27 milionů lidí, většinou žen a dětí.

Těch, kteří byli přinuceni k prostituci či otrocké práci nebo byli nedobrovolně vtaženi do ozbrojených konfliktů, přitom přibývá. Jen loni jich úřady ve světě zaregistrovaly přes 42 tisíc, což je oproti roku 2010 nárůst o 9000.

Sýrie se do nejhorší skupiny dostala kvůli násilným nepokojům, které zemi sužují už přes rok. Na černé listině kromě ní figurují ještě Alžírsko, Středoafrická republika, Kongo, Kuba, Ekvádor, Rovníková Guinea, Eritrea, Írán, Severní Korea, Kuvajt, Libye, Madagaskar, Papua - Nová Guinea, Saúdská Arábie, Súdán, Jemen a Zimbabwe.

Česko: Lepší podmínky, ale malé postihy

Naproti tomu v nejlepší skupině je drtivá většina zemí Evropské unie, včetně Slovenska, nebo Austrálie. Co se České republiky týče, zpráva vyzdvihuje řadu opatření týkajících se regulace a kontrol agentur práce, která Praha loni přijala.

Jde například o povinnost uzavřít písemnou pracovní smlouvu a zajistit, že pracovník obsahu smlouvy rozumí, zákaz dočasného přidělování osob ze třetích zemí agenturami práce či trestní odpovědnost právnických osob. Mají příznivě přispět k prevenci obchodování s lidmi.

"Pracovní agentury měly v minulosti na svědomí závažné vykořisťování pracovníků a pracovnic přicházejících do ČR za prací ze zahraničí," upozornila Irena Konečná, ředitelka organizace La Strada, která se těmito problémy zabývá.

Opakovaně je ale ve zprávě zmíněn fakt, že obchodování s lidmi za účelem nucené práce a jiných forem vykořisťování je stále málo postihováno.

 

Právě se děje

Další zprávy