Znovu nás uvidíte. Rusové, kteří nenávidí Putina, popsali detaily "operace Belgorod"

pru ČTK pru, ČTK
25. 5. 2023 14:15
Ozbrojená skupina, která se hlásí k pondělnímu útoku na Belgorodskou oblast, ve středu oznámila, že chystá další vpád na ruské území. Plánovaná operace podle jejího velitele Denise Kapustina stále probíhá a bude mít údajně několik fází. "Měli byste být jen trochu trpěliví a počkat pár dní, než nás na té straně zase uvidíte," uvedl Kapustin na tiskové konferenci.
"První fázi považujeme za úspěšnou, ta už skončila. Ale operace pokračuje," uvedl Denis Kapustin, velitel Ruského dobrovolnického sboru. | Video: Reuters

Moskva v pondělí uvedla, že se ruské armádě podařilo ozbrojené skupiny z belgorodského regionu, který se nachází na hranicích s Ukrajinou, vytlačit. K zodpovědnosti za útok se poté přihlásila dvě uskupení - Ruský dobrovolnický sbor (RDK) a Legie Svoboda Rusku (LSR). Podle dostupných informací je tvoří zřejmě Rusové působící na Ukrajině. Kyjev přímé zapojení do střetů popřel.

Podívejte se na fotky fotoreportéra Aktuálně.cz z ukrajinského města Orichiv v Záporožské oblasti:

"Mohli jsme se (s ukrajinskou armádou) poradit. Řekli jsme: 'Dobře, myslíme si, že by byl správný útok na tohle nebo tamto, co myslíte? Je to přesvědčivé, je to správný cíl? Je to dobrý nápad? Měli bychom jít sem, měli bychom jít tam?'" řekl novinářům na ukrajinské straně hranice Kapustin, který se označuje za velitele Ruského dobrovolnického sboru. Posléze dodal, že Ukrajina podporuje jeho uskupení informacemi, palivem, jídlem a léky.

Na dotaz novinářů ohledně zpráv, že skupiny údajně použily k výpadu do Ruska vojenské vybavení poskytnuté Ukrajině Spojenými státy, přímo neodpověděl. Pouze popřel, že by doposud ve své misi využili americká terénní vozidla HMMWV, známá pod názvem Humvees. "Použili jsme zkrátka vozidla, která se nám podařilo ukořistit při našich předchozích operacích, abych tak řekl," dodal Kapustin.

Rovněž také naznačil, že západní vojenskou techniku ukořistilo Rusko v bitvě o východoukrajinský Bachmut a je možné ji poměrně snadno získat. "Chodí to tam a zpátky. Proto by se člověk neměl takovým věcem divit. Taková obrněná vozidla se dají koupit na černém trhu, stejně jako na soukromém trhu. To není nic supertajného," uvedl.

Při střetech podle jeho slov utrpěli zranění dva členové uskupení RDK. Zástupci Legie Svoboda Rusku, kteří se tiskové konference rovněž účastnili, informovali o dvou mrtvých a deseti zraněných ve svých řadách. Moskva dříve informovala o zabití více než 70 "ukrajinských nacionalistů".

Šéf poradenské společnosti Mayak Intelligence se sídlem v Londýně a autor několika knih o ruské armádě Mark Galeotti uvedl, že skupiny RDK a LSR tvoří protikremelští Rusové sahající v politických postojích od liberálů a anarchistů po neonacisty. "Doufají, že mohou nějakým malým způsobem přispět k pádu Putinova režimu. Ale zároveň si musíme uvědomit, že to nejsou nezávislé síly. Jsou řízeny ukrajinskou vojenskou rozvědkou," upozornil.

Poradce šéfa ukrajinského prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak zopakoval, že Kyjev nemá s operací nic společného. Spojené státy tvrdí, že "neumožňují ani nepodněcují" ukrajinské útoky na ruské území, ale že je na Kyjevu, aby rozhodl, jak vojenské operace povede.

V posledních měsících došlo k několika podobným vpádům do Ruska. Ačkoliv nájezd z tohoto týdne byl dosud největší známý, je stále nepatrný ve srovnání s bitvami, jaké se odehrávají na frontě.

Rusy obklíčíme a "vyčistíme to". Bitva o Bachmut ještě neskončila, tvrdí Ukrajinci (24. 5. 2023)

"Rusy obklíčíme po stranách a 'vyčistíme' to." Bitva o Bachmut ještě neskončila. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy