Zničí zákaz kouření v Bavorsku slavný Oktoberfest?

Monika Horáková
7. 7. 2010 16:49
Letos dostane pivní svátek ještě výjimku.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Mnichov - Jeden z nejslavnějších pivních svátků, mnichovský Oktoberfest, brzy dozná velké změny. Ačkoli se na něj letos díky výjimce zákaz kouření v jednotlivých stanech ještě nevztahuje, od příštího roku bude již opatření platit i zde.

Obyvatelé Bavorska v nedělním referendu odsouhlasili kompletní zákaz kouření v pohostinských zařízeních, ale také ve festivalových stanech a na diskotékách. Nejpřísnější protikuřácké opatření v Německu by mělo v Bavorsku začít platit od 1. srpna.

Jedinou výjimku si prozatím vymohli alespoň organizátoři Oktoberfestu. Důvodem je, že v jednotlivých stanech, z nichž mnohé pojmou tisíce lidí, budou muset jejich provozovatelé nejdříve provést v souvislosti s úplným zákazem kouření rozsáhlé změny. 

Například stan s názvem Hacker-Festzelt se rozkládá na ploše 90x43 metrů a pojme až 6 900 osob.

Prostor ve všech stanech bude muset být přizpůsoben tak, aby kuřáci a kuřačky mohli dle libosti jednotlivé stany opuštět a zase se do nich bez obtíží vracet.

Jít si zakouřit znamená ztratit místo

"Povede to jen k mrzutostem. Pokud si někdo odejde ze stanu ven zakouřit, po návratu bude jeho místo již obsazené," uvedl pro Merkur Online Toni Roiderer, mluvčí Oktoberfestu.

Oktoberfest
Oktoberfest | Foto: Reuters

"Způsobí to velké komplikace jak organizátorům, tak návštěvníkům," uvedl pro Aktuálně.cz Andreas Berger, který Oktoberfest již několikrát navštívil.

"Na Oktoberfest přijíždí každý rok několik milionů návštěvníků. V okolí není možné již několik měsíců před slavnostmi najít jakékoli ubytování. Přimět takové masy lidí, aby spořádaně vycházely ven ze stanů, pokud si chtějí zakouřit, jistě nebude snadné."

"Vliv to bude mít i na atmosféru celého Oktoberfestu. Známe ty narozeninové a vánoční večírky, kde se nesmí kouřit. Část lidí stojí vždycky venku. Byl bych býval tolerantnější - žít a nechat žít. Když ale kuřáci nechodí volit, nebudou zkrátka v pivních stanech kouřit," řekl mluvčí Toni Roiderer a přišel také s návrhem, jak zákaz obejít:

"Pokud by město pro příští rok povolilo místo stanů pouhé přístřešky otevřené po stranách, zřejmě by se kuřácký problém vyřešil." 

Evropská unie Bavorsko chválí 

Výsledek nedělního referenda vyvolal naopak pozitivní reakce v Bruselu. Pochvalná slova evropského komisaře pro otázky zdraví Johna Dalliho na sebe nenechala dlouho čekat.  

John Dalli:
John Dalli: | Foto: eu2009.cz

"Bavorské rozhodnutí by mohlo inspirovat členské státy Evropské unie," uvedl Dalli pro list Frankfurter Rundschau a připomněl doporučení Evropské komise, které nese název "Evropa bez tabákového kouře do roku 2012".

Podle něj by měly členské státy přijmout do roku 2012 zákony, které chrání občany před působením tabákového kouře.

"Tabák je stále nejčastější jednotlivou příčinou předčasného úmrtí a vzniku řady chorob v Evropské unii. Podle konzervativních odhadů v roce 2002 zemřelo 79 000 dospělých, včetně 19 000 nekuřáků, následkem expozice tabákovému kouři doma a na pracovišti," uvedla v roce 2009 Evropská komise ve své zprávě.  

Bavorský přístup se zamlouvá také německým sociálním demokratům, kteří se netají tím, že by podobný zákaz rádi zavedli na území celého Německa. "Kompletní zákaz je jediným smysluplným opatřením," uvedl pro Kölner Stadt-Anzeiger Karl Lauterbach, mluvčí sociálně demokratické strany ve Spolkovém sněmu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

MF chce zrušit povinnost podvojného účetnictví pro podnikatele

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset v budoucnu vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví, který předložilo ministerstvo financí do mezirezortního připomínkového řízení. 

MF dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy