Indie a Pákistán se dohodly na spolupráci v boji s terorem

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 7. 2015 12:38
Na summitu v Rusku se sešli předsedové vlád zemí, jejichž vztahy jsou poznamenané neklidem ve sporném Kašmíru a teroristickými útoky v Bombaji.
Indický premiér Naréndra Módí
Indický premiér Naréndra Módí | Foto: Reuters

Rusko - Premiéři Indie a Pákistánu Naréndra Módí a Naváz Šaríf se v pátek sešli v ruské Ufě na okraj summitu zemí Šanghajské organizace pro spolupráci.

Vztahy obou zemí se zhoršily kvůli obnovenému neklidu v pohraničním Kašmíru. Módí přesto přijal Šarifovu pozvánku a příští rok přijede do Islámábádu. Zúčastní se tam vrcholné schůzky Jihoasijského sdružení pro oblastní spolupráci.

Premiéři se v pátek dohodli na urychlení procesu vedeného v souvislosti s útoky spáchanými v roce 2008 v Bombaji. Viníci údajně pocházeli z Pákistánu a kauza dodnes zatěžuje vztahy obou zemí. Indie viní Pákistán z průtahů soudního řízení. Přeje si, aby Pákistán vydal hlavního podezřelého, který byl ale v dubnu v Pákistánu na kauci propuštěn.

Při několika teroristických útocích přišlo v listopadu 2008 v Bombaji o život 170 lidí a přes 300 osob bylo zraněno. Útočníci byli ve spojení s pákistánskou islámskou teroristickou organizací Laškare tajjaba. Kvůli atentátu tehdy odstoupil ministr vnitra. Jediný z atentátníků byl zadržen živý a v Indii dostal v roce 2010 trest smrti.

Kromě toho se obě země rozhodly spolupracovat v boji proti terorismu a oznámily, že ke schůzce na toto téma vyšlou do Dillí poradce pro národní bezpečnost.

Šaríf a Módí spolu naposledy hovořili v červnu telefonicky, když začal muslimský postní měsíc ramadán. Jinak ale mezi oběma státy panuje už rok napětí umocňované incidenty na hranici v Kašmíru, který je ohniskem sporů přes 60 let.

Indie a Pákistán vznikly rozpadem původní britské kolonie v roce 1947 a od té doby spolu svedly tři války, z nichž dvě o Kašmír.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 41 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy