Indie a Pákistán se dohodly na spolupráci v boji s terorem

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 7. 2015 12:38
Na summitu v Rusku se sešli předsedové vlád zemí, jejichž vztahy jsou poznamenané neklidem ve sporném Kašmíru a teroristickými útoky v Bombaji.
Indický premiér Naréndra Módí
Indický premiér Naréndra Módí | Foto: Reuters

Rusko - Premiéři Indie a Pákistánu Naréndra Módí a Naváz Šaríf se v pátek sešli v ruské Ufě na okraj summitu zemí Šanghajské organizace pro spolupráci.

Vztahy obou zemí se zhoršily kvůli obnovenému neklidu v pohraničním Kašmíru. Módí přesto přijal Šarifovu pozvánku a příští rok přijede do Islámábádu. Zúčastní se tam vrcholné schůzky Jihoasijského sdružení pro oblastní spolupráci.

Premiéři se v pátek dohodli na urychlení procesu vedeného v souvislosti s útoky spáchanými v roce 2008 v Bombaji. Viníci údajně pocházeli z Pákistánu a kauza dodnes zatěžuje vztahy obou zemí. Indie viní Pákistán z průtahů soudního řízení. Přeje si, aby Pákistán vydal hlavního podezřelého, který byl ale v dubnu v Pákistánu na kauci propuštěn.

Při několika teroristických útocích přišlo v listopadu 2008 v Bombaji o život 170 lidí a přes 300 osob bylo zraněno. Útočníci byli ve spojení s pákistánskou islámskou teroristickou organizací Laškare tajjaba. Kvůli atentátu tehdy odstoupil ministr vnitra. Jediný z atentátníků byl zadržen živý a v Indii dostal v roce 2010 trest smrti.

Kromě toho se obě země rozhodly spolupracovat v boji proti terorismu a oznámily, že ke schůzce na toto téma vyšlou do Dillí poradce pro národní bezpečnost.

Šaríf a Módí spolu naposledy hovořili v červnu telefonicky, když začal muslimský postní měsíc ramadán. Jinak ale mezi oběma státy panuje už rok napětí umocňované incidenty na hranici v Kašmíru, který je ohniskem sporů přes 60 let.

Indie a Pákistán vznikly rozpadem původní britské kolonie v roce 1947 a od té doby spolu svedly tři války, z nichž dvě o Kašmír.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy