Indie a Pákistán se dohodly na spolupráci v boji s terorem

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 7. 2015 12:38
Na summitu v Rusku se sešli předsedové vlád zemí, jejichž vztahy jsou poznamenané neklidem ve sporném Kašmíru a teroristickými útoky v Bombaji.
Indický premiér Naréndra Módí
Indický premiér Naréndra Módí | Foto: Reuters

Rusko - Premiéři Indie a Pákistánu Naréndra Módí a Naváz Šaríf se v pátek sešli v ruské Ufě na okraj summitu zemí Šanghajské organizace pro spolupráci.

Vztahy obou zemí se zhoršily kvůli obnovenému neklidu v pohraničním Kašmíru. Módí přesto přijal Šarifovu pozvánku a příští rok přijede do Islámábádu. Zúčastní se tam vrcholné schůzky Jihoasijského sdružení pro oblastní spolupráci.

Premiéři se v pátek dohodli na urychlení procesu vedeného v souvislosti s útoky spáchanými v roce 2008 v Bombaji. Viníci údajně pocházeli z Pákistánu a kauza dodnes zatěžuje vztahy obou zemí. Indie viní Pákistán z průtahů soudního řízení. Přeje si, aby Pákistán vydal hlavního podezřelého, který byl ale v dubnu v Pákistánu na kauci propuštěn.

Při několika teroristických útocích přišlo v listopadu 2008 v Bombaji o život 170 lidí a přes 300 osob bylo zraněno. Útočníci byli ve spojení s pákistánskou islámskou teroristickou organizací Laškare tajjaba. Kvůli atentátu tehdy odstoupil ministr vnitra. Jediný z atentátníků byl zadržen živý a v Indii dostal v roce 2010 trest smrti.

Kromě toho se obě země rozhodly spolupracovat v boji proti terorismu a oznámily, že ke schůzce na toto téma vyšlou do Dillí poradce pro národní bezpečnost.

Šaríf a Módí spolu naposledy hovořili v červnu telefonicky, když začal muslimský postní měsíc ramadán. Jinak ale mezi oběma státy panuje už rok napětí umocňované incidenty na hranici v Kašmíru, který je ohniskem sporů přes 60 let.

Indie a Pákistán vznikly rozpadem původní britské kolonie v roce 1947 a od té doby spolu svedly tři války, z nichž dvě o Kašmír.

 

Právě se děje

Další zprávy