Indie a Pákistán se dohodly na spolupráci v boji s terorem

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 7. 2015 12:38
Na summitu v Rusku se sešli předsedové vlád zemí, jejichž vztahy jsou poznamenané neklidem ve sporném Kašmíru a teroristickými útoky v Bombaji.
Indický premiér Naréndra Módí
Indický premiér Naréndra Módí | Foto: Reuters

Rusko - Premiéři Indie a Pákistánu Naréndra Módí a Naváz Šaríf se v pátek sešli v ruské Ufě na okraj summitu zemí Šanghajské organizace pro spolupráci.

Vztahy obou zemí se zhoršily kvůli obnovenému neklidu v pohraničním Kašmíru. Módí přesto přijal Šarifovu pozvánku a příští rok přijede do Islámábádu. Zúčastní se tam vrcholné schůzky Jihoasijského sdružení pro oblastní spolupráci.

Premiéři se v pátek dohodli na urychlení procesu vedeného v souvislosti s útoky spáchanými v roce 2008 v Bombaji. Viníci údajně pocházeli z Pákistánu a kauza dodnes zatěžuje vztahy obou zemí. Indie viní Pákistán z průtahů soudního řízení. Přeje si, aby Pákistán vydal hlavního podezřelého, který byl ale v dubnu v Pákistánu na kauci propuštěn.

Při několika teroristických útocích přišlo v listopadu 2008 v Bombaji o život 170 lidí a přes 300 osob bylo zraněno. Útočníci byli ve spojení s pákistánskou islámskou teroristickou organizací Laškare tajjaba. Kvůli atentátu tehdy odstoupil ministr vnitra. Jediný z atentátníků byl zadržen živý a v Indii dostal v roce 2010 trest smrti.

Kromě toho se obě země rozhodly spolupracovat v boji proti terorismu a oznámily, že ke schůzce na toto téma vyšlou do Dillí poradce pro národní bezpečnost.

Šaríf a Módí spolu naposledy hovořili v červnu telefonicky, když začal muslimský postní měsíc ramadán. Jinak ale mezi oběma státy panuje už rok napětí umocňované incidenty na hranici v Kašmíru, který je ohniskem sporů přes 60 let.

Indie a Pákistán vznikly rozpadem původní britské kolonie v roce 1947 a od té doby spolu svedly tři války, z nichž dvě o Kašmír.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy