Známou tureckou novinářku zadržela policie. Erdogana nepřímo přirovnala k volovi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 1. 2022 12:32
Turecký soud nařídil zatčení známé novinářky Sedef Kabasové, kterou úřady obvinily z urážky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Novinářka má zůstat až do verdiktu soudu ve vazbě. V případě, že by byla shledána vinnou, jí podle tureckých zákonů hrozí až čtyři roky za mřížemi.
Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan | Foto: Reuters

Policie Kabasovou zadržela u ní doma v noci z pátku na sobotu. Stalo se tak několik hodin poté, co moderátorka vystoupila v přímém přenosu a poté zopakovala svá slova z vystoupení na Twitteru, kde ji sleduje 900 tisíc lidí.

"Panovník by měl postupem času zmoudřet, jak ale můžeme vidět, není to pravda," uvedla podle americké televize CNN ve zjevné narážce na Erdogana, který stojí v čele Turecka takřka 20 let. V letech 2003 až 2014 zastával pozici premiéra, následně se stal tureckým prezidentem.

"Když do paláce nakráčí vůl, nestane se králem, ale z paláce se stane obyčejná stodola," dodala Kabasová s odkazem na staré rčení Čerkesů, etnické skupiny, jejíž velká část žije na území dnešního Turecka, připomíná agentura DPA.

"Takzvaná novinářka na televizním kanálu, který nemá jiný cíl než šířit nenávist, jasně urazila našeho prezidenta," uvedl podle AFP mluvčí tureckého prezidenta Fahrettin Altun.

Sdružení tureckých novinářů TGS zatčení Kabasové označilo za vážné porušení svobody slova. Na porušování svobody tisku v Turecku upozorňují opakovaně nevládní organizace, a to především od roku 2016, kdy se část armády pokusila o puč. Po ztroskotání jejích snah následovalo zatčení desítek novinářů a uzavření několika médií.

Na základě obvinění z urážky prezidenta byly od doby, kdy se Erdogan v roce 2014 ujal úřadu, v Turecku stíhány desítky tisíc lidí. Jen v roce 2020 bylo kvůli tomuto provinění odsouzeno 3325 lidí, vyplývá podle Reuters z dat tureckého ministerstva spravedlnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Hermannová se Štochlovou jsou na písku v Kusadasi ve čtvrtfinále

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou porazily na turnaji série Pro Tour Challenge v Kusadasi v prvním kole play off Italky Margheritu Bianchinovou a Claudii Scampoliovou 21:17, 23:21 a postoupily do čtvrtfinále. V tureckém přímořském středisku dosud neztratily ani set a zvýšily šance na účast na červnovém mistrovství světa v Římě.

České jedničky po vítězství ve skupině potvrdily dobrou formu i proti Italkám. První set získaly díky čtyřem bodům v řadě od stavu 17:17, ve vyrovnanější druhé sadě sice neproměnily tři mečboly, ale čtvrtou šanci na ukončení zápasu už využily. K vítězství si pomohly sedmi esy.

V odpoledním čtvrtfinále se Hermannová se Štochlovou utkají s osmým nasazeným německým párem Sandra Ittlingerová, Isabel Schneiderová. Bez ohledu na výsledek už je jasné, že při čtvrtém startu na okruhu vylepší společné maximum, kterým je květnové deváté místo z Dauhá. V Turecku neskončí hůř než páté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy